Listopadowe psy i koty do adopcji. Kombi, Max i Rumba oraz Aria, Balbina, Piwonia i Pokomenki [Zdjęcia]
Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Katowicach zachęca do adopcji kilku uroczych psów i kotów, które czekają na nowe domy. W listopadowym cyklu "Adoptuj psy i koty z Katowic" przedstawiamy energiczne psiaki, idealne dla aktywnych osób oraz kocie damy i czwórkę kociaków, które już za długo przebywają w schronisku.
Adoptuj psy i koty z Katowic
W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach (ul. Milowicka 1B) czeka na adopcję wiele sympatycznych zwierząt, takich jak psy Kombi, Max i Rumba, oraz kotki Aria, Balbina, Piwonia i kocie dzieciaki - Pokomenki.
Kontakt w sprawie adopcji kotów:
- Agnieszka 571 092 452,
- Ela 504 108 132.
Kontakt w sprawie adopcji psów:
- Izabela 505 538 468 (prosi o SMS, gdy nie odbiera),
- Milena 733 866 339 (prosi o zostawienie wiadomości SMS, w razie nie odbiera),
- Marek 785 016 300.
Schronisko zaprasza do kontaktu wszystkich zainteresowanych adopcją, oferując pomoc w odszukaniu tego idealnego dla nas zwierzaka. Aby umówić się na spotkanie, można bezpośrednio skontaktować się z wolontariuszami, co pomoże lepiej poznać charakter zwierząt przed podjęciem decyzji o adopcji.
Koty do adopcji
10 miesięcy poszukiwań domu, żadnego odzewu - nikt nie chce Balbiny. To 11-letnia Pani Kot z charakterem. Balbina lubi się przytulać, ale na własnych zasadach. Idealna na kolana, ale i wymagająca czasu, zrozumienia. Niestety pomijana. Kotka marzy o miłości, choć trochę skrycie. Czy ktoś da szansę tej starszej pani? Balbina jest wysterylizowana, zaszczepiona, zaczipowana, ma ujemne testy FELV i FIV. Nie przepada za innymi kotami. Szuka domu niewychodzącego, wymagane zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest.
- Kontakt w sprawie adopcji: Schronisko dla Zwierząt w Katowicach - Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Piwonia jest już 8 miesięcy w katowickim schronisku. Piwonia ma ok. 3 lat. Ma charakterek, bywa humorzasta i raczej bez ogródek da znać łapką, gdy poczuje przytłoczenie. To taka dziewczyna z pazurem, temperamentem. Ale równocześnie kochany, przytulaśny, bardzo towarzyski, nakolankowy, naramienny kotek. Kotka jest wysterylizowana, zaszczepiona, zaczipowana, ma ujemne testy FELV i FIV. Nie lubi innych kotów. Szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest.
- Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Pokemony! To fajne kocie dzieciaki, które niemal całe dotychczasowe życie spędziły w schronisku, w klatce. To czwórka wesołych, śmiesznych łobuzów; rodzeństwo tygrysków marzącym o kochającym domu i przestrzeni do wybiegania się! Kotki są zaszczepione, zaczipowane, mają ujemne testy FELV i FIV. Pokemonki mają kilka miesięcy. Szukają domów niewychodzących, wymagane zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Tylko na dokocenie lub w dwupakach!
- Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Aria. Mały nieśmiałek, który wciąż nie wie, co myśleć o człowieku. Potrzebuje kilku lekcji oswajania, najlepiej w domu. W domu jest zdecydowanie ławtwiej uzyskać zaufanie kota. Kto da szansę małej Arii? Aria na widok ręki wbija się w kąt, kuli, fuka... ale pod tym płaszczykiem nieufności z całą pewnością skrywa się kochające, miłe serduszko. Trzeba tylko pokazać jej, że można zaufać. Szuka domu niewychodzącego, wymagane zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Tylko na dokocenie lub w dwupaku z innym kociakiem z katowickiego schroniska.
- Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Psy do adopcji
Rumba. Suczka, ok. 1 rok. "Wulkan energii" - tak można określić cudowną Rumbę. Suczka jest w typie labradora, wykazuje cechy tej rasy. W stosunku do ludzi i innych psów nie przejawia żadnej agresji. Jest towarzyska, żywiołowa, silna, a przede wszystkim jest ogromną fanką wszelkich akwenów. Woda to jej żywioł! Na spacerach uwielbia węszyć, wszystko ją ciekawi i interesuje, przez co niejednokrotnie potrafi mocniej szarpnąć na smyczy. Rumba jest bardzo inteligentna i pojętna, w mig opanowała komendy „siad” oraz „łapa”. Obecnie wolontariusze pracują nad chodzeniem na luźnej smyczy oraz komendą „do mnie”. Przyszły opiekun powinien sobie zdawać sprawę, iż jak każda „nastolatka” Rumba potrafi psocić i może coś zniszczyć, dlatego od początku będzie wymagała jasno określonych granic funkcjonowania w nowym domu oraz pracy. Dla tej szuczki wolontariusze szukają osób aktywnych i konsekwentnych, które zapewnią jej sporą dawkę ruchu oraz pracy intelektualnej, do której jest stworzona. Obowiązują spacery zapoznawcze.
- Kontakt w sprawie adopcji: Izabela 505 538 468 (prosi o SMS, gdy nie odbiera).
Max to czteroletni, średniej wielkości pies. Po przeżytych doświadczeniach potrzebuje czasu, aby zaufać. Kiedy to zrobi, wychodzi z niego radosna osobowość i chęć kontaktu z człowiekiem. Zna komendy: "siad" i "łapa" i chętnie współpracuje za smaczki. Max lubi aportować, węszyć, odkrywać nowe miejsca. Ruch uliczny nie jest mu straszny. Na spacerach radzi sobie bardzo dobrze i słucha się opiekuna. Czasem zdarzy mu się mocniej pociągnąć na smyczy. Ma w sobie mnóstwo energii, dlatego będzie idealnym towarzyszem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Do mijanych psów ma w większości neutralny stosunek. Bywa, że na większe od siebie osobniki reaguje szczekaniem. Przyszły właściciel musi być gotowy poświęcić czas, na pokazanie i nauczenie Maxa zasad panujących w domu, przy tym respektując jego własną przestrzeń. Dla Maxa idealny będzie aktywny dom z ogrodem bez dzieci oraz zwierząt. Przed adopcją obowiązują spacery zapoznawcze.
- Kontakt w sprawie adopcji: Milena 733 866 339 (prośba o zostawienie wiadomości SMS, gdy nie odbiera).
Kombi to pies w typie border collie z wszelkimi cechami tej rasy. Jest inteligentny, sprytny, uważny, chętny do pracy i zabawy. Nie wykazuje agresji w stosunku do ludzi czy innych psów. Przyjmuje postawę zachęcającą do zabawy, lecz opiekun powinien znać mowę ciała psa, a także specyfikę rasy. Kombi zna wiele komend, współpracuje z opiekunem, szybko się uczy, uwielbia spacery, na których jest odwoływalny - na ten moment tylko na smyczy. Chętnie poznaje nowe otoczenie z typową uwagą dla tej rasy. Kombi to psiak, który chętnie popracuje fizycznie i umysłowo, a po pracy z radością przyjmie sporą dawkę przytulasów. Idealnym opiekunem Kombiego będzie osoba aktywna, lubiąca „sportowo” spędzać czas, eksplorująca nowe tereny i otwarta na pracę z psem. Obowiązują spacery zapoznawcze.
- Kontakt w sprawie adopcji: Marek 785 016 300.
Kocurek i Mała szukają wspólnego domu
Kocurek (ten większy) oraz Mała poszukują kochającego domu. Kotki żyją na dworze, ale bardzo lubią człowieka, dobre jedzenie i ciepłe miejsce. Jak kogoś znają, od razu przylatują na mizianie. To rodzeństwo, które z wyglądu jest bardzo podobne.
Kotki zostały podrzucone w okolice bloku, gdzie mieszkam (w grudniu 2023 roku). Na początku były trzy malutkie, kilkumiesięczne kotki. Wspólnie z sąsiadem staraliśmy się im zapewnić jedzenie, miejsce z ich miseczkami. Spały w elewacji bloku, gdzie miały trochę cieplej niż na zewnątrz. Puszkowi (kotce) udało się znaleźć nowy dom. Na dworze został Kocurek oraz Mała, które mają jedzenie i troskę, ale zdecydowanie potrzebny jest im prawdziwy dom i kochający właściciel.
Z charakteru kotki są bardzo kochane. Kocurek chce być przy kimś, raz chce być głaskany, innym razem woli się pobawić (wystarczy sznurek, który ucieka). Musi się nauczyć nie wystawiać pazurków, bo nie rozumie, że może nimi zadrapać podczas zabawy. Daje się wziąć na ręce - na chwilę jest mu dobrze, ale po chwili chce jednak swoją swobodę. Czasem aż podskakuje, żeby go pogłaskać.
Mała to dama, jest spokojniejsza, bardzo lubi głaskanie po główce i brzuszku. Jak zje, woli mieć chwilę dla siebie, wtedy warto ją zostawić w spokoju, ale być obok. Gdy się stęskni i zobaczy po przerwie ludzi, których lubi, zaczyna miauczeć, a jej miauczenie przypomina bardziej "mee" niż "miau", dlatego nazywana jest także Owieczką. Mała jest po sterylizacji - zabieg został wykonany w schronisku.
Kotki nie są nauczone korzystania z kuwety. Z pewnością szybko się tego nauczą, ale potrzebna będzie osoba, która będzie chciała je nauczyć domowych zasad. Wystarczy trochę cierpliwości oraz pełne miłości serce. Czy ktoś pokocha Kocurka i Małą?
Jeżeli ktoś chciałby przygarnąć Kocurka i Małą, niech napisze na adres mailowy: olga.krzyzyk@wkatowicach.eu. Wystarczy kontakt, by zyskać przyjaciół na całe życie.
Jak możesz pomóc?
Adopcja to wspaniała forma pomocy, ale jeśli nie jesteś w stanie przygarnąć zwierzęcia, istnieje wiele innych sposobów wsparcia schroniska.
Możesz:
- Zostać wolontariuszem – Spędzaj czas z psami i kotami, pomagając im lepiej znosić pobyt w schronisku.
- Wesprzeć schronisko finansowo lub rzeczowo – Każda pomoc, w postaci darowizn czy potrzebnych artykułów, jest na wagę złota.
- Promować adopcje – Pomóż szerzyć informacje o adopcjach wśród znajomych i w mediach społecznościowych. Im więcej osób usłyszy o kotach i psach z katowickiego schroniska, tym większa szansa, że znajdą swoje wymarzone domy.
Adopcja zwierzaka to wielka odpowiedzialność, ale również ogromna satysfakcja. Zwierzęta ze schroniska często okazują najgłębszą wdzięczność i lojalność swoim nowym opiekunom. Przygarnięcie kota czy psa to akt miłości, który odmienia życie – nie tylko zwierzaka, ale także twoje. Schronisko w Katowicach czeka na osoby gotowe otworzyć swoje serca i domy. Może to właśnie tutaj czeka na Ciebie Twój psi lub koci najlepszy przyjaciel.
Zbiórka dla schroniska dla zwierząt w Katowicach
Co przyda się w schronisku? Zawsze na wagę złota jest karma, przede wszystkim mokra, wysokomięsna karma dla psów i kotów.
W katowickim schronisku najbardziej sprawdzają się:
- karmy dla kotów: Feringa, Dolina Noteci, Winston (nature, junior), Smilla, Mac's, Butchers, Catz finefood, Animonda, Wiejska zagroda,
- karmy dla psów: Rocco, Dolina Noteci, Mac's, Animonda, Brit (care, premium by nature), Butchers, Wiejska zagroda, Alpha Spirit.
Poza tym zawsze potrzebne są:
- środki czystości,
- smycze - dłuższe i mocniejsze smycze przepinane 3-4m, (mocne karabińczyki) linki 5m i więcej (zwykłe i pvc), nie flexi,
- obroże (na szerszej taśmie z zapięciem klamrowym jak w pasku / obroże półzaciskowe),
- szelki (najzdrowsze dla psich kręgosłupów typu guard), przykładowe firmy: amiplay, chaba, baylabel itp.,
- legowiska,
- koce, ręczniki, prześcieradła i poszwy, poduszki typu jaś,
- psie i kocie kosmetyki,
- transportery wszelkiego rodzaju i różnej wielkości,
- suplementy diety, witaminy,
- różnego rodzaju smakołyki - smaczki dla kotów i treserki oraz naturalne gryzaki dla psów - kurze łapki, żwacze, mięsne paski itp.,
- ubranka i kubraczki dla dużych i średnich psów (szczególnie przydatne w zimie, zabezpieczają psy przed chłodem),
- zabawki - wędki, myszki, kocie piłeczki, szarpaki itp.,
- cążki do pazurków,
- małe drapaki,
- obróżki feromonowe dla kotów i przeciwkleszczowe dla psów oraz krople na kleszcze.