GKS Katowice-Ruch Chorzów na Bukowej. GieKSa wygrała 2:1! [Zdjęcia]

Kamil Zatoński
27.05.2023Sportowe

W 1993 roku GKS Katowice pokonał Ruch Chorzów i sięgnął po Puchar Polski. W 30-lecie tamtych wydarzeń klub przypomni bohaterów tego sukcesu. Wszystko przy okazji nadchodzących derbów pomiędzy GKS-em i Ruchem, które odbędą się już 27 maja.

gks katowice 1993

GKS Katowice - Ruch Chorzów 2:1

Bergier w 32 minucie, Szczepan w 74 i Kościelaniak, ze swoim ostatecznym ciosem, w 90. GKS Katowice przy Bukowej pokonał Ruch Chorzów 2:1. Tłumy kibiców dopingowały piłkarzy GieKSy.

GKS Katowice: Szczuka - Wasielewski, Jaroszek (88. Urynowicz), Jędrych, Kołodziejski (84. Janiszewski), Rogala (46. Wojciechowski) - Arak (72. Kościelniak), Kozubal, Repka, Błąd - Bergier (72. Roginić).

Ruch Chorzów: Bielecki - Wójtowicz (81. Kasolik), Piątek (46. Foszmańczyk), Sikora, Sedlak, Feliks (46. Moneta), Sadlok, Baranowski (68. Pląskowski), Michalski, Szywacz, Szczepan.

14 zdjęć

Mecz GKS Katowice - Ruch Chorzów

Derbowe spotkania zawsze wzbudzają wiele emocji zarówno na boisku, jak i na trybunach. W meczu 33. kolejki Fortuna 1 Ligi katowiczanie przy Bukowej gościli Ruch Chorzów. Dla gości był to bardzo ważny mecz w kontekście walki o awans. W składzie GKS-u doszło do jednej znaczącej zmiany, w bramce kontuzjowanego Dawida Kudłę zastąpił Patryk Szczuka, a na ławce w charakterze drugiego golkipera zameldował się zawodnik akademii “Młoda GieKSa” - Marcel Potoczny.

Obie drużyny zaczęły z dużym animuszem. Już w 9. minucie Jakub Bielecki obronił strzał Sebastiana Bergiera po podaniu Bartosza Jaroszka. Głośny doping z trybun wyraźnie GKS niósł. W 20. minucie Marcin Wasielewski wygrał w polu karnym wyścig po piłkę i uderzył w kierunku długiego słupka. Futbolówka minęła słupek bramki Bieleckiego o centymetry.

Dwanaście minut później GieKSa była już skuteczniejsza. Oskar Repka świetnie podał do wbiegającego w pole karne Grzegorza Rogali, ten przytomnie dostrzegł Sebastiana Bergiera i napastnik GieKSy nie pomylił się w akcji sam na sam, dając katowiczanom prowadzenie. W ostatnich minutach chorzowianie przez moment zadomowili się przed polem karnym gospodarzy. To nie przyniosło im jednak żadnej dogodnej sytuacji. W samej końcówce wynik podwyższyć mógł Jakub Arak. Dopadł do piłki w polu karnym, obrócił się i uderzył pod poprzeczkę. Bielecki dobrze jednak zareagował i wybił piłkę na rzut rożny. Wynik przed zakończeniem pierwszych 45 minut nie uległ zmianie i na kolejną część GieKSa wracała z jednobramkowym prowadzeniem.

W drużynie GKS-u konieczna była zmiana. Grzegorza Rogalę zastąpił Zbigniew Wojciechowski. W 57. minucie katowiczanie ruszyli z szybką akcją. Piłka była już w polu karnym, ale Bergier musiał ją wycofać na 20 metr do Antoniego Kozubala, którego strzał złapał Bielecki. Od 60. minuty to chorzowianie byli częściej przy piłce, szukając dogrania w pole karne. W 70. minucie znakomitą interwencją popisał się Szczuka, zatrzymując groźne uderzenie głową jednego z rywali. W 74. minucie już pomyłki nie było i Daniel Szczepan doprowadził do remisu po rajdzie w polu karnym. Odpowiedź GKS-u mogła przyjść dwie minuty później, gdy Marko Roginić zagrywał w pole karne do Dominika Kościelniaka i ten trafił tylko w boczną siatkę. Chwilę później centrostrzał Wasielewskiego zatrzymał się na poprzeczce.

GKS walczył do końca i to przyniosło jej zwycięstwo, bo decydujący cios zadał Dominik Kościelniak w 90. minucie spotkania! Katowiczanie wygrali w derbach, wyrywając trzy punkty w samej końcówce meczu!

Wcześniej pisaliśmy:

GKS Katowice-Ruch Chorzów

GieKSa trzykrotnie sięgała w swojej historii po Puchar Polski. Ostatni triumf miał miejsce 23 czerwca 1993 r. Na Stadionie Śląskim katowiczanie okazali się lepsi od Ruchu II Chorzów. W regulaminowym czasie gry padł wynik 1:1 po trafieniach Mariusza Śrutwy dla Ruchu i Mariana Janoszki dla GKS-u. W rzutach karnych (5:4) triumfowała GieKSa. Decydującą jedenastkę zamienił na bramkę Adam Ledwoń.

30 lat później GKS zagra z Ruchem w ramach rozgrywek Fortuna 1 Ligi. Spotkanie odbędzie się w sobotę 27 maja o godz. 17:30.

Ostatni domowy mecz sezonu 2022/23 przy Bukowej cieszy się sporym zainteresowaniem kibiców. Do tej pory rozeszła się już ponad połowa dostępnych wejściówek. W ramach przypomnienia i upamiętnienia sukcesu z 1993 r. katowiccy piłkarze zagrają w specjalnych strojach. Koszulki wzorowane będą na strojach, w których GieKSa rozegrała historyczny mecz na Stadionie Śląskim sprzed 30 lat. Co najważniejsze, specjalne zaproszenie na zbliżające się derby zostało skierowane do członków drużyny, która wywalczyła Puchar Polski dla Katowic.

mówi rzecznik GKS-u Katowice, Michał Kajzerek

Mecz GKS-u z Ruchem promowany jest hasłem „Jak za dawnych lat”. Do wszystkich kibiców, którzy wybierają się na mecz, klub apeluje, aby przyszli ubrani na żółto.

Bilety można kupić TUTAJ.

Prezes GKS-u Katowice, Marek Szczerbowski, złożył rezygnację. "Potrzebne są nowe działania, nowe decyzje i nowa odpowiedzialność" [Zdjęcia+wideo]

Szaliki, koszulki i mnóstwo innych gadżetów dla kibiców GieKSy. GKS Katowice ma oficjalny sklep internetowy!

Królowe są z Katowic! Piłkarki GKS-u Katowice Mistrzyniami Polski [Zdjęcia+wideo]

Festiwal Pierogów Świata już 26-28 maja w Katowicach