6. Śląski Festiwal Nauki Katowice 2022. Pierwszy cyborg w historii, dziennikarz BBC i nowy astronauta ESA
Przed nami święto śląskiej nauki, czyli szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, który odbędzie się w dniach 3 - 5 grudnia 2022. W programie festiwalu znajdą się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Patronem medialnym Śląskiego Festiwalu Nauki jest portal WKATOWICACH.eu.
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice
Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2022 r. W sobotę 3 grudnia w chorzowskim Planetarium - Śląskim Parku Nauki odbędzie się uroczysta gala otwarcia ŚFN, a w dniach 4-5 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie czas na spotkania z nauką.
Śląski Festiwal Nauki to spotkanie z 2000 naukowcami i popularyzatorami nauki oraz blisko tysiąc aktywności w programie. Wśród licznych gości ŚFN będzie m.in. Frans Timmermans - holenderski polityk i dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz dr Sławosz Uznański, który jedyny Polak został wybrany do nowej klasy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Astronauta weźmie udział w licznych aktywnościach.
5 grudnia o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej nr 6. Frans Timmermans spotka się z młodzieżą, a także zaprosi do dyskusji przedstawicieli świata nauki. Możliwe będzie również zadawanie pytań
Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi. Udział w ŚFN udział jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na wydarzenie i pobrania indywidualnej wejściówki do MCK na 4-5 grudnia (TUTAJ).
W ramach ŚFN odbędą się:
- wykłady,
- warsztaty,
- stanowiska pokazowe,
- wystawy,
- koncerty,
- spotkania z gośćmi specjalnymi
- i inne inicjatywy.
Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne.
Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi - surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Strona wydarzenia - https://www.slaskifestiwalnauki.pl/.
Wybrani goście specjalni Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice:
- Daniel Tammet - pisarz, sawant autystyczny;
- Jon Chase - raper naukowy;
- Kathryn Harkup - chemiczka, badaczka trucizn i ciemnej strony nauki;
- Avihu Ronen - historyk, pisarz, laureat International Book Prize for Holocaust Research;
- Tomasz Stawiszyński - filozof, pisarz, autor książki „Reguły na czas chaosu”;
- Grzegorz Kasdepke - autor literatury dziecięcej, aktywista;
- Zbigniew Izdebski - seksuolog; Wojciech Jagielski — dziennikarz, reportażysta;
- Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka;
- Anna Dziewit-Meller - pisarka, aktywistka; Max Cegielski
— publicysta, pisarz; - Wojciech Orliński - pisarz, publicysta, nauczyciel, bloger;
- Dawid Łasiński - twórca postaci Pana Belfra — nauczyciela z Internetów;
- Karol Wójcicki - twórca fanpage'a „Z głową w gwiazdach",
- Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
- Dionisios Sturis - dziennikarz, pisarz, reporter;
- Julia E. Wahl - psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia;
- Mateusz Hołda - najmłodszy polski profesor,
- Mikołaj Sokół — dziennikarz i komentator sportowy,
- Mark McCaughrean - doradca ds. nauki w Europejskiej Agencji
Kosmicznej - Kevin Warwick — pierwszy cyborg w historii;
- Greg Foot — dziennikarz naukowy, prezenter BBC.
Program ramowy Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice:
- 3 grudnia, godz. 19:00 - gala otwarcia - Planetarium — Śląski Park Nauki
- 4-5 grudnia święto nauki, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
- 4 grudnia (niedziela), godz.10:00-19:00
- 5 grudnia (poniedziałek), godz. 8:00-18:30
Przed nami - święto nauki!
1 grudnia w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbył się briefing prasowy zapowiadający 6. edycję Śląskiego Festiwalu Nauki.
Tworzymy wielki team związany z nauką, który ma promować naszą śląską naukę, ale również to, co się dzieje na świecie w dziedzinach różnych prac naszych naukowców i badaczy. Przed nami weekend naukowy: niedziela - dzień otwarty dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, co się dzieje w świecie nauki i poznać niektóre zjawiska, które nas otaczają. Poniedziałek będzie bardziej skoncentrowany na naszej młodzieży, która mam nadzieję, licznie przyjedzie na ŚFN, by poznawać świat poprzez naukę i poznać ofertę naszych uczelni, by świadomie wybrać swoją przyszłość. mówił podczas briefingu prasowego otwierającego 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE prezydent Katowic, dr Marcin Krupa
Nauka na Śląsku zawsze była elementem naszego DNA i wokół tego budujemy nasze strategie wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Uniwersytetami i mama nadzieję, że to pokazuje, że idziemy dobrą drogą. Z roku na roku środków i partnerów ŚFN jest więcej. Przed nami 2024, gdy Katowice będą Europejską Stolica Nauki. To będzie wyjątkowa edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. podkreśla marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
W briefingu wzięli udział: dr Marcin Krupa - prezydent miasta Katowice, Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. dr hab. Ryszard Koziołek - rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Grzegorz Juras - JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ - prorektor ds. Infrastruktury i Promocji Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Maciej Nowak - prorektor ds. Nauki i Rozwoju Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr hab. Lesław Tetla, prof. ASP - prorektor ds. kształcenia i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Jarosław Juszkiewicz - ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, Arkadiusz Socha - dyrektor ds. sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Katowicach.
Wspólnie dziś stoimy i mówimy: nauka jest ważna i kluczowa dla przyszłości tego miasta i tej części Polski. mówi rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki, prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Sport i nauka są po pierwsze atrakcyjne i po drugie - wymagają pasji. Zapraszam, by przyjść na Śląski Festiwal Nauki, oczywiście pamiętając, by w niedzielę po godzinie 16:00 poświęcić trochę czasu naszym piłkarzom. zaprasza na wydarzenie JM rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Grzegorz Juras
Co ciekawe, nawiązują do trwającego w Katarze Mundialu, w laboratoriach Politechniki Śląskiej przebadany został Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej - Robert Lewandowski - wziął udział w badaniach opracowanych przez naukowców z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Badania zostały przeprowadzone w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC - European HealthTech Innovation Center) w Zabrzu. Przeczytacie więcej - TUTAJ.
Szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki 2024 - ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience.
6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia),
- Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia),
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarz),
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarz),
- a także Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie,
- Politechnika Częstochowska,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Program - Śląski Festiwal Nauki |
pdf
16MB
|