150 tysięcy złotych dla zwycięzcy konkursu "Kopalnia start-upów" w Katowicach ROZMOWA Z LAUREATEM
Wyłoniono zwycięzców drugiej edycji konkursu „Kopalnia start-upów” na najlepszy miejski start-up. Spośród 10 finalistów, jury wyłoniło najlepszy projekt. Prezentacja finalistów odbyła się w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości RawaInk w Katowicach, 7 kwietnia. Wydarzenie było prowadzone w formule hybrydowej, jury łączyło się z RawaInk online.
"Demo day"
7 kwietnia odbył się finał II edycji „Kopalni start-upów”. To konkurs na najlepsze miejskie start-upy. Spośród 33 zgłoszeń, które wpłynęły, grono eksperckie wybrało 10 najlepszych i wyłoniło zwycięski projekt. Pomysły na innowacyjne przedsięwzięcia były oceniane pod względem biznesowego potencjału, gotowości technologicznej, czy poziomu przygotowania zespołu. W czasie tzw. „demo day” przedsiębiorcy zaprezentowali swoje projekty.
Inicjatorem „Kopalni start-upów” jest prezydent Katowic. W dniu finału II edycji konkursu osobiście spotkał się z pomysłowymi przedsiębiorcami w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości RawaInk. Jego zdaniem, innowacyjne start-upy to szansa dla przechodzącego transformację regionu.
Start-upy to przede wszystkim rozwój i trzeba na nie patrzeć pod tym właśnie kątem. Borykamy się cały czas z przemianą naszego regionu i to nie tylko wizualną, ale także przemysłową. Przemysł ciężki odchodzi. Wiemy, co się dzieje z klimatem, wiemy co się dzieje z przemysłem węglowym - te miejsca pracy będzie trzeba czymś zastąpić - najlepiej nowoczesnymi technologiami. Do tego są potrzebne ciekawe, odważne pomysły. mówił portalowi WKatowicach.eu prezydent Katowic, Marcin Krupa
Laureatem Eco-Factories
Zwycięzcą tegorocznej edycji "Kopalni start-upów" okazał się być Eco-Factories, zajmujący się rozwiązaniami proekologicznymi. Zwycięski start-up otrzymał czek w wysokości 150 tysięcy złotych. Będzie też mógł zaprezentować się na Światowym Forum Miejskim (WUF), które odbędzie się w czerwcu w Katowicach.
Nasz start-up zajmuje się nowoczesnym recyklingiem - przetwarzaniem odpadów metalowych w proszki do druku 3D, czyli gospodarką obiegu zamkniętego w pełnym tego słowa znaczeniu. Zwycięstwo w „Kopalni start-upów” daje nam szersze możliwości promocji, także na arenie międzynarodowej. Na pewno spożytkujemy środki z nagrody na dalszy rozwój naszych technologii. mówi w rozmowie z portalem WKatowicach.eu Adrian Kukofka z Eco-Factories
Drugą nagrodę i 100 tysięcy złotych otrzymała firma Locatik, a trzecie miejsce i czek na 80 tysięcy złotych przyznano Edukacyjnej Platformie LBA. Nagrody laureatom wręczył wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.