Nikiszowiec zachwyca swoją architekturą. Zobaczcie sami na zdjęciach
Jednym z najpopularniejszych miejsc do zwiedzania w Katowicach jest Nikiszowiec. Jego architektura wprost zachwyca. Warto wybrać się tutaj w wolnym czasie i przyjrzeć różnym detalom, które zachowały się po dziś. Zobaczcie zdjęcia naszej fotoreporteki.
Architektura Nikiszowca zachwyca
Nikiszowiec to wyjątkowe osiedle. Zachwyca swoją architekturą. Często odwiedzają go turyści, nie tylko z daleka, ale również z sąsiednich miast. Powstało w latach 1908-1919 na zlecanie dyrektora generalnego kopalni Gische (później Wieczorek). A jego architektami byli kuzyni Emil i Georg Zillmannowie. Osiedle jest pomnikiem przyrody.
Architekci nie zaprojektowali go jak zwykłych familoków. Włożyli w to dużo serca i artyzmu. Te budynki są charakterystyczne i każdy z nich jest inny. Mają ciekawe wykusze, bramy, na cegłach ułożone są różne wzory np. antyczne. Zawsze polecam, by turyści zwiedzając Nikiszowiec przyglądali się dokładnie i kierowali głowy do góry, te domy są naprawdę bardzo piękne. Najpiękniejsza jest tutaj architektura. mówi nam Bożena Donnerstag z Muzeum Historii Katowic
Osiedle można obejrzeć bardzo szybko, ale nie warto się śpieszyć, bo wiele może nam umknąć. Wolny czas można spędzić na Placu Wyzwolenia, skąd widoczna jest mozaika widoczna na poczcie. Kiedyś była tutaj gospoda. Sam budynek filii Muzeum Historii Katowic, który mieści się w Nikiszowcu jest historyczny - mieściła się tutaj pralnia. W muzeum znajduje się nagrodzono wystawa Woda i mydło najlepsze bielidło.
Opowiada o tym, co działo się w tym budynku przed wojną. Mieściła się tutaj pralnia z maglem. Był taki odgórny zakaz prania w mieszkaniach. Od tego robiła się wilgoć, więc powstał specjalny budynek, żeby w nim wykonywać te prace. Kobiety miały dostęp do ciepłej i zimnej wody, do prądu. opowiada Bożena Donnerstag
Do zobaczenia w Muzeum Historii Katowic jest także ciekawa wystawa fotograficzna - Detal na Nikiszu. Na ekspozycji można zobaczyć 30 zdjęć Małgorzaty Bodzek. Przedstawiają one wykusze, zdobne obramowania okien i drzwi, detale architektoniczne charakterystyczne dla Nikiszowca. Wystawa jest dostępna do 28 sierpnia.
Na Nikiszowcu sporo się dzieje. Lokalna społeczność jest bardzo aktywna. Odbywa się tutaj m.in. słynny jarmark na Nikiszu czy odpust u babci Anny (w tym roku odbędzie się 31 lipca). Nikiszowiec znajduje się też na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, więc jesienią szykowane są tutaj różne atrakcje.
Nikiszowiec urzeka zarówno na żywo, jak i na fotografiach. Zobaczcie sami poniżej: