Gdzie na grzyby w Katowicach? Rozmawiamy też z psychodietetykiem

Kamil Zatoński
12.10.2022w Katowicach

Sezon na grzyby w pełni. Różne kolory, smaki - borowiki, kurki, rydze - to tylko niektóre wśród wielu gatunków grzybów. Ale czy zaletą jedzenia grzybów są tylko walory smakowe, w jakiej formie powinno się je jadać i komu mogą zaszkodzić? Ewa Glońska-Strączek, psychodietytyk, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland przedstawia prawdę na temat tych leśnych specjałów.

grzyby

Cała prawda o grzybach

Istnieje przekonanie, że grzyby są smaczne, jednak nie posiadają żadnych właściwości odżywczych. Jak mówi dietetyk, grzyby mają nie tylko znaczące walory smakowo-zapachowe, ale także wyróżniają się wysoką zawartością wielu składników odżywczych.

7 zdjęć

Grzyby w katowickich lasach

Główną zawartością grzybów jest woda, stanowi od 70%- 90% masy grzyba. Za to miąższ jest bogaty w wiele cennych wartości odżywczych, szczególnie w białka, ryboflawiny i niacyny.

wyjaśnia Ewa Glońska-Strączek

Białko to ważny składnik naszej codziennej diety, ponieważ każda komórka ludzkiego ciała składa się właśnie z niego

Tworzy nasze włosy, paznokcie, kości i mięśnie. Odpowiada za wzrost człowieka, jest budulcem mięśni organizmu. Odgrywa również ważną rolę w regulacji hormonów, wytwarzaniu enzymów i przeciwciał, dlatego musi być obecne w naszej diecie. Świeże grzyby zawierają przeciętnie od 1,5 do 3,6% białka, natomiast suszone od 10 aż do 40%. I to właśnie suszone posiadają białka zbudowane z prawie wszystkich znanych nauce aminokwasów w tym egzogennych, czyli takie, które muszą być dostarczane organizmowi w codziennym pożywieniu. Największa zawartość białka jest w grzybach shiitake, doskonale znanych w kuchni orientalnej. Jeśli chodzi o rodzime gatunki to najwięcej łatwo przyswajalnego białka mają prawdziwki i pieczarki. Warto zaznaczyć, inne białko roślinne nie jest tak bogate pod względem aminokwasów jak to zawarte w grzybach.

wyjaśnia dietetyk

Grzyby korzystnie wpływają na układ nerwowy, zawierają również cenne składniki mineralne

Grzyby to źródło glikogenu i witamin z grupy B, dlatego mają dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy. Niektóre gatunki, m.in. kurki, są źródłem prowitaminy A, stąd ich pomarańczowa barwa. Co ciekawe, występuje w nich również witamina D , której nie spotyka się w roślinach zielonych. Ponadto grzyby zawierają głównie potas, który kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację, fosfor oraz magnez. Ilość magnezu w grzybach jest zbliżona do zawartości tego pierwiastka, który znajduje się w świeżych owocach czy warzywach. Spożywanie grzybów to też dobra okazja do wzbogacenia naszego organizmu w wapń.

dodaje Ewa Glońska-Strączek

W składzie chemicznym niektórych gatunków grzybów (pieczarek, boczniaków, borowików) wykazano obecność beta - glukanów

Są to związki, które mobilizują nasz układ odpornościowy, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL we krwi, a także wykazują korzystne działanie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych.

Grzyby zawierają stosunkowo mało tłuszczu i kwasów tłuszczowych

Można bezpiecznie je jadać będąc również na diecie odchudzającej - są niskokaloryczne. 100 g świeżych grzybów dostarcza ok. 34 kcal. Mimo tego, że zawierają sporo różnego typu węglowodanów, to są to węglowodany nieprzyswajalne - to dobra informacja również dla cukrzyków.

przekonuje dietetyk

Obróbka termiczna grzybów oraz ich łączenie z innymi produktami jest niezwykle ważne

Unikajmy smażenie grzybów, są nie tylko wyjątkowo kaloryczne, ponieważ chłoną tłuszcz, ale także mogą spowodować problemy żołądkowe, niestrawność i wzdęcia. Najlepszym wyborem będą grzyby gotowane, duszone. Warto do nich dodać takie przyprawy, jak majeranek, tymianek, kminek, czy też rozmaryn - wpływają pozytywnie na trawienie. Nie podawajmy grzybów ze śmietaną, alkoholem, tłustym mięsem, ponieważ wydłuża to czas trawienia zjedzonego przez nas posiłku. Przy wrażliwym żołądku, nie serwujmy ich z warzywami strączkowymi i produktami wzdymającymi np. cebulą.

ostrzega ekspert

Czy grzyby są ciężkostrawne?

Grzyby mają w sobie bardzo dużo związków chitynowych. Ich ściana komórkowa jest z chityny, to wielocukier podobny do celulozy i człowiek nie radzi sobie z jego trawieniem. Dlatego zalegają w żołądku, dając przy tym uczucie pełności, sytości. Warto jednak podkreślić, że poddanie grzybów obróbce termicznej, np. gotowaniu lub duszeniu sprawia, że nie są one aż tak bardzo ciężkostrawne, jak powszechnie się uważa. Dlatego jedzmy je, ale zachowajmy umiar.

Grzyby dla kobiet w ciąży i seniorów?

Na pewno nie mogą spożywać grzybów osoby na nie uczulone. Powinny również ich unikać osoby z chorobami układu pokarmowego, np. z zespołem jelita drażliwego. Tyczy się to również osób starszych, a także kobiet w ciąży i tych, które karmią piersią. Nie mogą ich jeść również osoby u których zdiagnozowano choroby wątroby, trzustki, nerek czy woreczka żółciowego. Zalecenia mówią, że grzyby można podawać dzieciom dopiero od 3 roku życia, a nawet później ze względu na ich delikatny układ pokarmowy.

oznajmia dietetyk American Heart of Poland

Jeśli po zjedzeniu grzybów, źle się poczujesz (bóle głowy, biegunka, wymioty), udaj się do najbliższego punktu medycznego. Zabierz ze sobą resztki potrawy, która zawierała grzyby. Przy zatruciu grzybami nie wolno jeść ani pić.

Gdzie na grzyby w Katowicach?

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Katowice. W tym przypadku nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi. 

Wszędzie. I mówię tu z pełną odpowiedzialnością: grzyby są wszędzie, wystarczy, że w leśnych terenach rozejrzymy się dookoła. Jeśli podam tutaj konkretne miejsce, to jutro będzie tam dziesięć razy więcej osób, a tego nikt ze zbierających nie chce.

śmieje się leśniczy Czesław Greń

Gdzie nie wolno zbierać grzybów?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale nie możemy robić tego wszędzie.

Gdzie grzybów zbierać nie wolno?

  • w częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu,
  • na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych,
  • na uprawach do 4 metrów wysokości,
  • w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych,
  • w ostojach zwierzyny,
  • na terenach należących do wojska. 

Lubicie zbierać grzyby? Może macie swoje ulubione miejscówki, którymi chcecie się podzielić z innymi czytelnikami? Napiszcie do nas na redakcja@wkatowicach.eu.

Zobacz także

Wycieczka do lasu na grzyby. O czym trzeba pamiętać?
Wycieczka do lasu na grzyby. O czym trzeba pamiętać?
w Katowicach

Wycieczka do lasu na grzyby. O czym trzeba pamiętać?

Przyroda w Katowickim Parku Leśnym zachwyca! Zobaczcie piękne zdjęcia
Przyroda w Katowickim Parku Leśnym zachwyca! Zobaczcie piękne zdjęcia
Twoje Katowice

Przyroda w Katowickim Parku Leśnym zachwyca! Zobaczcie piękne zdjęcia

KATOWICKA INFOLINIA: Drzewa na ul. Dworcowej zostały zaatakowane przez patogenny grzyb. W tym roku zostaną już brązowe liście
KATOWICKA INFOLINIA: Drzewa na ul. Dworcowej zostały zaatakowane przez patogenny grzyb. W tym roku zostaną już brązowe liście
w Katowicach

KATOWICKA INFOLINIA: Drzewa na ul. Dworcowej zostały zaatakowane przez patogenny grzyb. W tym roku zostaną już brązowe liście

Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata
Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata
w Katowicach

Zlot food trucków w Katowickim Parku Leśnym. Pyszne jedzenie z różnych stron świata

do góry