16 firm chce wybudować Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach
W środę, 31 lipca, nastąpiło otwarcie ofert na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Do postępowania przystąpiło 16 firm. Teraz komisja przeanalizuje złożone oferty. Dzięki inwestycji powstanie obiekt, który będzie pełnił nie tylko funkcje muzealne, ale także będzie miejscem edukacji i aktywności sportowych. Odtworzone zostanie w nim także mieszkanie urodzonego w Katowicach himalaisty.
Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki powstanie w Katowicach, w dzielnicy Bogucice. Na jego budowę zarezerwowano ponad 56,5 mln zł. W postępowaniu przetargowym swoje oferty złożyło 16 wykonawców. Siedem ofert mieści się w zakładanym budżecie.
To nie będzie typowe muzeum, chociaż oczywiście nowoczesna wystawa także w budynku się znajdzie. Chcemy przybliżyć wybitną postać urodzonego w Katowicach Jerzego Kukuczki oraz inspirować do rozwijania pasji i zainteresowań. Dlatego, oprócz mieszkania, w którym urodził się wielki himalaista, powstanie miejsce do rozmów i ścianka wspinaczkowa.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Teraz komisja przetargowa dokona analizy złożonych ofert, by wybrać najkorzystniejszą. Budowa obiektu ma potrwać 22 miesiące od momentu podpisania umowy. Dodatkowy kwartał to czas zaplanowany na procedurę odbiorową. Potem obiekt zostanie przekazany operatorowi.
Cztery ekspozycje, w tym zwiedzanie mieszkania Kukuczki
Już wygląd zewnętrzny budynku ma sugerować, czego można spodziewać się w środku. Elewacja będzie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach. Uzupełnią ją imitacje nawisów i półek skalnych, na których znajdą się ogrody wypełnione roślinami charakterystycznymi dla gór. Tarasy będą dostępne dla zwiedzających, stając się kolejną atrakcją obiektu.
Centrum Himalaizmu zostało zaplanowane tak, by móc pełnić różne funkcje. W części ekspozycyjnej znajdą się cztery wystawy. Mają dotyczyć różnych obszarów związanych z tą dyscypliną, m.in. historii eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszym wejściom na ośmiotysięczniki, historii polskich wypraw, dokonaniom Jerzego Kukuczki czy też głównym łańcuchom górskim na świecie.
Ekspozycje będą wykorzystywać różne narzędzia i technologie, które uatrakcyjnią zwiedzanie i pozwolą jeszcze lepiej poczuć atmosferę, która towarzyszy himalaistom. Wśród nich znajdą się m.in. grota śnieżna, stanowiska poznawcze, interaktywne ściany projekcyjne i ekrany dotykowe. Ponadto jedna z wystaw będzie wykorzystywać mieszkanie Jerzego Kukuczki. Zwiedzający będą mogli do niego wejść i zobaczyć jak wyglądało za jego życia. Przetarg na wykonanie ekspozycji ma zostać ogłoszony w 2025 roku.
wyjaśnia dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A., Jarosław Łuczyński
Ekspozycje to nie wszystko, co ma oferować Centrum Himalaizmu. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, której planowana wysokość to 18 metrów. Ponadto w obiekcie przewidziano bibliotekę ze zbiorami poświęconymi wspinaczce oraz salę audytoryjną do organizacji spotkań i seansów filmowych. Dzięki temu Centrum stanie się miejscem tętniącym życiem, przyciągającym różne grupy odbiorców.