Konsultacje w sprawie CPK jednak online!
Mieszkańcy Katowic mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkania odbędą się w trybie online. Pierwsze spotkanie już w poniedziałek 14 lutego o godzinie 17:00.
Na wniosek samorządowców spotkania w ramach konsultacji społecznych w sprawie realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostały przełożone na późniejszy termin. Mimo tego, firma Egis Poland Sp. z o.o. postanowiła zrobić spotkanie w formie zdalnej.
Firma Egis Poland Sp. z o.o. przełożyła spotkania konsultacyjne, natomiast nie zrezygnowała ze spotkań online. Spotkanie w formie zdalnej dla mieszkańców Katowic odbędzie się w poniedziałek 14 lutego o godz. 17:00. Spotkanie z udziałem moderatora, przedstawicieli firmy Egis Poland Sp. z o.o. oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. odbędzie się poprzez platformę MS Teams, natomiast transmisja spotkania dostępna będzie również na kanale Youtube.
Wyjaśnijmy, że podczas konsultacji zaprezentowanych zostanie kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i najważniejsze informacje dotyczące tej inwestycji. Warianty pokazują, że tory mogłyby przebiegać przez południowe dzielnice Katowic, tj. Podlesia, Piotrowic, Zarzecza i Kostuchny.
Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami firmy Egis Poland Sp. z o.o., która prowadzi działania konsultacyjne na zlecenie CPK, w celu omówienia sposobów realizacji konsultacji społecznych. Spotkanie było efektem wspólnego apelu prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin, przez które, według opracowanych wariantów, mają przebiegać nowe linie kolejowe, w którym samorządowcy domagali się przełożenia spotkań ze względu na trudną sytuację pandemiczną i brak możliwości bezpiecznego przeprowadzenia spotkań konsultacyjnych w formie stacjonarnej.
Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, co się będzie działo w naszym mieście. Zależy nam na jak największym udziale naszych mieszkańców w spotkaniach konsultacyjnych. Wielu mieszkańców sygnalizowało mi, że chce uczestniczyć wyłącznie w stacjonarnych spotkaniach. Dlatego wielu samorządowców nie wyraziło zgody, by w pierwszym etapie spotkania przeprowadzono wyłącznie w formule online. Zaskoczyła nas zmiana ustaleń, gdyż spotkania on-line wykluczają znaczną część mieszkańców i nie mogą zastąpić konsultacji w formie stacjonarnej. Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny - ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw katowiczan. mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic
Katowice a rozbudowa linii kolejowej
Przypomnijmy, że w związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać między Warszawą a Łodzią, a co za tym idzie rozbudową linii kolejowych w Polsce, w tym linii Katowice-Ostrawa, prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę już na początku stycznia.
Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w Internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa
Na stronie Katowice.eu/konsultacje w zakładce Plany CPK dotyczące linii kolejowych miasto Katowice publikuje wszystkie dostępne mu informacje w tej sprawie.