Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. W gminach GZM czeka wiele atrakcji
Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa. Podczas wydarzenia przygotowano liczne atrakcje w całej Polsce, w tym w Katowicach. Każdy znajdzie coś dla siebie, a udział jest bezpłatny. Sprawdźcie, co będzie się działo.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Katowicach
Europejskie Dni Dziedzictwa to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje, dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 31. edycję EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Atrakcje w ramach tegorocznej edycji odbywać się będą w całym kraju w dwa weekendy: 9-10 września i 16-17 września.
Na przestrzeni czasu - przy zaangażowaniu setek organizatorów poszczególnych wydarzeń, zarówno dużych muzeów, lokalnych ośrodków kultury, organizacji pozarządowych, jak i małych gminnych bibliotek czy osób prywatnych - powstała wyjątkowa formuła projektu, pod wspólnym szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa. wyjaśnia dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska
Atrakcje nie ominą również Katowic. Przygotowano pięć różnych wydarzeń. Pierwsze z nich to "Halina i koleżanki". To spotkanie z dr Ewą Piaskowską i wspomnienie Haliny Stęślickiej oraz kilka plansz wystawy „60 na 100 Sąsiadki”, emisja filmu „5 kobiet Sejmu Śląskiego”, a także premiera kolorowanki dla dzieci z postaciami z wystawy. Wydarzenie odbędzie się 9 września (sobota) o godz. 10:30 w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grażyńskiego 47.
Jeśli lubicie legendy, to spodoba wam się spotkanie „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach”. Odbędzie 9 września (sobota) o 17:00 w Muzeum Śląskim. Tam przewodnicy opowiedzą o śląskich strachach, demonach i legendach.
Również w sobotę 9 września, ale o godz. 9:00 będziemy mogli odkryć "Tajemnice Lasów Murckowskich". Czarownica, czarna studnia, potężne żubry, pszczeli ośrodek, żołnierze szwedzcy, pradawny szlak solny to tylko kilka tajemnic, które odkryjemy na naszej wycieczce. Uczestnicy spotkają się na placu Jana Kasprowicza na przystanek Murcki Rynek, skąd wyruszą na spacer. Warto podkreślić, że jest to wycieczka prawie całodniowa, a jej zakończenie planowane jest po godz. 17:00.
Będziemy mogli również wybrać się do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA na spotkanie "Hutnicze Ślady" z byłym pracownikiem Huty Metali Nieżelaznych Szopienice. Usłyszysz o historii szopienickich hut, etosie pracy i hutniczych zwyczajach. Spotkanie odbędzie się 9 września (sobota) o godz. 10:00.
Ostatnie z wydarzeń zaplanowane na sobotę 9 września to spacer "Muzyka łączy pokolenia: Muzyczny Nikisz". W muzycznym nastroju poznamy historię ciekawych obiektów Nikiszowca. Trasa obejmuje: dawny Dom Kultury z zespołem mandolinistów, obecna Szkoła Podstawowa; Kościół Świętej Anny z pięknymi organami; rynek z muzycznymi pasjami ludzi z robotniczej dzielnicy oraz siedzibę Orkiestry Górniczej Wieczorek. Space poprowadzi Ewelina Soska.
Ciekawie zapowiada się spacer "Muzyczne Katowice wczoraj i dziś". Uczestnicy wyruszą 17 września o godzinie 14:00 sprzed Filharmonii Śląskiej, by poznać ciekawą historię muzycznych obiektów Katowic. Na trasie spaceru rozpoczynającego się o godzinie 14:00 odwiedzimy: Filharmonię Śląską, gdzie występowało wielu światowej sławy muzyków; Teatr Śląski, który gościł operę i operetkę oraz Akademię Muzyczną z Muzeum Organów. Spacer poprowadzi przewodnik Zofia Rogowska.
A co poza Katowicami? Na uczestników czekać będą takie wydarzenia jak:
- Muzyka łączy pokolenia - Sosnowieckie osobliwości muzyczne,
- Zwiedzanie wielkiego pieca Huty Pokój,
- Piknik Forteczny w Bytomiu,
- Opowieści o miejscach pamięci i kultu religijnego w Będzinie,
- Wieża ciśnień w Zabrzu i jej tajemnice,
- Wycieczka po kampusie akademickim w Gliwicach,
- Spacer śladami dawnego rzemiosła bieruńskiego.
Więcej informacji o Europejskich Dniach Dziedzictwa i atrakcjach znajdziecie TUTAJ.