AlterFest 2023 w Mysłowicach. Poznajcie line-up
Ceniony festiwal muzyki alternatywnej ponownie w Mysłowicach. W lipcu odbędzie się 11. edycja festiwalu AlterFest. Tak jak w ubiegłym roku będziemy bawili się w mysłowickim Parku Słupna. Poznaliśmy już cały skład zespołów, które wystąpią na AlterFest. Wystąpią m.in. Fisz Emade Tworzywo, Voo Voo, Daria ze Śląska czy Misia Furtak. Bilety wciąż w sprzedaży.
AlterFest 2023 w Mysłowicach. Wiemy, kto wystąpi
11. edycja festiwalu AlterFest odbędzie się w Parku Słupna w Mysłowicach w dniach 21-22 lipca. Na scenie ponownie zobaczymy wielu ważnych przedstawicieli polskiej muzyki alternatywnej, jak również tych, którzy zapewne w najbliższych latach będą wytyczać nowe ścieżki w muzyce.
Organizatorzy ogłosili drugą połowę składu, który wystąpi podczas festiwalu. Wcześniej zapowiedziano występy Voo Voo, Darii ze Śląska, Dziwnej Wiosny, Chair i color blue. Do tego line-upu dołączył jeden z najważniejszych zespołów ostatniego dwudziestolecia - Fisz Emade Tworzywo, mająca na swoim koncie złote płyty i Fryderyka Misia Furtak, czy zespół Gutierez, który zdecydowanie określić można mianem jednego z czołowych przedstawicieli mysłowickiej sceny alternatywnej. Skład uzupełnia grający na co dzień w grupie Happysad Ramisz, a także będący objawieniem minionego roku, wzbudzający wiele dyskusji i skrajnych ocen duet Franek Warzywa & Młody Budda.
Dobór artystów na festiwal to proces, który przebiega w dosyć naturalny sposób, bo swój wymarzony line-up zazwyczaj mam już wytypowany na długo przed pierwszymi bookingami. Choć nie ukrywam, że jest to coraz trudniejsze zadanie. W Polsce na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się mnóstwo świetnej muzyki, w związku z czym wybór wcale nie jest łatwy. Ale mam poczucie dobrze podjętych decyzji i głęboko wierzę w to, że uczestnicy AlterFestu podzielają moją opinię. mówi organizator AlterFestu Łukasz Prajer
AlterFest po raz kolejny odbędzie się w kameralnej, spokojnej, i pełnej zieleni przestrzeni mysłowickiego Parku Słupna. Warto przypomnieć, że jego pierwsze edycje rozgrywały się w kościele ewangelickim w Mysłowicach, jednak nowa lokalizacja nie ujmuje klimatowi imprezy i daje organizatorom większe możliwości. Festiwal odbywa się od 2012 roku.
Bilety jednodniowe (60 zł) oraz dwudniowe karnety (90 zł) na festiwal można nabyć na portalu KupBilecik.pl.
AlterFest 2023 - artyści
Na AlterFest 2023 wystąpią:
- Fisz Emade Tworzywo,
- Voo Voo,
- Daria ze Śląska,
- Dziwna Wiosna,
- Chair,
- color blue,
- Misia Furtak,
- Franek Warzywa & Młody Budda,
- Gutierez,
- Ramisz.
Fisz Emade Tworzywo
To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2001 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce okołohiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu, do dzisiaj bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.
Ich najnowszy album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tzw. muzyka miasta - hip hop i elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań.
Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.
Misia Furtak
Muzyczka, autorka i aktywistka. Razem z zespołem Très.B nagrodzona Paszportem Polityki za “umiejętne połączenie siły i delikatności w muzyce, która jest jednocześnie niezależna i przebojowa”. Misia meandruje między łagodnymi kompozycjami, przesterowaną gitarą i dosadnym, ironicznym przekazem. Ale łączy też role liderki i artystki, edukatorki i aktywistki, zwracając uwagę na konieczność zmian w branży muzycznej.
Godzi twórcze współprace z przedstawicielami sceny alternatywnej, jazzowej i modern classical z gościnnymi występami u Jana Rapowanie. Za płytę Jana pt. „Bufor”, w której powstawaniu brała udział, podobnie jak za płytę „Chaos pełen idei” kwintetu Wojtka Mazolewskiego, na której gościnnie występuje, otrzymała złote płyty. Poza tym jest laureatką m.in. Fryderyka i nagrody miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.
W 2019 wydała napisaną we współpracy z Hanią Rani, płytę "Co przyjdzie?", która znalazła się w zestawieniach najlepszych wydawnictw roku Polityki i Gazety Wyborczej. W listopadzie 2021 premierę miała płyta "Wybory", współtworzona z zespołem miedzynarodowych współpracowników (m.in Christian Balvig - Efterklang, Gareth Quinn Redmond - Bell X1, Albert Karch - Ichiko Aoba).
Misia Furtak od wielu lat angażuje się też w działania edukacyjne dla młodych muzyków. W 2022 została wybrana do prestiżowej sieci Keychange - pionierskiej, międzynarodowej organizacji, której celem jest wspieranie kobiet i mniejszości płciowych w branży muzycznej. Zagrała setki koncertów w Polsce, Europie i Japonii, u boku m.in The National, Arlo Parks, TV On The Radio i wielu innych.
Franek Warzywa & Młody Budda
Wspólnie tworzą komediową, surrealistyczną muzykę, łączącą hip-hop, gitarowe emo i elektroniczny pop. Grają utwory o niehiphopowych rzeczach (jak lubienie chodzić do szkoły czy tytułowe warzywa), na bitach sprawnie poruszających się między gatunkami i okraszonych chwytliwymi hookami. Wśród szerszej pokoleniowo publiczności zyskali rozgłos po wybuchowym koncercie na Off Festivalu w 2022 r., który po powszechnym żądaniu powtórzyli, zastępując odwołany koncert Shygirl.
Chętnie promują swoje utwory w niekonwencjonalny sposób - tworzą wystawy, interaktywne teledyski i dzieła multimedialne. Niedawno jeden z ich utworów udostępnił na Twitterze popularny amerykański krytyk muzyczny Anthony Fantano, przez co stali się przyczyną dyskusji o polskiej muzyce niezależnej.
Gutierez
Mysłowicki zespół, który zadebiutował w 2006 r. albumem „Rodeo Love” nagranym pod okiem Jasia Kidawy. W 2008 r. muzycy wydali kolejny krążek „Stereo dożylnie”. W tym roku zespół powraca z nowym materiałem, który po raz pierwszy będzie można usłyszeć na tegorocznym AlterFeście.
Ramisz
To wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista, szerszej publiczności znany jako muzyk grupy Happysad. Jego twórczość oscyluje wokół szeroko pojętej alternatywy, w ramach której niestraszne są mu 7-minutowe partie gitar, syntezatorowe romanse czy chwytliwe, piosenkowe formy.
Wszechstronność artysty dopełniają emocjonalne, szczere i refleksyjne teksty, rezonujące z czasami, w których żyjemy. W tym kontekście szczególnie bliski jest mu wątek relacji międzyludzkich, podróży w głąb zakamarków własnej emocjonalności oraz kwestia niedopasowania do otaczającej nas rzeczywistości.
Voo Voo
Trudno znaleźć zespół podobny do nich, który od lat jest synonimem muzycznego kunsztu, a zarazem wciąż poszukuje i nie daje się wpisać w sztywne ramy podziałów gatunkowych. Ich muzyka to zgrabne i nieoczywiste połączenie takich gatunków, jak rock, folk, czy nu jazz. Na swoim koncie mają blisko 30 albumów studyjnych, a także wydawnictwa koncertowe, czy też ścieżki dźwiękowe do filmów.
Jednak grupa Wojciecha Waglewskiego znana jest przede wszystkim z niepowtarzalnych występów na żywo, które dla odbiorcy zawsze są niepowtarzalnym przeżyciem. Najnowsza płyta Voo Voo, zatytułowana „Premiera”, jest po części wynikiem doskonałej koncertowej passy, a także chęci zaprezentowania publiczności aktualnej formy zespołu. Większość utworów została zarejestrowana „na setkę” podczas improwizacji na żywo w studio.
Daria ze Śląska
To nowa twarz na polskim rynku muzycznym. Do tej pory wydała trzy single a wiosną tego roku nakładem wytwórni Jazzboy Records ukaże się jej debiutancki album. Cechami charakterystycznymi tej płyty są mocne i bezpośrednie teksty, nad którymi Daria pracowała z Agatą Trafalską (Kortez, Kaśka Sochacka), a także brzmieniowa różnorodność, którą zawdzięcza obecności takich muzycznych postaci, jak Olek Świerkot (Kortez, Kaśka Sochacka), Paweł Krawczyk (Hey), Bartek Tyciński i Hubert Zemler (Mitch&Mitch), Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Kamil Pater (Natalia Przybysz), Tomek Kasiukiewicz (Artur Rojek, Mela Koteluk).
Latem 2022 jako gość specjalny Daria wystąpiła na trasie Holiday Tour Kortez. Teraz ze swoim zespołem rozpoczyna koncertowanie z całym materiałem. W skład zespołu Darii wchodzą: Michał Jastrzębski (Lao Che), Tomek Kasiukiewicz (m.in. Artur Rojek, Mela Koteluk) oraz Eugeniusz „Żenia” Shadziul (Dr. Misio).
Dziwna Wiosna
To warszawskie trio grające brudne i piękne rockowe piosenki. Gitarzysta i wokalista Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal (m.in. Brodka, Sister Wood) i basista Wojtek Traczyk (m.in. Maria Peszek, Gaba Kulka) zaczęli grać razem w 2018 roku jako Superhuman Like Brando. Wiosną 2020 roku, kiedy pandemia zamknęła miliardy ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa. Tak powstała Dziwna Wiosna.
Zaczęli od „Niepewności”, wydanej w sierpniu 2020 piosenki, która jest historią o miłości z walącym się światem w tle. Potem był jeszcze niepokojący „Sen”, czy przebojowe „Stracone”. Wszystkie te numery hulały w radiach jak szalone.
W sierpniu 2021 zespół wydał swój debiutancki album, za który otrzymał nominację do Fryderyka. Latem zespół zagrał na największych festiwalach muzycznych w Polsce, takich jak Pol’and Rock, Męskie Granie, Olsztyn Green Festiwal oraz pojawił się na Tarczyński Arena jako suport zespołu Kings Of Leon.
Chair
To międzynarodowy zespół multimedialnych artystów — Cury i Huberta Kurkiewicza. W swoich utworach potrafią zawrzeć ciekawe obserwacje codzienności podszyte nietuzinkowym humorem. Sami mówią, że robią muzykę, by zwrócić na siebie uwagę i czuć się docenionymi. Tę szczerość wydaje się zauważać ich stale poszerzająca się publika.
W połowie 2021 poznali się przez Instagrama, gdzie godzinami dyskutowali o krzesłach. W tym samym czasie ich drogę przeciął Błażej Król, który zaprosił ich jako pierwszych artystów jego nowego wydawnictwa Tygrysy Records — sublabelu ART2 Music. Swoją muzykę określają zbitką country-corn-punku, ale śmiało można ją rozszerzyć o kolejne określenia, bo to co robią trudno zamknąć nawet w tak pokrętnej ramie.
Groteska i absurd towarzyszący Chair nie odwracają jednak uwagi od tego co najważniejsze — wypełnionej uczuciami i lękami muzyki. Muzycznie współpracowali m.in z Margaret, Oxford Drama czy Tą Ukrainką. Choć koncertują od niespełna roku udało im się zagrać m.in. na Męskim Graniu, Soundrive, Great September czy też Off Festiwalu.
color blue
To duet, który zapoczątkowała chęć syntezy dream popu z emocjonalnymi pocztówkami ukrytymi w słowach i dźwiękach. Gatunkowo najbliżej im do muzyki alternatywnej i elektronicznej. Dotychczasowe utwory osadzone są w melancholijnych, sennych, ale barwnych aranżacjach, które niosą w sobie treści z pogranicza jawy i snu.
W lutym 2022 roku zespół brał udział w kampanii Spotify „Fresh Finds Polska" skupiającej się na promowaniu młodych i niezależnych zespołów, a ich utwory pojawiły się w radiach, takich jak m.in. Czwórka, Radio 357, Trójka czy Radio Kampus. Entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy single to zapowiedź debiutanckiego albumu zespołu, którego premiera planowana jest na drugą połowę 2023 roku.