"GKS Katowice to jedna wielka rodzina. Potrzebujemy pozytywnego wsparcia kibiców". Podsumowanie sezonu w klubie
Sytuacja finansowa, w której znajduje się obecnie klub, szkolenie dzieci i młodzieży oraz sukcesy sportowe - to trzy aspekty, które udało się przez ostatnie lata zrealizować - mówił w trakcie śniadania prasowego, poświęconemu podsumowaniu sezonu w wielosekcyjnym klubie GKS Katowice, pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. Nie zabrakło też pytań do prezesa Marka Szczerbowskiego o jego relację z kibicami i atmosferę w klubie.
Śniadanie prasowe odbyło się w czwartek, 12 maja, w Willi Goldsteinów. Wzięli w nim udział pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, prezes GKS-u Katowice Marek Szczerbowski i wiceprezes Łukasz Czopik. Tematem przewodnim było podsumowanie sezonu w klubie, w jego wszystkich sekcjach.
Idea wielosekcyjnej GieKSy dzisiaj się spełnia. Najwyższe trofeum, które zdobyli hokeiści jest tego najlepszym dowodem, bo przecież to pierwszy tytuł mistrzowski dla GKS-u Katowice od ponad pół wieku. Pozostałe sekcje sportowe również spełniają nasze oczekiwania i zdobywają kolejne sukcesy. Siatkarze w play-offach to dla nas ogromny i historyczny sukces. Podobnie jest z sekcją piłkarską, bo utrzymanie się w pierwszej lidze zostało osiągnięte, a taki był pierwotny cel. Sukces naszych piłkarek jest ważny i niedoceniany, bo sekcja jest mniej znana, a jestem pewien, że już wkrótce panie będą walczyły o najwyższe trofea. I na koniec szachy. Tu dużo mówić nie muszę, bo sukcesy sekcji szachowej przyćmiewają wszystkich. Szczególnie, gdy ma się takiego mistrza jak Jan Krzysztof Duda. Podsumowując cały sezon, to wielka radość, że dobrze zainwestowaliśmy pieniądze, przekazując je w formie konkursowej GKS-owi Katowice.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Atmosfera w klubie jest dobra, ale jest jeden aspekt, który źle działa. Mowa o zachowaniu części kibiców w sekcji piłkarskiej. O ile kibice hokejowi czy siatkarscy bardzo wspierają swoje drużyny, to niektórzy z sekcji piłkarskiej tego nie robią. Nie ma i nie będzie tolerancji dla takich zachowań jak na meczu z Widzewem. Potrzebujemy wsparcia kibiców, ale pozytywnego. Pamiętam czas, kiedy kibicie prosili miasto o zaangażowanie w klub. To zaangażowanie miasta w klub jest i teraz my potrzebujemy pozytywnego zaangażowania od kibiców.
dodaje Bojarun
W podobnym tonie wypowiedział się pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.
W każdej rodzinie znajdują się tacy, z których nie mamy satysfakcji, a mamy kłopoty. W Katowicach i w GKS-ie nie ma miejsca na wandalizm i burdy, będziemy takie zachowania konsekwentnie eliminowali. Obrazki, które widzieliśmy wszyscy na meczu z Widzewem to wyraz nieodpowiedzialności, nieroztropności, głupoty. Prezes Szczerbowski chce takie zachowania wyeliminować i w tym aspekcie ma nasze pełne poparcie.
zaznacza pierwszy wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Część kibiców na internetowych forach zarzuca prezesowi Markowi Szczerbowskiemu m.in. brak działań w zakresie marketingu i odpowiedniego zarządzania klubem.
Tematem, który najbardziej podważa jakąkolwiek wartość prezesury Szczerbowskiego, jest marketing, a raczej jego brak. Mówimy o człowieku, który na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego wykładał takie przedmioty jak: “zarządzanie i marketing”, “zarządzanie kulturą fizyczną”, “organizacja imprez sportowych” czy “nauki o organizacji”. Naprawdę ciężko pojąć, jak człowiek mający teoretyczną wiedzę, może tak bardzo jej nie wykorzystywać w zarządzanym przez siebie, podobno “ukochanym” klubie.
czytamy w serwisie kibiców GKS-u Katowice, GieKSa.pl
Zapytaliśmy prezesa Szczerbowskiego o atmosferę w klubie i jego relację z kibicami. Wiceprezes GKS-u Katowice podał też najważniejsze statystyki.
Sport i zmiany generują skrajne emocje, prezentowane są jedne i drugie. Należy analizować, czytać, słuchać. To, co słuszne modyfikować i wdrażać, a to, co wynika z podstaw, które nie mają merytorycznego podłoża, przyjmować, akceptować i starać się obsługiwać.
mówi prezes GKS-u Katowice Marek Szczerbowski
Jeśli odłożymy na bok emocje, to zimna kalkulacja zdecydowanie przemawia na korzyść obecnej sytuacji GKS-u. W bieżącym treningu mamy ponad 600 sportowców, z których być może będziemy mieli piłkarzy, hokeistów czy siatkarzy. Projekt Serduszko GieKSy to ponad pół tysiąca dzieci, które uczestniczą w aktywnościach sportowych. W końcu te najbardziej kontrowersyjne rzeczy, czyli komercyjna strona naszej działalności. Ostatni sezon na przykładzie hokeja pokazał, że komercjalizacja i wynik sportowy muszą iść w parze. Mistrzostwo w hokeju przyciągnęło najwyższą w historii frekwencję i wygenerowało najwyższe w historii przychody komercyjne przekraczające pół miliona złotych.
wylicza wiceprezes klubu, Łukasz Czopik
W trakcie śniadania prasowego poruszony został również temat miejsca, gdzie hokeiści z Katowic zagrają w trakcie Ligi Mistrzów. Mówi się o trzech lokalizacjach - Spodku, Satelicie lub lodowisku Jantor. Wszystko zależy od dostępnych terminów i harmonogramu.
Przypomnijmy, że w tym roku miasto wsparło klub kwotą 17,5 miliona złotych. W przyszłym roku kwota będzie podobna, jeśli oczywiście GKS Katowice spełni wymagane kryteria. Miasto i klub liczą, że sportowe sukcesy przełożą się na większe zaangażowanie sponsorów.
Podsumowanie sportowe sezonu poszczególnych sekcji:
Hokej na lodzie
Hokejowa drużyna GKS-u Katowice zdobyła pierwsze od 52 lat mistrzostwo Polski, pokonując w finałowej serii sezonu 2021/2022 Re-Plast Unię Oświęcim 4-0.
GKS wygrał fazę zasadniczą Polskiej Hokej Ligi, zwyciężając w 28 z 40 spotkań i zdobywając 83 punkty. W ćwierćfinale PHL katowicka drużyna pokonała zespół Zagłębia Sosnowiec 4-1 w serii, by w półfinale rozgrywek zmierzyć się z GKS-em Tychy. Obie drużyny stworzyły niezapomnianą rywalizację, o losach której musiał zadecydować mecz numer 7, wygrany przez GKS Katowice 3:2 po dogrywce. GieKSa pewnie wygrała także wszystkie cztery mecze finałowej rywalizacji z Re-Plast Unią Oświęcim, a swój tytuł mistrzowski przypieczętowała zwycięstwem 4:1 odniesionym 8 kwietnia br. w Oświęcimiu. Tym samym GKS, prowadzony przez Jacka Płachtę - wychowanka klubu, wrócił na mistrzowski tron w hokeju na lodzie po raz pierwszy od 1970 roku i uzyskał kwalifikację do występów w najbliższej edycji międzynarodowej Hokejowej Ligi Mistrzów. Hokeiści GKS-u stanowili też ważne ogniwa reprezentacji Polski, która wygrała niedawne mistrzostwa świata dywizji 1B i awansowała na zaplecze elity.
Siatkówka
Siatkarze GKS-u rozegrali historyczny sezon PlusLigi, określanej dumnym mianem Ligi Mistrzów Świata. Drużyna pod wodzą trenera Grzegorza Słabego, rodowitego katowiczanina i kibica GieKSy, po raz pierwszy awansowała do fazy play-off PlusLigi i rywalizowała o prawo gry w półfinale mistrzostw Polski z klubowymi mistrzami Europy, Grupa Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. To ogromny sukces siatkarskiego GKS-u Katowice, który mimo przeciwności losu i problemów zdrowotnych rozegrał wiele wspaniałych, zwycięskich spotkań i był zgodne określany jedną z największych pozytywnych niespodzianek ostatniego sezonu. Powołania do seniorskiej reprezentacji Polski doczekał się młody przyjmujący siatkarskiej GieKSy Jakub Szymański, a o dobrej pracy wykonywanej przez sztab trenerski i cały Klub świadczy fakt, że umowy na kolejny sezon podpisali kluczowi zawodnicy zespołu: kapitan drużyny Jakub Jarosz, amerykański rozgrywający Micah Ma'a oraz przyjmujący Tomas Rousseaux i Gonzalo Quiroga.
Piłka nożna mężczyzn
Po wywalczonym przed rokiem awansie, drużyna przystąpiła do rozgrywek Fortuna 1 Ligi jako beniaminek. Początek rywalizacji nie należał do łatwych, bo zespół - pomimo atrakcyjnej dla oka gry - zdobywał niewiele punktów. Wdrożona w trakcie rundy jesiennej przez sztab szkoleniowy zmiana taktyki przyniosła błyskawiczne efekty. Piłkarze ustabilizowali formę i rundę zakończyli na 13. pozycji w tabeli. W trakcie wiosennej części rozgrywek GKS jest 6. najlepiej punktującą drużyną ligi. Choć do zakończenia rywalizacji pozostały jeszcze dwie kolejki, piłkarze trenera Rafała Góraka już teraz zrealizowali postawiony im cel, jakim było utrzymanie się w Fortuna 1 Lidze.
Piłka nożna kobiet
Sezon Ekstraligi kobiet wciąż trwa, natomiast piłkarki GKS-u Katowice mają sporą szansę na zajęcie najwyższej lokaty w historii swoich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na trzy mecze przed końcem sezonu zespół pod wodzą trener Karoliny Koch zajmuje czwarte miejsce w tabeli, tuż za ligowymi potentatami z Łodzi, Sosnowca i Łęcznej. Od początku sezonu 2021/2022 kobieca drużyna GKS-u Katowice rozgrywa swoje domowe mecze na Stadionie Miejskim; ta zmiana wyraźnie im posłużyła, co potwierdza seria ośmiu kolejnych domowych meczów bez porażki. Powołanie do reprezentacji Polski dzięki dobrym występom w Ekstralidze otrzymała napastniczka GieKSy Klaudia Maciążka. Warto zauważyć, że w kadrze zespołu w coraz większym stopniu pojawiają się wychowanki Akademii „Młoda GieKSa”. Szansę na regularne występy i treningi z seniorskim zespołem otrzymały młodzieżowe reprezentantki Polski Zuzanna Witek, Anna Krakowiak i Kinga Seweryn.
Szachy
W ostatniej edycji drużynowych mistrzostw Polski w szachach klasycznych drużyna WASKO Hetman GKS-u Katowice zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Klubowi Szachowemu Polonia Wrocław. Występ katowickiego klubu w pierwszej edycji Polski Cukier Ekstraligi w Szachach Szybkich, rozgrywanej w marcu br., zakończył się zdobyciem przez WASKO Hetman GKS brązowych medali. Ostatnie miesiące były wielkim popisem umiejętności Jana-Krzysztofa Dudy, reprezentującego WASKO Hetmana GKS Katowice w mistrzostwach Polski. Duda został wicemistrzem świata i mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, ponadto jako pierwszy Polak w historii wygrał Puchar Świata FIDE i zakwalifikował się do turnieju pretendentów o tytuł mistrza świata w szachach klasycznych.