Ikarus z Katowic kursuje w... Bydgoszczy! Nietypowa pomoc "po sąsiedzku" [Galeria zdjęć]

Jakub Dyl
07.01.2024poza Katowicami

Mimo tego, że podróż Ikarusem po Katowicach to już przeszłość, okazuje się, że nie wszystkie węgierskie autobusy odpoczywają na zasłużonej emeryturze. I choć na naszym portalu skupiamy się głównie na treściach związanych z Katowicami, postanowiliśmy wspomnieć o tej sprawie, ponieważ ma ona w sobie katowicki akcent. Żółto-czerwony, zabytkowy Ikarus z Katowic wciąż jeździ liniowo... w Bydgoszczy! O tym, dlaczego śląski autobus kursuje w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego opowiedział nam jego właściciel, Piotr Szot. 

śląski ikarus katowice

Problemy komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

Znaczna większość współczesnych pojazdów transportu publicznego jest już nowoczesna i niskopodłogowa. Spora ilość autobusów i tramwajów posiada także liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak klimatyzacja, strefa Wi-Fi, czy ładowarki do smartfonów. Dlatego widok kursującego regularnie w 2024 r. zabytkowego Ikarusa może dla wielu stanowić niemałą niespodziankę. Powrót starych autobusów na bydgoskie drogi wywołał także niemałe poruszenie zarówno w mediach lokalnych, jak i ogólnopolskich. 

Kryzys w bydgoskiej komunikacji miejskiej to głównie pokłosie problemów kadrowych i taborowych w spółce MZK Bydgoszcz. Przewoźnik od dłuższego boryka się z brakami zarówno wśród kierowców, jak i pojazdów mogących obsłużyć miejskie linie. Z tego właśnie powodu zdecydowano się przekazać obsługę części linii podwykonawcom, którzy dysponują swoimi pojazdami. Tego zadania podjęli się właściciele zabytkowych autobusów z Bydgoszczy. Wraz z licznymi sympatykami transportu publicznego w roli kierowców, obsługują oni trzy linie - 52, 79 i 89. Zabytkowe autobusy mają wspomagać bydgoską komunikację miejską co najmniej do końca lutego 2024 roku.

"Sąsiedzka pomoc" z Katowic

Powrót do regularnej obsługi linii przez autobusy zabytkowe jest niemałym wyzwaniem zarówno dla właścicieli, jak i samych pojazdów. Ikarusy z Bydgoszczy kursują na zmianę przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 4 do 23. Intensywna realizacja kursów wymagała wypożyczenia dodatkowego, rezerwowego autobusu, który w zastępstwie mógłby wyjechać na linie i odciążyć dotychczas eksploatowany tabor. Wybór padł na Ikarusa 280 z firmy SimKol Katowice, który na co dzień cieszy oko swoich właścicieli zrzeszonych wokół projektu "Śląski Ikarus".

Omawiany egzemplarz z numerem 099 ma bogatą historię. Do 2015 roku jeździł na liniach w Kielcach, później trafił do dwóch kolekcjonerów - z Gdyni oraz Wrocławia. Do stolicy Górnego Śląska przeprowadził się w 2022 roku. Jak możemy dowiedzieć się z profilu Śląski Ikarus, autobus do tej pory wziął udział m.in. w produkcji Netflixa "Wielka Woda", festiwalu muzycznym Pol'and'Rock Festival, a także w Zlocie Ikarusów, który odbył się w Katowicach w ubiegłym roku. To jeden z kilku zabytkowych autobusów, jakie posiada SimKol. 

10 zdjęć

Ikarus 280 z SimKol Katowice

"Pojazdy z duszą, które mają w sobie jakiś kawałek magii"

Ikarus 280 z Katowic trafił do Bydgoszczy na początku bieżącego roku. Choć nie jest to pierwszy przedstawiciel tej węgierskiej marki, jaki w związku z obecną sytuacją kursuje w Bydgoszczy, śląski Ikarus przykuwa niemałą uwagę. O kulisach "ikarusowego" wsparcia w stolicy Kujaw, a także reakcjach pasażerów i kierowców na ten zabytkowy autobus rozmawialiśmy z prezesem zarządu SimKol i właścicielem Ikarusa, Piotrem Szotem. Rozmowę przeprowadził Jakub Dyl.

Jakub Dyl: Jak to się stało, że Ikarus z Katowic trafił do ruchu liniowego, i to w odległej Bydgoszczy? Na jak długo trafił do bydgoskiej komunikacji miejskiej? 

Piotr Szot: Koledzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy od pewnego czasu obsługują regularną komunikację miejską na terenie swojego miasta autobusami zabytkowymi. Zostaliśmy poproszeni przez nich o wsparcie z racji tego, że posiadamy jedną z większych w kraju kolekcji autobusów zabytkowych. Właściciele Ikarusów nie są wbrew pozorom zbyt dużą grupą w Polsce, dlatego zawsze staramy się sobie pomagać, czy to w przypadku trudno dostępnych części, czy nawet sytuacji takich jak ta. Oczywiście również w tym przypadku podjęliśmy wyzwanie i już tego samego dnia po małym przeglądzie, jeden z naszych Ikarusów 280 był w drodze do Bydgoszczy. W tej chwili nasi koledzy mają umowę na podwykonawstwo z MZK Bydgoszcz do końca lutego i na taki też okres wypożyczyliśmy nasz autobus. Jak będzie dalej - czas pokaże.

Skąd wzięła się inicjatywa powrotu węgierskich, zabytkowych autobusów na regularne trasy? Dlaczego dziś to właśnie m.in. Ikarusy obsługują bydgoską komunikację miejską?

Pomysł ma swoje źródło w problemie, z jakim boryka się większość operatorów autobusowych w kraju, czyli brakach kadrowych. Idea jest całkiem ciekawa, ponieważ dzięki wysłaniu m.in. Ikarusów na trasę, udało im się ściągnąć kierowców - pasjonatów, którzy chcą doświadczyć, być może niepowtarzalnej okazji obsługi w ruchu liniowym kursów węgierskimi autobusami, które urosły już do rangi żywej legendy. Oczywiście Ikarusy jak każdy inny pojazd ulegają czasem awariom, wymagają przeglądów, a dostępność części na terenie Polski jest już mała, co dodatkowo wydłuża ewentualne czynności naprawcze i wymaga liczniejszego taboru rezerwowego.

Powrót Ikarusa do regularnych kursów to niewątpliwie ciekawe przedsięwzięcie, a nawet wyzwanie. Czy do tej pory zdarzały się - bowiem we flocie firmy jest kilka autobusów zabytkowych - równie, a może i bardziej nietypowe zlecenia? 

Niewątpliwie tak, aczkolwiek w ramach inicjatywy "Śląski Ikarus" podejmujemy wiele ciekawych tematów. Jednym z większych wyzwań była organizacja ubiegłorocznego zlotu zabytkowych autobusów w Katowicach z okazji 50-lecia eksploatacji Ikarusów serii 200 na terenie Śląska, oraz w ogóle kraju. To właśnie WPK Katowice było pierwszym przedsiębiorstwem w Polsce, do którego trafiły.

Organizujemy również liczne przejazdy specjalne, jak np. z okazji "Nocy muzeów", a dwa autobusy z naszej kolekcji obsługiwały w 2023 roku Łódzkie Linie Turystyczne w okresie wakacyjnym. Liczymy również na uruchomienie wkrótce podobnej linii w naszym regionie, gdyż drzemie w tym olbrzymi potencjał, co zresztą pokazała frekwencja na ubiegłorocznym Zlocie Ikarusów. A miejsc atrakcyjnych turystycznie do połączenia zabytkowymi autobusami na Śląsku i w Zagłębiu nie brakuje.

W dzisiejszych czasach widok Ikarusa, tym bardziej na linii, często wywołuje wiele uśmiechu i pozytywnych reakcji. Co wyjątkowego jest w tych autobusach? Dlaczego Ikarusy są tak powszechnie lubiane i entuzjastycznie przyjmowane w niemal całym kraju? 

Są to niewątpliwie pojazdy z duszą, o ponadczasowym wyglądzie, które mają w sobie jakiś kawałek magii. Prawie każdy dorosły Polak ma jakieś wspomnienia związane z tymi autobusami - dojazdy do szkół, zakładów pracy, które już często nie istnieją, czy też na pierwsze randki. To niewątpliwie budzi w ludziach sentyment i wspomnienia z młodzieńczych lat. Często podczas organizowanych przez nas wydarzeń widzimy, jak starszym pasażerom zakręci się przysłowiowa "łezka w oku".

Autobusy te, będąc eksploatowane przez prawie 50 lat, na stałe wpisały się w krajobraz kraju, a dźwięk wyjącego mostu Ikarusa jest w stanie rozpoznać każdy starszy mieszkaniec dużego miasta. Cieszymy się, że nasza inicjatywa "Śląski Ikarus", jak również inne projekty w regionie i kraju, zachowując te pojazdy dla potomnych, przyczyniają się do promowania dziedzictwa kulturowego, bo takim niewątpliwie są Ikarusy.

Zobacz także

Zabytkowy tramwaj jeździ po Katowicach. Warto się przejechać
Zabytkowy tramwaj jeździ po Katowicach. Warto się przejechać
w drodze

Zabytkowy tramwaj jeździ po Katowicach. Warto się przejechać

Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]
Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Zabytkowe autobusy przyjechały do Katowic. Zlot Ikarusów odbył się na Muchowcu [Galeria zdjęć]

Na katowickie drogi wyjechały nowe autobusy hybrydowe. PKM Katowice zyskał 22 tego typu pojazdy [Zdjęcia+wideo]
Na katowickie drogi wyjechały nowe autobusy hybrydowe. PKM Katowice zyskał 22 tego typu pojazdy [Zdjęcia+wideo]
w Katowicach

Na katowickie drogi wyjechały nowe autobusy hybrydowe. PKM Katowice zyskał 22 tego typu pojazdy [Zdjęcia+wideo]

do góry