Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Jak działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach? [Zdjęcia]

11 lutego (11.2) to dzień poświęcony numerowi alarmowemu 112. Co roku przy tej okazji prowadzone są różne akcje informacyjne związane z prawidłowym wykorzystaniem tej ważnej linii telefonicznej. Dyspozytorzy numeru 112 przypominają, że jego blokowanie błahymi sprawami, może kogoś kosztować zdrowie i życie.
Numer alarmowy 112 – jak z niego dobrze korzystać?
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112! To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak prawidłowo korzystać z numeru 112 i dlaczego jest on tak ważny.
Kiedy dzwonić pod 112?
- W sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia,
- w przypadku pożaru, wypadku, napadu,
- gdy widzisz osobę potrzebującą pilnej pomocy.
Ważne wskazówki przy wzywaniu pomocy przez telefon:
Najważniejsze, by numer alarmowy wybierać wyłącznie w sytuacjach nagłego zagrożenia: życia, zdrowia lub zagrożenia wobec mienia (pożar, katastrofa budowlana itp.).
Kiedy już podejmiemy decyzję, że konieczne jest wybranie numeru alarmowego, należy spokojnie i bez zbędnych komentarzy odpowiadać na wszystkie zadane przez operatora pytania. Warto przy tym pamiętać, że:
- rozmowa powinna być przeprowadzona spokojnie, aby operator mógł odnotować wszystkie ważne informacje i zadysponować właściwe służby ratunkowe;
- po wybraniu numeru należy cierpliwie czekać na zgłoszenie, nie odkładać słuchawki do czasu, gdy połączenie nie zostanie podjęte;
- należy wskazać miejsce przebywania/adres, w którym doszło do zdarzenia. Jeśli to możliwe podać najkrótszą drogę dojazdu. Jest to niezmiernie ważna informacja, która winna być przekazana jako jedna z pierwszych na wypadek przerwania połączenia;
- krótko opisać sytuację/zdarzenie, którego było się świadkiem, jednocześnie udzielić dodatkowych informacji na ewentualne dodatkowe pytanie zadane przez operatora;
- wykonywać polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora; w razie potrzeby operator może połączyć osobę zgłaszającą zdarzenie bezpośrednio z dyspozytorem danej służby np.: z dyspozytorem medycznym;
- nie należy rozłączać się do czasu wyraźnego polecenia operatora, informować go o każdej zmianie informacji;
- dobrze, aby nie korzystać z telefonu, z którego wykonywano połączenie na wypadek gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji lub udzielenia dodatkowych informacji.
Pamiętaj, numer 112 działa w całej Europie i może uratować życie! Nie dzwoń pod 112 dla żartów! Każda niepotrzebna rozmowa może opóźnić pomoc dla kogoś w realnym niebezpieczeństwie.
Jak działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach?
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach znajduje się w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Na kilkudziesięciu stanowiskach pracują tu przez całą dobę operatorzy, odbierający telefon, kiedy ktoś w naszym regionie dzwoni pod numer alarmowy.
Tak naprawdę do CPR w Katowicach trafiają nie tylko osoby dzwoniące pod nr 112, ale także pod nr 997 (kiedyś policja), 998 (kiedyś straż pożarna) oraz 911 (numer alarmowy w niektórych krajach – m.in. w USA). Pod numerem 999 nadal zgłaszają się dyspozytorzy medyczni, wykwalifikowani do tego, żeby udzielać instrukcji osobom zgłaszającym zagrożenie życia i zdrowia.
Operatorzy są na posterunku we wszystkie dni w roku, przez całą dobę. Pracują na 12-godzinnych zmianach – w Katowicach między 7:00 a 19:00 lub miedzy 19:00 a 7:00. Przez cały ten czas kilkanaście lub kilkadziesiąt osób zasiada przy stanowiskach wyposażonych w specjalne systemy, umożliwiające przyjmowanie, weryfikowanie i przekazywanie zgłoszeń. Operatorzy nie decydują o zadysponowaniu służb – tym zajmują się dyspozytorzy poszczególnych jednostek, których dotyczy zgłoszenie. Informacja przyjęta przez operatora w CPR jest więc przekazywana:
- policjantom,
- strażakom,
- pogotowiu ratunkowemu
- lub innym służbom, które muszą reagować w sytuacjach zagrożenia.
O codziennej pracy operatora numeru alarmowego 112 rozmawialiśmy z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Ich relacje można przeczytać w naszym artykule, klikając TUTAJ.
Zobacz także

112 dla zwierząt już działa w województwie śląskim. To aplikacja Animal Helper
![Czasem odbierają telefon od znajomego czy rodziny. Zaglądamy do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, gdzie pracują operatorzy numeru 112 [Galeria zdjęć]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-02/tn_IMG_3206_mini.jpg.webp)
Czasem odbierają telefon od znajomego czy rodziny. Zaglądamy do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, gdzie pracują operatorzy numeru 112 [Galeria zdjęć]
