Gala otwarcia 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice w Planetarium Śląskim
Święto nauki czas zacząć! Inauguracja 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice odbyła się w zmodernizowanym Planetarium Śląskim w Chorzowie. Teraz, 4-5 grudnia ŚFN Katowice przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Czekają nas spotkania ze specjalnymi gośćmi, debaty, warsztaty, koncerty i wiele innych wydarzeń.
Inauguracja 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Planetarium Śląskim
W Planetarium - Śląskim Parku Nauki odbyła się uroczysta gala inaugurująca otwarcie 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W części muzycznej rektor Uniwersytet Śląski w Katowicach i dyrektor generalny ŚFN prof. dr hab. Ryszard Koziołek wcielił się w rolę lektora opowiadającego o transformacji Śląska i jego roli we współczesnej kulturze.
Następnie przedstawiciele śląskich władz i uczelni współorganizujących festiwal oficjalnie otworzyli szóstą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
Za każdym razem, gdy mówimy o dynamicznym rozwoju naszego regionu w ostatnich latach, o innowacyjności, o znakomitych kadrach, o ambicjach i stawianiu poprzeczki najwyżej jak się da - to nie sposób nie wspomnieć o nauce i działaniach w obszarze nauka-samorząd-biznes. mówił w trakcie gali prezydent Katowic, Marcin Krupa
Nauka pozwala spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy. Dlatego cieszę się, że dziś w Śląskim Parku Nauki odbyła się uroczysta gala inaugurująca otwarcie 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Dzięki projekcji w planetarium wręcz „odlecieliśmy” w świat nauki. dodał prezydent Katowic
Podczas gali otwarcia odbyła się dyskusja na temat tego, jak badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi. Debatę w języku angielskim poprowadził dr Łukasz Lamża - filozof przyrody, dziennikarz naukowy i jeden z ambasadorów ŚFN.
Jego rozmówcami byli:
- prof. Grzegorz Wrochna - prezes Polska Agencja Kosmiczna,
- dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- prof. Mark McCaughrean - astrofizyk, doradca ds. nauki i eksploracji w ESA - European Space Agency,
- dr Sławosz Uznański - naukowiec i doktor elektroniki pracujący obecnie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) oraz jedyny Polak wybrany do rezerwy astronautów ESA.
W programie Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice znajdują się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi.
Święto nauki w Katowicach 2022
4-5 grudnia Śląski Festiwal Nauki przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Czekają nas spotkanie z 2000 naukowcami i popularyzatorami nauki oraz blisko tysiąc aktywności w programie.
Wśród licznych gości ŚFN będzie m.in. Frans Timmermans - holenderski polityk i dyplomata, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz dr Sławosz Uznański, który jedyny Polak został wybrany do nowej klasy astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Astronauta weźmie udział w licznych aktywnościach.
Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także będa strefy specjalne. Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi.
Wybrani goście specjalni Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice:
- Daniel Tammet - pisarz, sawant autystyczny;
- Jon Chase - raper naukowy;
- Kathryn Harkup - chemiczka, badaczka trucizn i ciemnej strony nauki;
- Avihu Ronen - historyk, pisarz, laureat International Book Prize for Holocaust Research;
- Tomasz Stawiszyński - filozof, pisarz, autor książki „Reguły na czas chaosu”;
- Grzegorz Kasdepke - autor literatury dziecięcej, aktywista;
- Zbigniew Izdebski - seksuolog; Wojciech Jagielski — dziennikarz, reportażysta;
- Sylwia Chutnik - pisarka, aktywistka;
- Anna Dziewit-Meller - pisarka, aktywistka; Max Cegielski
— publicysta, pisarz; - Wojciech Orliński - pisarz, publicysta, nauczyciel, bloger;
- Dawid Łasiński - twórca postaci Pana Belfra — nauczyciela z Internetów;
- Karol Wójcicki - twórca fanpage'a „Z głową w gwiazdach",
- Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
- Dionisios Sturis - dziennikarz, pisarz, reporter;
- Julia E. Wahl - psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia;
- Mateusz Hołda - najmłodszy polski profesor,
- Mikołaj Sokół — dziennikarz i komentator sportowy,
- Mark McCaughrean - doradca ds. nauki w Europejskiej Agencji
Kosmicznej - Kevin Warwick — pierwszy cyborg w historii;
- Greg Foot — dziennikarz naukowy, prezenter BBC.
Śląski Festiwal Nauki Katowice. Program i goście specjalni
- Pełen program oraz harmonogram scen Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice - TUTAJ
- Goście specjalni ŚFN Katowice - TUTAJ.
- Wszystkie ważne informacje na temat festiwalu - TUTAJ
6. Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań Katowic do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024.