Kolejny Bebok w Katowicach. Został oficjalnie mianowany na ucznia!
Do tej pory można je było znaleźć przy Galerii Katowickiej, czy na Nikiszowcu. Niedawno kolejny pojawił się w Bażantowie. Najmłodszy z brygady Beboków autrostwa Grzegorza Chudego został odsłonięty 1 czerwca na dziedzińcu Pałacu Młodzieży w Katowicach. To Bebok Uczeń.
Bebok Uczeń stoi już w Katowicach
Kolejny Bebok pojawił się w przestrzeni Katowic. Tym razem figurkę odsłonięto na dziedzińcu katowickiego Pałacu Młodzieży. Jest Bebokiem Uczniem i odsłonięto go w Dniu Dziecka.
Beebok po odsłonięciu został mianowany na ucznia. Za trzy tygodnie rozpocznie wakacje, ale naczelnik wydziału edukacji katowickiego magistratu zapewnia, że otrzymał promocję do kolejnej klasy. mówi nam z uśmiechem inicjatorka powstania Beboka Ucznia, Anna-Malkiewicz-Michalska
Pomysłodawczyni stworzenia figurki Beboka Ucznia to nauczycielka z I Zespołu Ogólnokształcących Szkół Społecznych im. S. Konarskiego STO w Pałacu Młodzieży. Bebok Uczeń powstał wskutek akcji #zróbMYbeboka. Magnes-cegiełka przedstawiał akwarelowy projekt rzeźby beboka, która stanęła na dziedzińcu katowickiego Pałacu Młodzieży. To uczniowie przeprowadzili akcję sprzedaży magnesów. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na stworzenie figurki.
Figurki są wykonywane tradycyjną metodą odlewania z brązu. Nawiązują do śląskich ludowych legend. Historie o Beboku na Śląsku najczęściej służyły dyscyplinowaniu nieposłusznych dzieci. Wedle przekazów, Beboki miały grasować w okolicach domów, ciemnych kątach i piwnicach, i porywać niegrzeczne dzieci. Nawiązanie do przekazów ludowych w przypadku katowickich figurek Beboków nie jest jednak zbyt dosłowne.
Chociaż Beboki robią wrażenie strasznych, to jednak tak naprawdę mogą budzić sympatię. Jak zdradza autor, wedle koncepcji jego córki, Beboki wcale nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im święty spokój.