Krasnalka Krystynka stanęła przy Teatrze Śląskim w Katowicach. To wyjątkowy prezent prosto z Wrocławia
Często w naszym portalu informujemy o pojawieniu się nowej figurki w przestrzeni miejskiej - zazwyczaj jest to sympatyczny bebok - straszek ze śląskich przekazów. Tym razem jest jednak inaczej. Przy budynku Teatru Śląskiego odsłonięto… krasnalkę Krystynkę. To prezent, który do Katowic trafił z Wrocławia, a upamiętnić ma postać Krystyny Bochenek.
Krasnalka Krystynka w Katowicach. Upamiętni Krystynę Bochenek
Przy budynku Teatru Śląskiego w Katowicach pojawił się… wrocławski krasnal, a w zasadzie krasnalka. Figurka to prezent władz Wrocławia dla Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek. W tym roku Ogólnopolski Zjazd Krystyn odbywał się we Wrocławiu, a Krystyny, które wyruszyły tam z Katowic, zostały obdarowane tym wyjątkowym prezentem.
Myślę, że nawet bez tych wszystkich form upamiętnienia mielibyśmy Krystynę Bochenek w pamięci, jednak ona zasłużyła sobie na te wszystkie symbole. Wszystko co robiła, robiła nie dla siebie, ale dla innych ludzi. Krasnal do niej nie pasuje - powinien tu stanąć olbrzym. To miejsce było związane z Krysią - tu było jej biuro poselskie. Dziękujemy władzom Wrocławia. mówi nam prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, Krystyna Gaczek
Cudowna inicjatywa, łącząca dwa miasta. Kransalka stanęła w mieście, które kochała i w którym wychowywała się mama. Myślę, że bardzo by jej się to podobało. Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni za to, że właśnie taka krasnalka tu dzisiaj stanęła. mówi nam córka Krystyny Bochenek, Magdalena Bochenek-Kępa
W uroczystości odsłonięcia krasnalki udział wzięli m.in.: prezydent Katowic Marcin Krupa, córka i siostra i siostrzeniec Krystyny Bochenek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek i wiele członkiń tego stowarzyszenia.
Dla wrocławian krasnale to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także ważny element ich wspólnej tożsamości. Figurki swoją tradycją sięgają lat 80. ubiegłego wieku, kiedy krasnale były prześmiewczym symbolem walki z komunistycznymi władzami.
Bardzo się cieszę, że krasnalka Krystynka pojawiła się w Katowicach. To kolejny pomost porozumienia i relacji pomiędzy Wrocławiem a Katowicami. Krasnali we Wrocławiu jest już ponad tysiąc. To symbol jednoczący mieszkańców Wrocławia, których tożsamość nie jest zbudowana na „wielopokoleniowości”. Bardzo chcemy się tą radością i humorem dzielić. podkreśla zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia, Alfred Wagner
Katowice również chcą się dzielić - nieco młodszą, acz zyskującą na popularności atrakcją. Dlatego katowicka beboczka, muzyczka, zagości we Wrocławiu.
Bebok pojedzie do Wrocławia. Będzie reklamować Katowice jako Kreatywne Miasto Muzyki UNESCO. Katowice współpracują z Wrocławiem na płaszczyźnie różnych wspólnych projektów, działań i wymiany myśli - ale dotąd nie wymieniliśmy się tymi naszymi symbolami. Katowickie beboki pomalutku gonią wrocławskie krasnale, chociaż do tak pokaźniej liczby bardzo wiele ich nam brakuje. mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Informacje o tym, że we Wrocławiu może pojawić się bebok dotarły do nas już wcześniej, teraz musimy znaleźć adekwatne i godne miejsce, żebyśmy mogli tę relację, współpracę i dobrą atmosferę pomiędzy naszymi miastami pokazywać. zdradza Alfred Wagner z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia
Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek powołane zostało na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 roku w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998 r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna.
Krystyna Bochenek
Krystyna Bochenek (ur. 30 czerwca 1953 w Katowicach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) to polska dziennikarka, polityk i senator. Propagatorka kultury języka polskiego, popularyzatorka profilaktyki i zdrowego trybu życia, laureatka wielu nagród, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Organizatorka Ogólnopolskich Dyktand w Katowicach, kwesty „Mamo nie płacz” na rzecz dzieci z chorobami hematologicznymi i cyklicznie odbywającego się „Zjazdu Krystyn” integrującego kobiety o różnym statusie społecznym z całego kraju. Zginęła tragicznie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, jako członek polskiej delegacji udającej się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.
Upamiętnienie Krystyny Bochenek w Katowicach
Imię Krystyny Bochenek nosi Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego. Dziennikarkę i polityczkę upamiętnia także mural przy ulicy Wojewódzkiej w Katowicach.
W 2011 odsłonięto poświęconą jej tablicę pamiątkową w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach oraz tablicę pamiątkową na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2022 roku popiersie Krystyny Bochenek odsłonięto w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach. Krystyna Bochenek jest pochowana w Katowicach, jej grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza.