Coraz bliżej Droniady GZM. To wielkie święto miłośników technologii bezzałogowych
Przed nami kolejna, XI edycja Droniady. Potrwa ona od 3 do 9 czerwca, a finałowe wydarzenia będą miały miejsce w Parku Śląskim. W programie m.in. konferencja naukowa i cykl zaawansowanych konkurencji dronowych. 9 czerwca wielki finał odbędzie się na Polach Marsowych w Parku Śląskim.
Droniada GZM 2024
Droniada jest wydarzeniem, w które są zaangażowane uczelnie wyższe, ośrodki badawczo-rozwojowe, samorządy oraz firmy zajmujące się rozwojem i wykorzystaniem technologii bezzałogowych. Wydarzenie ma na celu przedstawienie możliwości wykorzystania dronów w różnych dziedzinach życia, np. w ochronie środowiska, energetyce, sytuacjach kryzysowych czy organizacji transportu.
Droniada w tym roku jest podzielona na cztery części.
Droniada Tech by Politechnika Śląska
Potrwa od 3 do 4 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To dwudniowa konferencja „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny”. Przed nią odbędą się dwie debaty o transporcie szynowym i drogowym. Efektem obrad będzie wrześniowy raport ekspercki „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje rozwoju transportu autonomicznego”.
Droniada Challenge
Od 3 do 9 czerwca na Polach Marsowych będzie miał miejsce konkurs technologiczny, w tym Turniej „Fly to Rescue” o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Swój udział zapowiedziało 13 zespołów akademickich oraz ok. 60 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR.
Na terenie zmagań będą rozstawione dwa równoległe tory po 30 m długości i 10 m szerokości, każdy z dwudziestoma pięcioma wiadrami ustawionymi na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Tory są od siebie oddalone o 10 m, zaś miejsce startu znajduje się w odległości 5 metrów od pierwszego stojaka z wiadrami.
Kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji.
Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice
Od 29 maja do 19 czerwca Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach prowadzi turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich.
Droniada Expo
9 czerwca na Polach Marsowych odbędzie się finał Droniady GZM otwarty dla wszystkich w formie pikniku rodzinnego. Można będzie zobaczyć pokazy latania dronów oraz poznać sprzęt i porozmawiać z ekspertami na stoiskach różnych firm oraz instytucji.
Na uczestników czekają:
- Widowiskowe prezentacje - zobacz drony, roboty i systemy zrobotyzowanego transportu w akcji. Przekonaj się na własne oczy, jak te technologie mogą być zastosowane w różnych sektorach.
- Interaktywne doświadczenia - weź udział w pokazowych konkurencjach Droniady Challenge, takich jak „Kopalnie marsjańskie” i „Inspekcja”, oraz w Wielkim Teście Metropolitalnym, który demonstruje integrację dronów z miejską infrastrukturą.
- Ekscytujące finały - śledź na żywo emocjonujący finał Turnieju „Fly to Rescue” o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz finał i oficjalne ogłoszenie wyników Droniady Challenge.
- Edukacja i zabawa - gra terenowa „10 z 50” pozwoli uczestnikom na interaktywne poznanie możliwości dronów w zakresie mapowania i fotografii z powietrza.
Dodatkową atrakcją, z której można będzie skorzystać będzie autonomiczny mini autobus Blees BB-1. Od kilku dni w ramach testów wozi on gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku – przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Ogrodu Zoologicznego, aż do Śląskiego Parku Nauki.
Więcej informacji na temat Droniady GZM znajdziecie TUTAJ.
Głównym organizatorem XI Droniady jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Sieć Badawcza Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa, Politechnika Śląska, Park Śląski, Stadion Śląski. Wydarzenie objęły patronatami: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Miasta Nauki Katowice i Urząd Lotnictwa Cywilnego.