Barbara Kowaczek-Jędrasik powołana na stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. regionalizmu

Barbara Kowaczek-Jędrasik została pełnomocnikiem prezydenta Katowic do spraw regionalizmu. Kowaczek-Jędrasik to doświadczona edukatorka, która od lat angażuje się w krzewienie kultury i tradycji Śląska, podkreśla, że Katowice jako pionierskie miasto w zakresie edukacji regionalnej, mają ogromny potencjał, by kontynuować ten rozwój na każdym poziomie nauczania.

Pełnomocnik prezydenta ds. regionalizmu w Katowicach
Katowice to serce ponad dwumilionowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która bardzo dynamicznie się rozwija. Przy tym dynamicznym rozwoju nie możemy jednak zapomnieć o naszych korzeniach i tożsamości. Stąd tak ważna rola edukacji regionalnej. Musimy ten projekt rozwijać, a zadbać o to ma Pani Barbara Kowaczek-Jędrasik. Jestem przekonany, że jej kompetencje pozwolą rozwinąć program edukacji regionalnej, który już funkcjonuje w katowickich szkołach. Liczę także na jej wsparcie w zakresie współpracy z organizacjami działającymi na rzecz regionalizmu.
mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Do zadań nowo powołanej pełnomocnik należy:
- reprezentowanie prezydenta miasta Katowice w kontaktach z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz regionalizmu,
- współpraca w zakresie dotyczącym rozwoju miasta Katowice jako ośrodka wiodącego w zakresie regionalizmu oraz edukacji regionalnej z organizacjami, instytucjami i innymi podmiotami działającymi w tym obszarze,
- przedstawianie prezydentowi miasta Katowice inicjatyw dotyczących regionalizmu i edukacji regionalnej,
- upowszechnianie wiedzy o regionie i realizowanym w mieście Katowice programie edukacji regionalnej ,,Serce Metropolii - Katowice moje miejsce na Ziemi",
- ewaluacja programu edukacji regionalnej ,,Serce Metropolii - Katowice moje miejsce na Ziemi",
- inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do opracowania programów edukacji regionalnej w mieście Katowice odpowiednio dla samorządowych przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Od kilku lat zawodowo zajmuję się edukacją regionalną i szeroko rozumianym krzewieniem kultury Górnego Śląska. Pracuję z każdą grupą wiekową od przedszkolaków po seniorów, nauczając o historii naszego regionu, zwyczajach, obyczajach i tradycji. Dzisiaj jestem świadoma swojej tożsamości, choć przez wiele lat, nie rozumiałam czym jest bycie człowiekiem Tej Ziemi. Swoje pierwsze nauki dotyczące Górnego Śląska pobierałam instynktownie od mojej Omy Hedwisi i to jest najcenniejszy skarb jaki posiadam - wspomnienia, a Katowice poznawałam dzięki spacerom ze Starzykiem Romanem, bo jako dziecko mieszkałam w ścisłym centrum naszego miasta.
Powołanie mnie na pełnomocnika prezydenta ds. regionalizmu to wielkie wyróżnienie i docenienie mojej pracy, ale również wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność. Mając świadomość, że Katowice są miastem pionierskim w temacie wdrożenia edukacji regionalnej do szkół programem „Serce Metropolii - Katowice moje miejsce na Ziemi” (szkoły ponadpodstawowe) chciałabym podtrzymać ten kierunek i zintensyfikować działania na każdym poziomie edukacji, tym samym zainicjować działania do opracowania programów dla przedszkoli i szkół podstawowych.
mówi Barbara Kowaczek-Jędrasik
Barbara Kowaczek-Jędrasik to działaczka regionalna i animatorka śląskiej kultury. Jako edukatorka regionalna, dzieli się swoją wiedzą o Śląsku z młodzieżą szkolną, promując świadomość regionalną i miłość do lokalnych tradycji. Jest nauczycielem w IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach oraz specjalistą ds. regionalizmu w Instytucie im. Wojciecha Korfantego.
Zobacz także

W seniorach jest siła! Katowice mają nową pełnomocnik ds. seniorów - Aleksandrę Musioł
![Grażyna Bułka w Katobusie. Odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Mianujom mie Hanka" opowiada o znaczeniu spektaklu, który trafi do Teatru Telewizji [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-10/Gra%C5%BCyna_Bu%C5%82ka_Katobus_mini.jpg.webp)
Grażyna Bułka w Katobusie. Odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Mianujom mie Hanka" opowiada o znaczeniu spektaklu, który trafi do Teatru Telewizji [Wideo]

Ślōnsko gŏdka uznana przez Sejm za język regionalny. Teraz dyskusja przenosi się do Senatu
