Międzynarodowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. Fioletowe balony i upominki dla mam
17 listopada po raz kolejny Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach będzie solidaryzował się z wcześniakami i ich rodzicami z okazji przypadającego na ten dzień Międzynarodowego Dnia Wcześniaka.
Międzynarodowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach
Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada każdego roku na całym świecie. Tego dnia oddziały neonatologiczne na całym świecie przybierają odcienie fioletu na znak pamięci i solidarności ze wszystkimi wcześniakami i ich rodzinami.
Jak co roku Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach będzie obchodzić ten dzień w sposób szczególny – oddział neonatologiczny ozdobią fioletowe balony, a mamy i pociechy, które tu przebywają dostaną drobne upominki.
W naszym szpitalu każdego roku przed 37. tygodniem ciąży rodzi się około 100 dzieci. mówi doktor Anna Jarosz-Lesz, kierownik Oddziału Neonatologicznego w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach
Przyjście dziecka na świat o kilka, czasem kilkanaście tygodni wcześniej jest wstrząsem dla rodziców. Dlatego oprócz profesjonalnej opieki nad noworodkiem, dostosowanej do wieku ciążowego i potrzeb dziecka, konieczne jest zapewnienie mamom i ojcom poczucia bezpieczeństwa.
Stopniowo uczymy mamę opieki nad dzieckiem, które wydaje się tak maleńkie i kruche. Dla wcześniaków najważniejsza jest bliskość mamy, jej obecność i dotyk. Już sam głos mamy powoduje, że dziecko się uspokaja, lepiej oddycha, lepiej trawi. Niezwykle ważne jest karmienie mlekiem kobiecym, bo mleko mamy to dla wcześniaka lek ułatwiający dojrzewanie przewodu pokarmowego, poprawiający odporność. Dlatego staramy się, żeby dziecko trafiło w ramiona mamy jak najszybciej, kiedy tylko jego stan na to pozwala. Jako uczestnicy programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia „Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt”, pomagamy mamom w rozpoczęciu laktacji, zapewniając odpowiedni sprzęt laktacyjny i pomoc międzynarodowego konsultanta laktacyjnego, dwóch certyfikowanych doradców laktacyjnych i edukatora ds. laktacji. W przypadku braku mleka mamy, o ile mama wyrazi zgodę, wcześniaki karmione są mlekiem z banku mleka dzięki współpracy z Bankiem Mleka Kobiecego w Rudzie Śląskiej. Dzieci, które nie mogą jeszcze zostać przeniesione do sali z mamą, są kangurowane przez mamy i ojców, co pozwala obojgu rodzicom na kontakt z dzieckiem. dodaje doktor Anna Jarosz-Lesz
W Europie 1 na 10 noworodków rodzi się przedwcześnie. Wcześniaki są mniej dojrzałe niż dzieci, które przyszły na świat w terminie, i bardzo często nie potrafią samodzielnie funkcjonować poza łonem mamy. Często mają problem z oddychaniem z powodu niedojrzałości płuc, mają niedojrzałe układy:
- pokarmowy,
- krążenia,
- nerwowy,
- immunologiczny.
Niedojrzałość narządów powoduje w okresie noworodkowym wiele powikłań wydłużających pobyt dziecka w szpitalu i bardzo stresujących dla rodziców. Również w późniejszych latach życia sporo wcześniaków boryka się z odległymi powikłaniami wynikającymi z wcześniactwa.
Przyczyny przedwczesnych porodów są różne. Najczęstszą przyczyną pozostają zakażenia powodujące przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego. Coraz częściej zdarza się, że przebieg choroby, na którą przyszła mama cierpi przewlekle lub która ujawniła się w ciąży (np. choroby serca, zaburzenia hormonalne, choroby nerek), wymaga wcześniejszego zakończenia ciąży. Do przedwczesnego porodu mogą również prowadzić wady w budowie narządów rodnych. Nie można też zapominać o czynnikach środowiskowych wpływających na przebieg ciąży: stresy, ciężka praca, „zaawansowany” (powyżej 35 lat) wiek przyszłej mamy. Również zubożenie społeczeństwa, zła dieta, używki, brak właściwej edukacji dotyczącej diety, higieny intymnej i zachowań seksualnych (ciąże nastolatek) może prowadzić do przedwczesnych porodów.