Modernizacja stacji Katowice i linii kolejowej z Szopienic do Piotrowic. Rekordowa umowa na 3,7 mld zł! [Zdjęcia]
Przed nami duże zmiany na kolei w Katowicach. Prace o wartości 3,7 mld zł obejmą odcinek Katowice Szopienice - Katowice Piotrowice oraz modernizację stacji Katowice. W ramach programu Śląskie, na nowych torach zmodernizowane zostaną także linie kolejowe łączące m.in. Tychy z Wisłą oraz Zabrzeg i Zebrzydowice. Poznajcie szczegóły inwestycji, która powinna zakończyć się na przełomie 2027-2028.
5 miliardów złotych na modernizację kolei w Śląskiem
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rozbudowę linii kolejowej E 65. Przebudowany ma zostać odcinek od Będzina, przez Sosnowiec, Katowice, Tychy aż do granicy w Zebrzydowicach. Co ważne, w Katowicach i ościennych miastach tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, mają zostać dobudowane dodatkowe tory. Inwestycja obejmuje także remonty istniejących stacji kolejowych i budowę nowych przystanków.
Tylko w samych Katowicach mają powstać trzy przystanki:
- Katowice Uniwersytet,
- Katowice Akademia,
- Katowice Kokociniec.
W konferencji pracowej na peronie dworca kolejowego w Katowicach udział wzięli: minister infrastruktury, Dariusz Klimczak; podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysław Koperski; sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Henryk Kipur oraz prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Piotr Wyborski.
Jest mi miło poinformować, że podpisaliśmy największą obecnie realizowaną inwestycję kolejową w Polsce - właśnie tutaj, na Śląsku - na 5 miliardów złotych netto. To są pieniądze w 85% finansowane z Connecting Europe Facility - pieniędzy europejskich. Walczymy o pieniądze, które chcielibyśmy, żeby były w dalszym ciągu motorem napędowym inwestycji kolejowych, drogowych, transportowych w Polsce.
Dzisiaj mówimy o bardzo ważnym odcinku Katowice Szopienice - Katowice - Katowice Piotrowice oraz drugim odcinku od Zabrzegu do Zebrzydowic. Chcemy wybudować nowe przystanki kolejowe, m.in. Katowice Uniwersytet, Katowice Akademia, Katowice Kokociniec. Jestem w 100% przekonany, że taka inwestycja kolejowa, jak dzisiaj, jest bardzo potrzebna. Musimy stawiać na połączenia kolejowe.
mówił obecny na konferencji minister infrastruktury, Dariusz Klimczak
Jak zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa i PKP PLK, planowana inwestycja jest bardzo potrzebna dla regionu. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od ruchu dalekobieżnego ma zwiększyć atrakcyjność połączeń lokalnych.
Szczególnie istotny jest odcinek Katowice - Sosnowiec, na którym ruch przekracza nawet 100 tys. pojazdów na dobę.
Ważna inwestycja dla Katowic
Stacja kolejowa w Katowicach obsługuje dziś około 450 pociągów na dobę. Planowana modernizacja ma pozwolić na zwiększenie przepustowości, poprzez dobudowę drugiej pary torów na odcinku od Katowic do Będzina. W ramach tej inwestycji ma również zostać zmodernizowana infrastruktura pasażerska. Perony mają zyskać zupełnie nowy wygląd, a także zainstalowane zostaną windy. Dzięki temu dostęp do kolei będzie znacznie lepszy.
Umowa dotycząca modernizacji linii kolejowej E 65 na odcinku Katowice Szopienice - Katowice Piotrowice opiewa na 3,7 mld złotych. To rekordowa suma, jeśli chodzi o historię inwestycji PKP PLK. Jak podkreśla prezes zarządu PKP PLK, Piotr Wyborski, choć jest to tylko 13 km linii, jest to jednocześnie teren bardzo skomplikowany, położony w ścisłym centrum miasta.
Podpisaliśmy dziś dwie bardzo ważne umowy dotyczące ciągu kolejowego E 65, łączącego północ z południem Polski. To ciąg, który jest kręgosłupem kolejowym, jeśli chodzi o komunikację w województwie śląskim. Wymieniona zostanie nawierzchnia, odbudowane właściwie od nowa zostaną prawie wszystkie obiekty inżynieryjne, a więc mosty i wiadukty, zupełnie zmodernizowana zostanie infrastruktura pasażerska. Powstaną trzy nowe przystanki osobowe. Oprócz tego wszystkie pozostałe, które są dzisiaj w nienajlepszym stanie, zostaną gruntownie zmodernizowane.
podkreślał prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA, Piotr Wyborski
Inwestycje także poza Katowicami
Podpisana 5 kwietnia br. druga z umów opiewa na 1,7 mld zł. Na odcinku Zabrzeg - Zebrzydowice prędkość dla pociągów szybkiej kolei ma zostać podniesiona do 160 km/h, a dla pociągów pasażerskich do 120 km/h. Również w przypadku tej umowy, modernizacji mają zostać poddane także istniejące przystanki.
Chcę państwa zapewnić, że inwestycja Zabrzeg - Zebrzydowice będzie realizowana razem w dialogu z samorządami gminy Czechowice-Dziedzice, Chybie, Strumień, Zebrzydowice. Przez te gminy będzie przebiegać ten odcinek kolejowy i będzie się to odbywać w porozumieniu z lokalnymi władzami i ze społecznością. W ramach tej inwestycji będą również zabezpieczone właśnie interesy lokalnej społeczności. Wyremontowane przystanki kolejowe w Drogomyślu, Chybiu, Zebrzydowicach czy w Pruchnej będą przystankami z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz z miejscami na zostawienie samochodu.
zapewniał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysław Koperski