Koniec nauki zdalnej, krótsza izolacja i kwarantanna. To najnowsze zmiany w obostrzeniach. Minister Niedzielski "Apogeum 5. fali jest za nami"
Szybszy powrót do nauki zdalnej, krótsza izolacja, inne zasady kwarantanny. To ogłoszone dziś zmiany w epidemicznych restrykcjach. Po przejściu przez Polskę piątej fali zakażeń wirusem SARS-CoV-2, należy się spodziewać mocnego złagodzenia epidemicznego reżimu.
W środę, 9 lutego, odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Konferencja poświęcona była bieżącym decyzjom rządowym wynikającym z sytuacji epidemicznej w kraju. Oto zapowiedziane zmiany w obostrzeniach.
Obserwując dotychczasowy przebieg epidemii COVID-19, widzimy, że apogeum 5. fali jest za nami. To przesilenie potwierdza codzienny poziom zakażeń, liczba zleceń przez lekarzy POZ na testy w kierunku koronawirusa. Ta tendencja spadkowa jest stała. powiedział na konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski
Zmiany w zasadach izolacji i kwarantanny
Od 15 lutego izolacja związana z zakażeniem koronawirusem będzie skrócona do 7 dni. Zmieniły się także zasady kierowania na kwarantannę. Dla współdomowników osoby zakażonej będzie ona obowiązywać wyłącznie w czasie trwania izolacji zainfekowanej osoby.
Nadal obowiązuje zasada, że zwolnienie z kwarantanny mogą uzyskać współdomownicy zakażonego, pod warunkiem, że są zaszczepieni, a wynik ich testu okaże się być negatywny.
Tydzień będzie trwałą także tzw. kwarantanna przyjazdowa, czyli taka, którą są objęte osoby nie posługujące się unijnym certyfikatem covidowym.
Zmiany będą dotyczyć także zabezpieczenia infrastruktury szpitalnej.
Przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności. mówił w czasie środowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia, minister Adam Niedzielski
Koniec nauki zdalnej
Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy. mówił w czasie konferencji prasowej minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek
Uczniowie wrócą do szkół już 21 lutego, czyli o tydzień wcześniej, niż dotąd zapowiadano. Powrót do nauki stacjonarnej ma być ostateczny - wszystko wskazuje na to, że dzieci i młodzież będą się uczyć w murach szkół już do wakacji.
Dalsze luzowanie epidemicznych restrykcji
W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosennym można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania. mówił minister zdrowia
W wywiadzie dla Faktu, minister przyznał, że już wkrótce należy się spodziewać zniesienia obowiązku używania maseczek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Ich noszenie miałoby być rekomendacją, a nie jak dotąd - obowiązkiem.
Podobny kurs łagodzenia restrykcji sanitarnych można obserwować w wielu europejskich państwach. Obowiązuje w nich coraz mniej regulacji dotyczących walki z epidemią. Należy jednak zwrócić uwagę, że większość z nich posiada bardzo wysoki procent „wyszczepienia” społeczeństwa. W Polsce jest on nadal poniżej europejskiej średniej.
Przypomnijmy, w środę 9 lutego 2022 roku, kiedy ministrowie ogłaszali nadchodzące zmiany w reżimie sanitarnym, w Polsce wykryto niemal 47 tysięcy nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Na Śląsku liczba zakażeń tego dnia przekroczyła 5 tysięcy.
Jak informuje resort zdrowia, wysokie liczby zakażeń nie mają przełożenia na liczbę osób z ciężkim przebiegiem COVID i koniecznych hospitalizacji. Ma to związek z tym, że dominującym obecnie wariantem koronawirusa jest omikron, który jest wprawdzie bardziej zakaźny, ale mniej zjadliwy - objawy infekcji przypominają w większości przypadków (zwłaszcza wśród osób zaszczepionych) zwykłe przeziębienie.