EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości
EEG w czasie całowania, wykład o Zespole Złamanego Serca lub szukanie miłości na mapach, w aplikacjach i w gwiazdach - to wszystko i wiele więcej czeka nas w Katowicach, Europejskim Mieście Nauki. Walentynki dla naukowej stolicy kontynentu to za mało – będziemy mieli Tydzień Miłości.
Tydzień Miłości w Katowicach - Mieście Nauki
Siódmym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Miłości. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Przedmiotem dociekań Tygodnia Miłości (12-18 lutego) będą mechanizmy, konteksty, natura, technologie oraz przedstawienia emocji zwyczajowo kojarzone z relacjami między ludźmi, a przy tym nie zawsze postrzegane jako uniwersalne dla świata fizycznego.
Podczas wykładów, prelekcji, wystąpień eksperckich, jak również wystaw czy happeningów poruszających temat miłości będzie można zapoznać się z jej ujęciami w perspektywie różnych dyscyplin i praktyk. Pokażemy między innymi czułe maszyny i elektroencefalogram pocałunku. Opowiemy o związkach kwantowego splątania, których składowe – obiekty fizyczne – tracą swoją indywidualność, jak w splątaniu miłosnym. Zapoznamy się z kardiologią złamanego serca, poznamy też jego reprezentacje w kulturze. Zobaczymy, jak miłość jest interpretowana w muzyce oraz wideoklipach, i jak odnosi się do nich psychologiczna wykładnia relacji i uczuć. informują organizatorzy Tygodnia Miłości w Mieście Nauki
Przyjrzymy się też projektowaniu miłości w obiektach użytkowych oraz jej niszczycielskiej sile w przestrzeni miasta. Zgłębimy problem portali randkowych oraz kodów przewidujących powodzenie relacji miłosnej. A wszystko to podczas popularnonaukowych wykładów z różnych dyscyplin oraz eksperymentów i pokazów artystyczno-badawczych, spotkań ze specjalistami (m.in. z seksuologiem) i innych wydarzeń.
My wybraliśmy kilka propozycji, po jednej na każdy dzień Tygodnia Miłości:
- Poniedziałek, 12 lutego, 18:00–19:30 – Pokaz teledysków Miłość w teledyskach (Kino Światowid, ul. 3 maja 7, Katowice).
- Wtorek, 13 lutego, 12:15–13:15 – Wykład Splątanie kwantowe: gdy nie wiemy, gdzie jedno ciało się kończy, a drugie zaczyna (Ministerstwo ds. Samotności, Mikołowska 44, Katowice).
- Środa, 14 lutego, 14:30–15:30 – Wykład Testery Miłości: Technologiczne prototypy profilowania relacji (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, Katowice).
- Czwartek, 15 lutego, 12:00–13:00 i 13:15–14:15 – Wykład Takotsubo. Zespół złamanego serca, czyli potęga chorego umysłu (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, Katowice).
- Piątek, 16 lutego, 12:00–14:00 – Eksperyment naukowo-artystyczny EEG Kiss, Lance&Matt
- Sobota, 17 lutego, 10:00–11:00 i 11:00–12:00 – Wykład Gwiazdy, mapy miłosne i aplikacje – wyznaczanie trasy, której punktem końcowym jest miłość (Rawa Ink, Teatralna 17A, Katowice).
- Niedziela, 18 lutego, 11:00–15:00 – Spotkanie z żywymi Książkami Żywa Biblioteka (Rektorat Uniwersytetu Śląskiego, aula Kazimierza Lepszego, ul. Bankowa 12, Katowice).
Zapisy na powyższe wydarzenia i całe mnóstwo innych ciekawych propozycji można znaleźć, klikając TUTAJ.
Ponadto od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-18:00 w Kato Science Corner (róg ul. Młyńskiej i Pocztowej) będzie można zobaczyć wystawę Emotion Control Unit. Praca należy do serii Control Units (Zestawy do kontroli). Obiekt na podstawie odczytów z sensorów i mikrofonów rozpoznaje otoczenie – dźwięki, wibracje, temperaturę – i generuje reakcje uczuciowe na obecność widza. Artysta stworzył przedmiot, którego forma budzi nostalgię, przypominający pierwsze radioodbiorniki, i dzięki specjalnemu oprogramowaniu nadał mu pozory inteligencji emocjonalnej. Wbudowane wskaźniki pokazują poziomy strachu, szczęścia, złości, zaskoczenia, stymulacji, smutku, zrelaksowania, niezadowolenia, czyli podstawowe reakcje behawioralne istot żywych.
Odbiorca może empatycznie wspomagać maszynę – włączać i wyłączać czujniki odpowiedzialne za trójwymiarowe widzenie, zmysł dotyku i słuchu – dostrajając ją do konkretnego „uczucia”. Symulacja podstawowych reakcji emocjonalnych sprawia wrażenie kontaktu z istotą ludzką, powoduje mimowolną antropomorfizację obiektu oraz odczytanie jego działania jako przejawu wolnej woli.