Matka Boska Szopienicka w Katowicach. Za nami spektakl taneczny Agnieszki Cygan [Zdjęcia]
To poruszająca historia opowiedziana językiem tańca w reżyserii Agnieszki Cygan, inspirowana życiem Jolanty Wadowskiej-Król. Lekarki, która w 1974 odkryła nieznaną dotąd chorobę, jaką jest ołowica. 23 kwietnia w Miejskim Domu Kultury Szopienice-Giszowiec mogliśmy zobaczyć spektakl przygotowany przez wnuczkę "Doktórki od familoków". Zobaczcie zdjęcia.
Aktualizacja:
Za nami premiera spektaklu "Matka Boska Szopienicka". Odbyła się 23 kwietnia (niedziela) w Miejskim Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" w Katowicach przy ulicy Hallera 25. Spektakl oparty był o muzykę, śpiew i taniec. Przedstawienie bardzo spodobało się widowni, na której zrobił ogromne wrażenie i wywołał wiele emocji. Po każdym akcie publika biła głośne brawa. Na premierze obecna była również doktor Jolanta Wadowska-Król oraz jej koleżanka pielęgniarka Wiesława Wilczek. "Doktórce od familoków" spodobał się spektakl opowiadający jej historię. Publiczność mogła później spotkać się z doktor i otrzymać autografy.
Zobaczcie zdjęcia:
Wcześniej pisaliśmy:
Kilka słów o spektaklu "Matka Boska Szopienicka"
Agnieszka Cygan, wnuczka dr Jolanty Wadowskiej Król, przedstawia jej historię językiem tańca. Wykorzystując techniki tańca współczesnego, jazzu czy hip hopu, spróbuje doświadczyć emocji, o których tylko słyszała. Współczesna wersja historii, ożywiła ołów do postaci męskiej, w którą wcielił się Patryk Laudański. Srebrzysta postać czystego zła jest symbolem niewidzialnego przeciwnika, z jakim musiała się zmierzyć główna postać.
Agnieszka Cygan przed stworzeniem scenariusza zadała pytanie: co by zrobiła Jolanta Wadowska Król, gdyby znała przyszłość, gdyby wiedziała, że nie obroni doktoratu i jej kariera skończy się w tej samej przychodni, w której rozpoczęła swoje życie zawodowe? Jolanta Wadowska- Król w każdej wypowiedzi podkreśla, że był to jej obowiązek, że musiała leczyć te dzieci, które potrzebowały natychmiastowego wsparcia. Mówi również o tym, że zdawała sobie sprawę z konsekwencji swoich działań. Ta postawa odważnej kobiety, zainspirowała Agnieszkę Cygan do stworzenia spektaklu, pełnego emocji, walki i nadziei na odmianę losu mieszkańców Szopienic.
Bilety możecie kupić TUTAJ.
Reżyseria i choreografia: Agnieszka Cygan
W rolach głównych:
- Karolina Łykowska,
- Aleksandra Kępińska,
- Mariola Gidelska,
- Patryk Laudański,
oraz
- Małgorzata Gierach,
- Emilia Walczak,
- Martyna Łysiak,
- Julia Feliniak,
- Martyna Szatkowska,
- Anna Brykowska,
- Monika Cierniak,
- Aleksandra Metera,
- Oliwia Jaworska,
- Nicola Gremplica
- Zuzanna Tkaczyk.
Doktórka od Familoków, czyli dr Jolanta Wadowska-Król
Dlaczego doktor Jolanta Wadowska-Król stała się bohaterką? Rozpoczęła ona badania narażenia na ołów u dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej. Dzięki niej przebadano ponad 4,5 tysiąca dzieci. Niestety, po otrzymaniu wstępnych wyników okazało się, że skala problemu zatrucia ołowiem u dzieci na tym obszarze jest ogromna, a wyniki badań są wręcz przerażające.
Batalia na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci przyniosła jednak znaczące efekty. Zorganizowano leczenie tysięcy dzieci dotkniętych zagrożeniem ołowicy w sanatoriach w Istebnej i Rabce. W 1975 r. Miejska Rada Narodowa w Katowicach zdecydowała o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. W utajnionym uzasadnieniu napisano, że „budynki są w strefie stwarzającej bezpośrednie zagrożenie życiu i zdrowiu mieszkańców”. Wysiedleni otrzymali nowe mieszkania. Władze dostrzegły problem skażenia środowiska Szopienic i zaczęto finansować dzieciom w tej dzielnicy mleko. Te działania spowodowały poprawę zdrowia małych pacjentów oraz wpłynęły korzystnie na stan środowiska Szopienic. Wzrosła również świadomość mieszkańców w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom powstałym w rezultacie koncentracji szkodliwych pierwiastków w ich otoczeniu.
Doktor Wadowska-Król przeszła na emeryturę w roku 2011. Jej sylwetkę przywołała w 2013 roku Gazeta Wyborcza reportażem „Ołowiane dzieci człapią jak bociany”. W konsekwencji powstało wiele inicjatyw mających na celu uhonorowanie lekarki. W listopadzie 2018 roku odsłonięto w Katowicach przy ulicy Gliwickiej mural Andrzeja Wieteszki poświęcony lekarce.
We wrześniu 2020 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach rozpoczął procedurę nadania Jolancie Wadowskiej-Król tytułu doktora honoris causa. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego został nadany Jolancie Wadowskiej-Król w czerwcu 2021 roku.
O historii dr Jolanty Wadowskiej-Król można przeczytać także w nowej powieści pisarki z Katowic, Magdaleny Majcher pt. Doktórka od familoków.