Bebok w cwitrze i bombelmycy. Katowiczanie ubierają śląskie straszaki na zimę
Wielu mieszkańców Katowic z sympatią spogląda na towarzyszące im codziennie beboki. Z nadejściem zimy, śląskie straszaki mogą liczyć na troskę katowiczan. Niektóre figurki zyskały zimowe ubranka.
Wrocławskie krasnale, jeleniogórskie jelonki i katowickie… BEBOKI!
Już kilka miast w Polsce ma swoje charakterystyczne figurki w przestrzeni miejskiej. We Wrocławiu mieszkańcy i turyści mogą podążać śladami krasnali, w Jeleniej Górze pojawiło się sporo sympatycznych jelonków, a w Katowicach z mrocznych piwnic i ciemnych zakamarków wyszły beboki.
Historie o beboku na Śląsku najczęściej służyły dyscyplinowaniu nieposłusznych dzieci. Wedle przekazów, beboki miały grasować w okolicach domów, w ciemnych kątach, piwnicach, i porywać niegrzeczne dzieci. Nawiązanie do przekazów ludowych w przypadku katowickich figurek beboków nie jest jednak zbyt dosłowne. Chociaż beboki robią wrażenie strasznych, to jednak tak naprawdę mogą budzić sympatię.
Beboki w Katowicach żyją swoim życiem
Specjalne przebrania na Halloween, maseczki w czasie pandemii i… ciepłe ubranka na zimę. Katowiczanie dbają, by beboki nadążały za otaczającą nas rzeczywistością. Same straszaki są im za to wdzięczne, co regularnie wyrażają w swoich mediach społecznościowych. Beboki z Katowic na pierwsze mrozy zostały wyposażone w „mycki” i szaliki.
Już wkrótce stworków może być w Katowicach jeszcze więcej. W Barbórkę w Bogucicach odsłonięty zostanie Bebok Ferdynand. Sztajger Ferdynand drapko poleci na szychta na grubie. Można go będzie spotkać w Parku Boguckim.
O Szlak Beboków starają się także dwa stowarzyszenia z Szopienic. W dzielnicy miałoby stanąć kilkanaście nowych figurek.
Beboki stały się także bohaterami wierszyka jednej ze swoich fanek, Barbary Politaj, który zatytułowany został „Biadolynie beboka”
Borok bebok sie nerwuje
Zima śniegym go przisuje
Kciołby piernik, gorke mlyko
Uż do Mikołaja rzyko
Kciołby mantlik, bombelmyca
dyć mu zaroz zmarznom lica
Tak biadoli tyn beboczek
łoj malutki nasz boroczek.
Spieszymy z pomocą do części naszych czytelników, którzy nie do końca czują się rodakami śląskich beboków - wierszyk opowiada o trudnym losie beboka, który modli się do świętego Mikołaja o płaszczyk, czapkę z bąblem, pierniki i gorące mleko, żeby nie zmarzły mu policzki, kiedy przysypie go śnieg.
Można mieć beboka zawsze przy sobie
Niedawno w ofercie artysty Grzegorza Chudego, autora katowickich beboków, pojawiła się nowość - przypinki z bebokami. Jak pisze artysta, można je przypiąć „na cwiter, do ancugu, na pukeltasza i na inksze miejsca tyż” (na sweter, do garnituru, na plecak i w innych miejscach).
Więcej o bebokowych gadżetach można przeczytać TUTAJ.
W poszukiwaniu katowickich beboków
W Katowicach jest już kilkanaście figurek beboków. Oto pełna lista ich lokalizacji:
- Wincynt - bebok hajer. Pod makietą górniczego osiedla naprzeciw kościoła pw. Św. Anny. Nikiszowiec
- Michalino - bebok z kawą. Na parapecie Cafe Byfyj. Nikiszowiec
- Frelka i Miglanc - beboki wracające z zakupów. Galeria Katowicka. Ulica 3 maja. Centrum
- Kuklok - fojerman. Przed budynkiem OSP Dąbrówka Mała.
- Fazan - budowniczy. Fontanna obok sklepu Carrefour. Osiedle Bażantowo.
- Bebook - wyjątkowy miłośnik literatury. Dziedziniec Pałacu Młodzieży.
- Jorguś - bebok, próbujący wymknąć się z „Atelier z akwarelami”. Skrzyżowanie ulic Czechowa i Odrowążów. Nikiszowiec.
- Mikoś - utalentowany piłkarz i niemniej utalentowany uczeń. Przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, ul. Mikołowska 131. Brynów.
- Ernest - hokejorz! Przed lodowiskiem Jantor. Ul. Zofii Nałkowskiej, Nikiszowiec.
- Bōnclok - tyn to sie lubi pomaszkecić. Galeria Katowicka, 2 piętro, strefa restauracyjna.
- Boguć - bebok testujący jakość porcelanowej filiżanki. Okno sklepu Porcelana Bogucice na terenie Fabryki Porcelany.
Dodatkowo jest też bebok ze Szlaku Śląskiej Godki - na schodach całkiem niedaleko Spodka i MCK. Trocha inkszy, ale bebok to bebok.