Architektura w Katowicach: Kościół św. Anny w Katowicach. Jeden z najbardziej charakterystycznych w regionie [Zdjęcia]

To bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sakralnych nie tylko w mieście, ale i całym regionie. W naszych materiałach przy okazji różnych wydarzeń Kościół pw. św. Anny na Nikiszu pojawiał się wielokrotnie - zarówno w roli pierwszo-, jak i drugoplanowej. Jednak dziś pokażemy, że pod ceglastą fasadą kryje się równie (a może i jeszcze bardziej) piękne wnętrze. Zobaczcie zdjęcia!
Kościół św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu
Kościół św. Anny znajduje się w sercu charakterystycznego punktu na mapie miasta - zabytkowego osiedla Nikiszowiec. Neobarokowa świątynia została zbudowana na podobieństwo świątyń średniowiecznych w formie krzyża. Wejście główne stanowi potrójny portal przedstawiający w symbolicznym ujęciu postacie świętych. Sufit kościoła utworzony jest częściowo ze sklepienia beczkowego, a częściowo krzyżowego. W ołtarzu znajdują się relikwie świętych męczenników Placyda i Klemencji.
Sama świątynia, podobnie jak i osiedle, jest dość pokaźnych rozmiarów. Ma długość 69,5 m, szerokość w nawie poprzecznej 40 m, wysokość 17 m (w kopule 25 m). Kościelna wieża ma wysokość 55 m. Łączna powierzchnia kościoła wynosi 2500 m2.
Świątynia zakorzeniona w regionie
Historia znanego nam dziś Kościoła św. Anny rozpoczęła się ponad 100 lat temu. Dokładnie 6 maja 1914 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła w stylu neobarokowym. Projektantami byli: Emil i Georg Zillmanowie z Berlina - Charlottenburga. Prace murarskie i ciesielskie powierzono budowniczemu Antoniemu Krafczykowi z Mysłowic.
Kamień węgielny położono 5 lipca 1914 r. W ciągu miesiąca doprowadzono mury do 3 metrów wysokości. Niestety, wybuch I wojny światowej przerwał proces budowy kościoła. Tę wznowiono niezwłocznie po zakończeniu wojny w 1918 r. Trzy lata później dokończono wznoszenie murów i wybudowano wieże. W 1925 roku wykonane zostało sklepienie, za które odpowiadał budowniczy z Katowic, Franciszek Rozkoszny. Konstrukcję żelazną kopuły i dachu wykonano w hutach "Król" i "Laura".
23 października 1927 r. ks. bp Arkadiusz Lisiecki dokonał poświęcenia kościoła św. Anny. Było to wielkie wydarzenie dla parafii. W sobotę przeniesiono procesyjnie z orkiestrą relikwie świętych męczenników Placyda i Klemencji, z kościoła tymczasowego na plac przy nowym kościele i złożono pod namiotem. Fundatorami budowy kościoła byli: Kopalnia "Giesche" oraz Parafia Janów.
Kościół św. Anny - wczoraj i dziś
Na przestrzeni dziesięcioleci kościół stanowił ważny ośrodek kultu i czci dla mieszkańców Nikiszowca. Z biegiem lat, świątynia zaczęła wymagać kolejnych remontów oraz rewitalizacji. Sporo z nich wydarzyło się w ostatnim dwudziestoleciu. Przykładowo, w latach 2007/2009 przeprowadzano termomodernizację oraz założono nowe centralne ogrzewanie i ocieplenie stropu kościoła. Rok później rozpoczęły się prace renowacyjne nad obrazami wewnątrz. W 2018 r. kościół został odmalowany, a dzwonnice wyremontowane.
Sporo działo się także w latach 2021-2023, kiedy m.in. wyremontowano wieżę kościoła oraz jej taras, przywrócono na niej pierwotny krzyż z 1927 r. oraz wyremontowano dach kopuły kościoła. Dziś, podobnie jak osiedle Nikiszowiec, Kościół św. Anny staje się lokalną atrakcją turystyczną. Warto znać go nie tylko ze zdjęć i filmów, ale przekonać się także na własne oczy, co skrywa świątynia na Nikiszu.
Zobacz także

Architektura w Katowicach: Kościół, który trzeba było „usakralnić”. Odwiedzamy świątynię przy ul. Siewnej
![Architektura w Katowicach: Odwiedzamy kościół na Osiedlu Odrodzenia w Katowicach-Piotrowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-08/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Piotrowice_mini.jpg.webp)
Architektura w Katowicach: Odwiedzamy kościół na Osiedlu Odrodzenia w Katowicach-Piotrowicach [Zdjęcia]

Renta wdowia 2024 z podpisem prezydenta! Ile wyniesie to świadczenie?

Trwają prace remontowe w zabytkowej kamienicy w Katowicach
![Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu 2024! Zobaczcie, co działo się na Nikiszu w dzień tradycyjnego odpustu [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-07/Jarmark_mini.jpg.webp)
Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu 2024! Zobaczcie, co działo się na Nikiszu w dzień tradycyjnego odpustu [Zdjęcia]
!["Święconka" na Nikiszu 2024. Było tradycyjnie i kolorowo [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-03/%C5%9Awienconka_2_mini.jpg.webp)
"Święconka" na Nikiszu 2024. Było tradycyjnie i kolorowo [Zdjęcia]
