Architektura w Katowicach: Kościół w Murckach zaprojektowany przez Zygmunta Gawlika

Tym razem w ramach naszego architektonicznego cyklu szklakiem obiektów sakralnych w Katowicach zawędrowaliśmy do Murcek, gdzie znajduje się kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Historia parafii sięga lat 20. ubiegłego wieku. Nie od razu jednak powstała tu świątynia, którą dziś można odwiedzić przy ul. Solskiego w Katowicach.

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach
Historia parafii w Murckach sięga lat 20. ubiegłego wieku. Jak czytamy w parafialnej historii, z powodu znacznej odległości do kościoła w Tychach, to właśnie wówczas na tymczasowy kościół w Murckach został przebudowany barak, w którym ulokowane było wojsko niemieckie w czasie powstań. I tak pierwsza świątynia katolicka mieściła się w baraku przy ul. P. Kołodzieja, granicząc ze szpitalem i domem sypialnym.
W lutym 1924 r. drewniany kościół zawalił się pod wpływem obfitych opadów śniegu. Tymczasowo utworzono wówczas kaplicę w gospodzie p. Kukowki w tzw. Kolonadzie. Odbudowa kościoła trwała przez 5 miesięcy. czytamy w dziejach parafii
Już dwa lata później pojawia się pierwsza zapowiedź ówczesnego proboszcza dotycząca budowy nowej świątyni. W roku 1931 przystąpiono do budowy. Projektantem kościoła został Zygmunt Gawlik, ten sam architekt, który zaprojektował katowicką archikatedrę.
W tym trudnym okresie kryzysu gospodarczego, w ciągu 3 lat wybudowano okazałą świątynię w Murckach, jedną z najpiękniejszych świątyń Śląska. Przy budowie kościoła znalazła pracę grupa bezrobotnych mieszkańców Murcek. Poświęcenia nowego kościoła ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa dokonał w dniu 28 października 1934 r., L.E. ks. bp. Sufragan Teofil Bromboszc. Kazanie wygłosił w języku polskim i niemieckim ks. prałat Pucher z Piekar Śląskich. W uroczystościach tych brał udział chór murckowski imieniem „Paderewskiego” oraz orkiestra. Po południu ks. biskup udziela bierzmowania dzieciom i dorosłym parafianom. informowała prasa w roku 1934
Dziś świątynia zachwyca wielkim witrażem w prezbiterium (wykonanym w latach 60.), jasnym i przestronnym wnętrzem i pięknymi stacjami Drogi Krzyżowej. Wieża, która w podstawie jest czworobokiem (symbolizuje głoszenie Chrystusa na cztery strony świata), a w wyższej części staje się okrągła (symbol wieczności) góruje nad Murckami.
Zobaczcie zdjęcia kościoła w Murckach!
Zobacz także

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025. Trzy trasy rozpoczynają się w Katowicach
![Architektura w Katowicach: Kościół w Zawodziu z pięknym malowidłem w prezbiterium [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/IMG_6423_mini.jpg.webp)
Architektura w Katowicach: Kościół w Zawodziu z pięknym malowidłem w prezbiterium [Zdjęcia]
![Architektura w Katowicach: Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia, która czeka na uroczyste poświecenie [Zdjęcie]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/Fatimskiej_mini.jpg.webp)
Architektura w Katowicach: Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej. Świątynia, która czeka na uroczyste poświecenie [Zdjęcie]
![Architektura w Katowicach: Kościół św. Jacka w Ochojcu. We wnętrzu zachwycają wielobarwne witraże! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/witra%C5%BC_mini.jpg.webp)
Architektura w Katowicach: Kościół św. Jacka w Ochojcu. We wnętrzu zachwycają wielobarwne witraże! [Zdjęcia]

Architektura w Katowicach: Kościół w Katowicach-Dębie. Budynek jak z innej bajki
![Architektura w Katowicach: Kościół w Kostuchnie po blisko 50 latach zastąpił tymczasowy barak [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-06/Kostucjna_mini.jpg.webp)
Architektura w Katowicach: Kościół w Kostuchnie po blisko 50 latach zastąpił tymczasowy barak [Zdjęcia]
![Architektura w Katowicach: Bazylika w Bogucicach z cudami słynącym obrazem [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-04/Bogucice__6__mini.jpg.webp)