Katowice: Całodobowa infolinia dla mieszkańców i obywateli Ukrainy. Działa 15 specjalnych stanowisk
Nowy adres strony internetowej www.dlaukrainy.katowice.eu i całodobowa, działająca siedem dni w tygodniu infolinia +48 32 737 87 87 - tam można szukać wszelkich informacji związanych z pomocą obywatelom Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Katowic. Zarówno infolinia, jak i strona internetowa, prowadzone są w języku polskim i ukraińskim. Miasto apeluje o dalsze przynoszenie środków higieny osobistej do Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej. Zebrane do tej pory produkty zostały już rozdane potrzebującym.
+48 32 737 87 87 - to numer działającej całodobowo, przez siedem dni w tygodniu infolinii. Aby informacje były udzielane na bieżąco uruchomionych zostało 10 stanowisk do obsługi dzwoniących w ciągu dnia i pięć stanowisk do obsługi dzwoniących w ciągu nocy. Infolinie prowadzone są w języku polskim i ukraińskim, a dzwoniąc na nie można otrzymać pomoc w znalezieniu: miejsca noclegowego, opieki lekarskiej, wyżywienia, weterynarza czy pomocy prawnej, itp. Jednocześnie podawany wcześniej numer infolinii wciąż będzie dostępny.
Cały pakiet informacji jest także dostępny na nowej stronie internetowej. Pod adresem www.dlaukrainy.katowice.eu, znalazł się cały pakiet informacji dotyczących tego, gdzie można uzyskać pomoc i na jakie wsparcie można liczyć. Są tam między innymi informacje o tym: gdzie zgłosić się tuż po przyjeździe do Katowic, w jaki sposób załatwić legalizację pobytu, gdzie udzielana jest pomoc medyczna czy jak zapisać dziecko do placówki edukacyjnej. Informacje są na bieżąco uzupełniane, a strona prowadzona jest zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.
Cały czas można przynosić dary do katowickich szkół. W tej chwili do tych najbardziej potrzebnych artykułów należy długoterminowa żywność, środki higieny osobistej, nieużywane buty i bielizna termiczna, zestawy pierwszej pomocy i latarki. Cały czas także najpotrzebniejsze środki higieny osobistej są zbierane w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej. Zebrane w tym punkcie środki trafiają do punktu powitalnego, znajdującego się na terenie Międzynarodowego Dworca Autobusowego. To, co już udało się uzbierać powoli się kończy. Stąd prośba do wszystkich, którzy chcą pomóc o przekazanie darów.
Przypomnijmy, że na terenie miasta zostały uruchomione trzy kolejne punkty, w których udzielana jest pomoc obywatelom Ukrainy. Pierwszy z nich, tak zwany punkt powitalny, zlokalizowany został na pierwszym piętrzę budynku Międzynarodowego Dworca Autobusowego przy ulicy Sądowej. Punkt jest czynny przez całą dobę. Można tam otrzymać ciepłe napoje, posiłek, niezbędne artykuły higieny osobistej i informacje o uruchomionych w Katowicach formach pomocy. Przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową, w dawnym budynku Urzędu Miasta, powstał punkt pomocy doraźnej. To miejsce także działało całodobowo, ale dedykowane jest wyłącznie osobom, które do Katowic przyjechały w nocy i potrzebują noclegu zanim ruszą w dalszą podróż lub otrzymają zakwaterowanie. Z myślą o takich osobach przygotowanych zostało 20 miejsc noclegowych.
Tylko w ciągu ostatniej doby w tym punkcie schronienie znalazło 16 osób. To pokazuje, jak potrzebne jest tego typu miejsce.
mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Trzeci z punktów powstał przy ulicy Wita Stwosza 7. To punkt dziennej pomocy doraźnej. Miejsce to powstało z myślą o osobach, które dysponują wolnym czasem w ciągu dnia, czekając na kolejny środek transportu bądź zakwaterowanie. Czynny będzie on w godzinach 8:00 - 20:00. Powstało tam około 70 miejsc siedzących. Przebywający tam będą mogli napić się czegoś ciepłego i zjeść posiłek. Z posiłku mogą także skorzystać osoby, które mają już miejsce zakwaterowania na terenie Katowic.
Posiłki są także wydawane w Punkcie Informacyjnym dla Cudzoziemców prowadzonym przez Fundację In Corpore, przy ulicy Młyńskiej 5. Tam także udzielane są wszelkie informacje związane z oferowanymi przez miasto formami pomocy i wsparcia.