Nowi księża w Archidiecezji Katowickiej. Diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu w Katedrze Chrystusa Króla
Ośmiu diakonów, którzy ukończyli formację w Wyższym Śląskim Seminarium w Katowicach przyjęło święcenia prezbiteratu. Uroczystość święceń odbyła się w sobotę, 14 maja w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
Archidiecezja Katowicka zyskała 8 nowych księży. Mszę Świętą, w czasie której diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu, w sobotę 14 maja odprawił w katedrze abp. Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Diakoni przyjmujący sakrament kapłaństwa ukończyli formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Sobotnią uroczystość poprzedziły tygodniowe rekolekcje, które przyszli księża odbyli w Brennej.
Powołani i wybrani! Święty Maciej, święty papież Jan XXIII i błogosławiony Jan Franciszek Macha, szli przed wami pielgrzymką wiary. I przynosili, a co więcej - nadal przynoszą - owoc obfity. Wchodząc dzisiaj w kapłańską posługę, w ich towarzystwie, zawsze zasłuchani w Słowo Pana, nie poginiecie. Przyniesiecie owoc obfity. Modlimy się o to.zwracał się do nowych kapłanów abp. Wiktor Skworc
W sobotę, 14 maja, święcenia kapłańskie w Katowicach przyjęli:
- ks. Patryk Dawid
- ks. Marcin Głąbek
- ks. Mikołaj Kupka
- ks. Daniel Ludwik
- ks. Grzegorz Margalski
- ks. Łukasz Płaczek
- ks. Daniel Stolarz
- ks. Marcin Zawojak
Po przyjęciu święceń neoprezbiterzy, czyli nowo wyświęceni księża, odprawią swoje pierwsze Msze w parafiach, z których pochodzą. To tzw. Msza Prymicyjna, w której młodemu księdzu towarzyszy proboszcz parafii, jednak odprawiana jest wyłącznie przez neoprezbitera. Po jej zakończeniu nowi księża będą udzielać wiernym specjalnego prymicyjnego błogosławieństwa.
W Kościele katolickim istnieją trzy stopnie sakramentu święceń: diakonat, prezbiterat (kapłaństwo) i episkopat (biskupstwo). Diakon asystuje kapłanowi w czasie celebracji. Może udzielać uroczystego chrztu, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeby i głosić kazania. Udziela także wiernym Komunii w czasie Mszy. Diakoni sprawujący posługę ubrani są w stułę przewieszoną przez jedno ramię lub specjalny strój - dalmatykę - który różni się od ornatu, który noszą kapłani.
Drugim stopniem sakramentu święceń jest prezbiterat. Prezbiterzy, zwani powszechnie księżmi lub kapłanami, sprawują Eucharystię, spowiadają oraz udzielają namaszczenia chorych. Diakoni przyjmujący sakrament święceń kapłańskich ślubują posłuszeństwo biskupowi diecezji, w której posługują. Obowiązuje ich także celibat.