"Elka" połączy Planetarium Śląskie ze Stadionem Śląskim. Podpisano umowę na budowę trzeciej linii kultowej kolejki w Parku Śląskim [Zdjęcia]
Kultowa kolejka „Elka” w Parku Śląskim będzie miała jeszcze dłuższą trasę! W piątek, 19 lipca, przy stacji kolejki znajdującej się przy Stadionie Śląskim, podpisano umowę dotyczącą budowy trzeciej linii „Elki”. Już za dwa lata będzie można pokonać nią ponad 6 km, oglądając z góry niemal wszystkie zakątki Parku Śląskiego.
Rusza budowa trzeciej linii „Elki”
Umowa podpisana, a prace budowalna już wkrótce będą mogły ruszyć. Mowa o kultowej kolejce linowej „Elka”, która co roku przewozi nad Parkiem Śląskim tysiące mieszkańców regionu i turystów. Już teraz to najdłuższa tego typu kolej nizinna w Europie, a po wybudowaniu trzeciej linii (między Planetarium Śląskim a Stadionem Śląskim) będzie jeszcze dłuższa i łącznie będzie liczyła ponad 6 km.
W piątek, 19 lipca w Parku Śląskim uroczyście podpisano umowę dotyczącą budowy nowej linii „Elki”. Prace będą mogły ruszyć już w najbliższych dniach. Jeśli budowa pójdzie zgodnie z planem, nową linią „Elki” będziemy mogli podróżować już latem 2026 roku.
Kolejka linowa „Elka”, podobnie zresztą jak cały Park Śląski to ewenementy na skalę europejską. Powinniśmy i jesteśmy dumni z tej przestrzeni. Teraz, dzięki środkom unijnym, możemy opowiadać historię tego Parku na nowo.
podkreślał obecny przy podpisaniu umowy marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa
Budowa trzeciej linii „Elki” to jedno z bardzo wielu przedsięwzięć, jakie toczą się aktualnie w Parku Śląskim. Pełną parą idzie budowa kanału regatowego, już w przyszłym roku będziemy mogli skorzystać z kąpieliska „Fala”, jest też wiele mniejszych inwestycji, na które na co dzień nawet nie zwracamy uwagi, ale dzięki nim ta przestrzeń ciągle się zmienia. Park Śląski oferuje tyle atrakcji, że można by znaleźć nocleg w pobliżu i zwiedzać go przynajmniej dwa dni, a może nawet więcej. dodał marszałek
Przebudowa stacji "Elki"
Stacja Planetarium będzie stacją napędową dla odcinka Stadion – Planetarium. Budynek stacyjny zostanie rozbudowany zgodnie z posiadaną dokumentacją projektową. Stacja Stadion ma być stacją przesiadkową dla wskazanego odcinka kolei linowej. Obecny budynek stacyjny zostanie zbudowany lub rozbudowany zgodnie z warunkami terenu oraz planem miejscowym, aby ułatwić pasażerom przemieszczanie się między peronami.
W przypadku budowy nowego obiektu stacji w pobliżu istniejącej stacji Stadion, wykonana zostanie organizacja ruchu pasażerskiego między stacjami z możliwością zejścia z peronu jednej stacji oraz wejścia na peron drugiej, bez konieczności opuszczania wygrodzonych obiektów stacyjnych. Powstaną trzy nowe biletomaty, po jednym dla każdej ze stacji.
Za każde wycięte drzewo – dwa nowe
Nowy odcinek „Elki”, łączący Planetarium – Śląski Park Nauki ze Stadionem Śląskim będzie mierzyć około 1,5 km, a przejazd nim potrwa około kwadransa. Koszt inwestycji to blisko 63 mln zł. Szczegóły projektu zakładają nowoczesne rozwiązania, w tym zintegrowany system biletowania i panele fotowoltaiczne na stacji Stadion.
Z nowego odcinka będzie można zobaczyć z innej perspektywy Planetarium – zwykle będąc tam spoglądamy w niebo, teraz będzie można spojrzeć na ten obiekt z góry. Dalej miniemy staw Łania z restauracją, odwiedzimy leśne okolice Parku, a później Cichy Zakątek i wspaniały widok na Stadion Śląski. wymienia prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski
Budowa nowej linii będzie się wiązała z koniecznością wycięcia części drzew. Park Śląski posadzi jednak 2 drzewa w zamian za każde wycięte, ponadto będziemy prowadzić nasadzenia zastępcze, a więc krzewy i rośliny kolorowe. Społecznicy zaproponowali także powstanie zielonego labiryntu pod tą linią „Elki” i taki pomysł będziemy chcieli zrealizować. dodaje prezes Parku Śląskiego
„Elka” robi furorę!
Nowa linia powinna być gotowa pod koniec lutego 2026 roku. Przedstawiciele Parku Śląskiego prognozują, że przyciągnie ona jeszcze większą ilość chętnych, by przejechać się kultową „Elką”. W tym roku, tylko do lipca, ponad Parkiem Śląskim podróżowało kolejką ponad 150 tys. osób. Może to oznaczać frekwencyjny rekord, bo jak dotąd najwięcej pasażerów „Elka” miała w roku 2022, kiedy skorzystało z niej 210 tys. ludzi (w ciągu całego roku).
Liczymy, że naszymi dwoma liniami „Elki” przejedzie w tym roku nawet 300 tys. użytkowników, a kiedy będziemy mieli trzecią linię, to może ich być rocznie nawet 350 tys. Wielu użytkowników już teraz wybiera opcję przejazdu obiema liniami, w obydwie strony. Zakładamy, że po powstaniu trzeciej linii, będzie wielu chętnych, by przejechać całą trasę. zapowiada prezes Parku Śląskiego, Paweł Bilangowski
Powrót do historycznego przebiegu „Elki”
Nowa trasa połączy Stadion Śląski z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki, odtwarzając historyczny plan trójkąta, na którym Elka kursowała od 1967 roku do 2007 roku. Kolejka linowa w Parku Śląskim składała się historycznie z trzech odcinków, połączonych w trójkąt, ze stacjami przy Stadionie Śląskim, Śląskim Wesołym Miasteczku i Planetarium Śląskim. Ta trasa funkcjonowała do 2006 roku. Po siedmioletniej przerwie, w 2013 roku, kolejka została ponownie uruchomiona na trasie między Stadionem Śląskim a obecną "Legendią", liczącej 2185 metrów. Przejazd w obie strony trwa około 40 minut.
W grudniu 2023 roku oddano do użytku drugą linię Elki, która mierzy 1714 metrów, a podróż nią zajmuje około 15 minut w jedną stronę. Po wybudowaniu wszystkich odcinków "Elka" będzie miała długość niemal sześciu kilometrów, a przejazd nią zajmie około godziny.
Kolejka „Elka” w Parku Śląskim – cennik i godziny kursowania
W lipcu kolejka kursuje od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 19:00, a w weekendy od 10:00 do 20:00.
Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.