Architektura w Katowicach: Kilkukrotnie rozbudowywany kościół Misjonarzy Oblatów na Koszutce
W cyklu „Architektura w Katowicach” odwiedziliśmy już sporo budynków sakralnych – jedne ponad 100-letnie, inne całkiem niedawno wzniesione. Tym razem przyglądamy się świątyni, która na przestrzeni wielu lat rosła, rozszerzana kilkoma rozbudowami. Zobaczcie z nami kościół Misjonarzy Oblatów MN pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce.
Kościół Oblatów na Koszutce
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wpisali się na stałe do historii i krajobrazu katowickiej Koszutki. Dość powiedzieć, że zakonnicy stali się patronami jednej z ulic. To właśnie przy ul. Misjonarzy Oblatów MN mieści się kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, który dziś odwiedzamy.
Kościół parafii NSPJ rósł na przestrzeni lat, wraz z rozwijającymi się Katowicami. Misjonarze Oblaci pojawili się tu w latach 30. ubiegłego wieku. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej poświęcono tu klasztor i kaplicę publiczną, w której oblaci sprawowali liturgię dla wiernych.
W czasie wojny losy tutejszej wspólnoty zakonnej nie były spokojne. W kronikach klasztornych znajdujemy informacje, że w roku 1940 większość pomieszczeń domu zakonnego zajęli SS-mani. Wcześniej, by uniknąć tego typu zdarzeń, ustanowiono tu parafię, na której czele stanął proboszcz o. Kistera OMI, będący Niemcem.
Wojna się skończyła, a parafia pozostała. W latach 50. okazało się, że w liturgii u Misjonarzy Oblatów udział bierze tak wielu wiernych, że przydałoby się rozbudować kaplicę. Po trudnościach ze zdobyciem pozwolenia na rozbudowę od władz komunistycznych, w końcu udało się rozbudować kościół w roku 1957. Prace trwały zaledwie kilka miesięcy. Rozbudowaną bryłę świątyni na Koszutce odwiedzali wierni do lat 90. Wówczas zdecydowano, że kościół powinien być jeszcze większy. Przystąpiono więc do kolejnej rozbudowy. Plac budowy został poświęcony w roku 1994, a pięć lat później ówczesny arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń poświęcił świątynię rozbudowaną wedle projektu Tadeusza Czerwińskiego i Jana Muszyńskiego.
Wyjątkowego charakteru wnętrzom kościoła na Koszutce nadają kolorowe mozaiki oraz witraże autorstwa Wiktora Ostrzołka. Nad dachem świątyni wznosi się łuk z napisem „Jezu ufam Tobie”. Półokrągła bryła kościoła przyłączona jest do domu zakonnego Misjonarzy Oblatów MN. Przed wejściem wznosi się dzwonnica, wybudowana w latach 80.
Zobaczcie, jak wygląda kościół NSPJ w Katowicach-Koszutce, w którym posługują Misjonarze Oblaci MN.