Nowe Kąpielisko Fala w Parku Śląskim – otwarcie wiosną 2025! [Zdjęcia]

Po dekadzie oczekiwania mieszkańcy Górnego Śląska znów będą mogli cieszyć się wodnym szaleństwem w sercu Parku Śląskiego. Już w maju 2025 roku (jeżeli pogoda dopisze) otwarte zostanie nowoczesne kąpielisko Fala, które przeszło spektakularną metamorfozę. Ogrzewane baseny, wodny plac zabaw, ekscytujące zjeżdżalnie i generator fal to tylko część atrakcji, jakie czekają na odwiedzających.

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników wodnej zabawy! Już w maju 2025 roku w Parku Śląskim otwarte zostanie nowoczesne kąpielisko Fala. Po 10 latach będzie można ponownie skorzystać z basenu w Parku Śląskim.
Inwestycja jest już w całości zakończona, przeszła wszystkie potrzebne odbiory. Planowane otwarcie już w maju 2025 roku, jednak jest ono uzależnione od pogody. Jeżeli będziemy miec ciepły, sloneczny maj, to już wtedy będzie można skorzystać z kąpieliska. mówi nam rzeczniczka Parku Śląskiego, Aneta Miler
W ramach inwestycji do dyspozycji będzie m.in.:
- pięć basenów (będą ogrzewane),
- wodny plac zabaw dla dzieci,
- cztery zjeżdżalnie,
- wieża do skoków do basenu
- czy generator fal.
Powstały także trzy budynki: sanitarny, techniczny i socjalny. Nie zabraknie toalet, natrysków, gastronomii, nowych ławek czy amfiteatru.
W porównaniu do poprzedniego kąpieliska Fala - tu się wszystko zmieniło. Nowością będą olbrzymie zjeżdżalnie. Będzie to mniejszy obszar, liczący niecałe 4 hektary, jednak atrakcji będzie sporo. Każdy znajdzie coś dla siebie; będą cztery zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 m, wodny plac zabaw dla dzieci, pięć basenów o łącznej powierzchni lustra wody 3800 m kw. Baseny będą ogrzewane i uzdatniane nowoczesnymi technologiami. Generator fali będzie tworzył falę o wysokości do 1,1 m. Oprócz tego może wytworzyć różne wzory fal, np. diament, złam w prawo, równolegle itp. Powstała też wieża do skoków z wysokości 1, 3 i 5 metrów do basenu o głębokości 4 metrów.
mówi prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski
Łącznie Fala będzie dysponowała kompleksem czterech zjeżdżalni wodnych:
- "Anakonda" o długości 71 m z systemem pomiaru czasu,
- "Kamikadze" o długości 38 m,
- "Racer" o długości 118,5 m
- oraz "Wahadło" o długości 65 m.
Park Śląski posiada też już zgodę na użytkowanie kąpieliska. Opłaty będą pobierane za wstęp na obiekt i korzystanie z atrakcji. Cennik nie został jednak jeszcze ustalony.
Na wejściu do obiektu znajdą się dwa podwójne kołowroty oraz furta wysoka dla ON, przez którą będzie można przejść na teren. Do kupienia biletów będzie system ESOK – elektroniczny system obsługi klienta. Dostępne będzie 5 automatów biletowych, z zewnątrz jedno miejsce kasowe do kupienia biletów wejściowych oraz jedno na dopłaty wyposażone w szufladę kasową z interkomem z pętlą indukcyjną oraz możliwe będzie wejście do pomieszczenia kas i kupienia w nim biletu.
Klienci kąpieliska będą mogli skorzystać z amfiteatru z siedziskami, strefy gastronomicznej oraz tarasów przy basenach.
Jak będzie można dojechać na basen? Kąpielisko Fala znajduje się w centralnej części Parku Śląskim, co oznacza, że nie można dojechać tutaj bezpośrednio samochodem. Parkingi mają znajdować się przy ulicy Siemianowickiej - przy wjeździe do Parku Śląskiego. Z tego miejsca użytkowników basenu ma na kąpielisko wozić busik elektryczny.
Wartość inwestycji:
- 110 004 030,00 zł netto,
- 135 277 656,90 zł brutto.
Fala w liczbach:
- 2673 - maksymalna ilość osób, która może korzystać z kąpieliska.
- 3800 - powierzchnia sumaryczna lustra wody liczona m2.
- 5 - tyle będzie basenów: basen rekreacyjny, basen z falą z rzeką leniwą, basen widokowy, basen dla dzieci, basen do skoków. W basenach znajdą się takie atrakcje jak, np. kula generująca fale, wet bubble, leżanki podwodne, huśtawka wodna, zamek dla dzieci. Baseny zostaną oświetlone.
- 477,88 - taką powierzchnię w m2 będzie miał wodny plac zabaw z atrakcjami dla dzieci, np. armatka wodna, motylek, zjeżdżalnia wielorybek, grzybek.
- 188 - plac zabaw będzie miał taką właśnie powierzchnię w m2 z dostępnymi zabawkami: bujak osioł, bujak kwiatek, bujak autko, modliszka, bernie bus, domek. Sterowanie instalacji umożliwia pełne programowanie harmonogramu funkcjonowania atrakcji.
Przypomnijmy, że historia Fali sięga 1966 roku, gdy działały tu wtedy 4 baseny na wolnym powietrzu, w tym jeden ze sztuczną falą. W 2015 roku niestety zamknięto obiekt. Teraz zyskał nowe życie. Z odnowionego kąpieliska będą mogły skorzystać 2673 osoby.
O inwestycjach w Parku Śląskim rozmawialiśmy w KatoBusie z prezesem Parku Śląskiego, Pawłem Bilangowskim:
Budowa WPKiW. Zoo, stadion, wesołe miasteczko, planetarium i Fala
20 grudnia 1950 roku, Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach, przez aklamację przyjęła uchwałę następującej treści:
"Uznaje się konieczność i celowość budowy Wojewódzkiego Park Kultury i Wypoczynku dla Górnośląskiego Zespołu Przemysłowo-Miejskiego na obszarze około 500 ha, położonego między Katowicami a Chorzowem w pasie między drogami Katowice - Chorzów - Siemianowice - Stary Chorzów i równocześnie zleca Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej poczynienie odpowiednich starań u Władz Centralnych w kierunki realizacji powyższych zamierzeń."
W ten sposób powołany do życia został jeden z największych parków w Europie. Propagatorem i inicjatorem powstania WPKiW był gen. Jerzy Ziętek, który stanął na czele Komitetu Budowy WPKiW.
Projektantem parku był prof. Władysław Niemirski, który podzielił park na część przeznaczoną rozrywce i odpoczynkowi. Zaprojektował on m.in. w zielonej przestrzeni dwa rejony: cichy, gęsto obsadzony drzewami i krzewami, który miał służyć biernemu wypoczynkowi i kulturalno-rozrywkowy do czynnego odpoczynku.
W lipcu 1951 roku ruszyła budowa, która w założeniach miała być próbą przywrócenia życia środowisku zdewastowanemu przez przemysł. Górnicze hałdy zamieniały się w „zieloną wyspę” w samym centrum przemysłowej aglomeracji. Park powstawał w trójkącie trzech miast: Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich.
Teren, gdzie budowany był WPKiW pokryty był w 75 proc. hałdami, pogórniczymi odpadami, biedaszybami, zapadliskami, bagnami i wysypiskami oraz w niewielkim obszarze terenami o charakterze rolniczym.
Od początku jego budowa była masową akcją społeczną. Do pracy przyłączyły się tysiące ludzi: od młodzieży szkolnej po pracowników urzędów. Przedsiębiorstwa zabezpieczały transport materiałów, ludzie składali datki pieniężne, prowadzona była sprzedaż kartoników filatelistycznych z dopłatą na budowę WPKiW oraz wiele innych akcji mających na celu zebranie środków na rozbudowę Parku.
Aż 113 ha zajęła część festynowa, gdzie stanął duży krąg taneczny i dwa małe z estradą. Co wieczór odbywały się tu wieczorki taneczne, imprezy artystyczne. W latach 50. cały czas przybywało w parku nowych inwestycji:
- stadion,
- zoo,
- wesołe miasteczko,
- planetarium.
Od 1957 roku zaczęła kursować nizinna kolej, jedyna tego typu w Europie. Na ponad 5 km trasie woziła ludzi m.in. do wesołego miasteczka i zoo. Dziesięć lat później ruszyła kolej linowa „Elka”. Spacerowicze mieli do dyspozycji 70 km alejek, 2400 ławek, 850 foteli i leżaków.
Jedną z najbardziej udanych inwestycji okazał się Ośrodek Sportów Wodnych, położony nad stawem połączonym z Kanałem Regatowym. Można było wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, a nawet przejechać się motorówką. W niedziele i święta przychodziło do parku nawet 150 tys. osób. Ci, którzy woleli ciszę i spokój, chętnie odwiedzali sławną łabędziarnię, świątynię Petrycha, rosarium czy nieistniejące już alpinarium, którego obecnie następcą jest usytuowany w innej części parku ogród bylinowy.
Latem popularnością cieszyła się Fala. Kąpielisko zostało otwarte 12 czerwca 1966 roku. Nazwa obiektu pochodziła od tego, że na jednym z basenów wytwarzana była "sztuczna fala". To była pierwsza taka konstrukcja w kraju. Rekord frekwencji na kąpielisku padł 14 sierpnia 1966 r. - obiekt odwiedziło wówczas aż 30 tys. osób. W sezonie zimowym było tutaj lodowisko.
Zobacz także

Sezon kąpielowy na Morawie i na Dolinie Trzech Stawów od 15 czerwca! Nad bezpieczeństwem będą czuwać ratownicy
![Inwestycje w Parku Śląskim. Wielkie zmiany, modernizacje i nowe atrakcje [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Inwestycje w Parku Śląskim. Wielkie zmiany, modernizacje i nowe atrakcje [Zdjęcia]

Legendia rozpoczyna sezon wiosenny. Przed nami Wiosenna Rozgrzewka

Przed nami XII Bieg Wiosenny w Parku Śląskim. Rekordowa frekwencja na starcie

Wiemy, kiedy skończy się renowacja rzeźby Żyrafy w Parku Śląskim

Otwarcie restauracji Kasztel food&friends w Parku Śląskim. To dawny Kamienny Kasztel
![Polska i Korea na jednym patyku. Małżeństwo Parków serwuje corn dogi w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/tn_IMG_1113_mini.jpg.webp)
Polska i Korea na jednym patyku. Małżeństwo Parków serwuje corn dogi w Katowicach [Zdjęcia]
![Kąpielisko Fala w Parku Śląskim już gotowe. Otwarcie w maju [Galeria zdjęć]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/tn_IMG_4169_mini.jpg.webp)
Kąpielisko Fala w Parku Śląskim już gotowe. Otwarcie w maju [Galeria zdjęć]
![Park Śląski ma Miasteczko Ruchu Drogowego z atrakcjami. To m.in. ścianki wspinaczkowe i pumptruck [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-05/DSC05725_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Park Śląski ma Miasteczko Ruchu Drogowego z atrakcjami. To m.in. ścianki wspinaczkowe i pumptruck [Zdjęcia]
![Kanał regatowy w Parku Śląskim przejdzie przemianę. Umowa podpisana [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-01/DSC08316_mini.jpg.webp)