Wtorek, 01 kwietnia 2025

Nowoczesna strefa edukacji i modernizacja systemu transportu książek w Bibliotece Śląskiej [Zdjęcia]

Jakub Dyl
28.03.2025w Katowicach

Biblioteka Śląska w Katowicach rozpoczyna nowy projekt „Modern Lib. Wzmocnienie Biblioteki jako centrum aktywizacji społecznej”. Inicjatywa, realizowana przy wsparciu Województwa Śląskiego, zakłada modernizację systemu transportu księgozbioru oraz utworzenie nowoczesnej strefy edukacyjnej. Całkowity koszt inwestycji wynosi blisko 10 mln zł i jest finansowany ze środków unijnych.

joanna bojczuk artur madalińskiFot. Jakub Dyl/WKATOWICACH.eu. W piątek, 28 marca, zainaugurowano projekt "Modern Lib" w Bibliotece Śląskiej

Projekt "Modern Lib" w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska to największa biblioteka w regionie, pełniąca funkcję instytucji publicznej i naukowej. W swoich zbiorach posiada blisko 3 miliony woluminów, obejmujących książki, czasopisma, mapy, rękopisy, fotografie oraz dokumenty audiowizualne i elektroniczne. Aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników, konieczna stała się modernizacja. W piątek, 28 marca, odbyła się konferencja prasowa, dotycząca rozpoczęcia projektu "Modern Lib", z udziałem m.in. dyrektora Biblioteki Śląskiej, Artura Madalińskiego, członkini zarządu województwa śląskiego, Joanny Bojczuk oraz pracowników biblioteki. 

Nowoczesny system transportu księgozbioru

Jednym z kluczowych elementów projektu "Modern Lib" będzie modernizacja wewnętrznego systemu transportu książek, który od ponad dwóch dekad wspiera obsługę czytelników. Inaczej niż w większości bibliotek, w Bibliotece Śląskiej system ten jest zlokalizowany u góry budynku, na 10. kondygnacji. To wyjątkowy system na skalę Europy.

Planowane usprawnienia pozwolą m.in. na:

  • zwiększenie funkcjonalności i wydajności systemu,
  • redukcję hałasu i zużycia energii,
  • uproszczenie obsługi dzięki intuicyjnemu interfejsowi,
  • wdrożenie nowoczesnych technologii diagnostycznych i monitorujących,
  • zgodność z aktualnymi przepisami oraz unijnymi standardami ESG.

Modern Lib to projekt modernizacyjny Biblioteki Śląskiej, który składa się z dwóch dużych działań. Pierwszym z nich jest modernizacja serca biblioteki, serca technicznego, czyli systemu transportu książek z magazynu do czytelników. To system unikatowy w skali Europy, ale jednocześnie ma on już swoje lata. W ramach projektu Modern Lib wymienimy zasadniczą część tego systemu, m.in. wagony, tory.

Drugie działanie dotyczy przestrzeni dla czytelników, tego miejsca do którego wchodzą. Chcemy przygotować kapsułę czasu, która pokaże z jednej strony drogę, jaką książka przebywa od magazynku do dłoni czytelniczki czy czytelnika, ale pokaże też historię książki i Biblioteki Śląskiej. 

mówi dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Artur Madaliński

14 zdjęć

Konferencja prasowa w Bibliotece Śląskiej dotycząca projektu "Modern Lib"

Obecny system coraz częściej zawodzi

Nasi rozmówcy przyznali, że obecnie funkcjonujący system jest już wysłużony, po ponad ćwierćwiecznej eksploatacji w Bibliotece Śląskiej. Choć na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to bardzo długim okresem użytkowania, technologię dawnego systemu i dzisiejsze osiągnięcia techniki dzieli przepaść. W ostatnim czasie systemowi zdarzały się drobne awarie, a jego praca potrafiła być zbyt głośna.

W tej chwili mamy system szynowy, transportujący nasz księgozbiór. System dociera do najgłębszych zakamarków Biblioteki Śląskiej, takich jak czytelnie oraz miejsca pracy. Nie wiemy, jak będzie dokładnie wyglądał po modernizacji, ponieważ będzie to dopiero wyłonione w postępowaniu przetargowym, ale będzie działał podobnie. Z pewnością nowy system będzie realizował te same funkcje nowocześniej, szybciej i bardziej niezawodnie, ale przede wszystkim bardziej oszczędniej i bardziej ekologicznie. Będzie też cichszy i mniej uciążliwy dla czytelnika. 

tłumaczy kierownik Działu Transportu i Automatyki Magazynu, Krzysztof Szymański

Nowa przestrzeń dla czytelników

Drugim filarem projektu jest modernizacja przestrzeni edukacyjnej i ekspozycyjnej w holu głównym Biblioteki Śląskiej. Po modernizacji, ma to być miejsce wypoczynku i relaksu dla czytelników, a także przestrzeń do odkrywania historii druku i książek oraz samej Biblioteki Śląskiej. 

Zmodernizowana strefa ma pełnić funkcje:

  • edukacyjne i popularnonaukowe,
  • integracyjne i komunikacyjne,
  • relaksacyjne, zapewniające komfort użytkownikom.

Mamy obecnie przestrzeń około 230 m2, którą w ramach tego projektu chcemy na nowo zaaranżować dla naszych czytelników. Myślimy nad tym, aby była tutaj strefa multimedialna, która w pewien sposób odpowie na potrzeby naszych czytelników. Chcemy pokazać historię druku, książki, historię naszej Biblioteki i zrobić tutaj nowy system wystawienniczy, zastępując ten obecny, który ma już 28 lat. Planujemy zrobić tutaj strefę wypoczynku, relaksu, gdzie czytelnicy będą mogli usiąść, odpocząć czy napić się kawy. 

wylicza Magdalena Madejska, zastępca dyrektora ds. książnicy

Tak obecnie wygląda Biblioteka Śląska w Katowicach:

19 zdjęć

Biblioteka Śląska w Katowicach [MARZEC 2025]

Finansowanie projektu

Realizacja projektu „Modern Lib” zostanie pokryta ze środków unijnych z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, w ramach priorytetu „Fundusze Europejskie na infrastrukturę dla mieszkańca” oraz działania „Kultura i turystyka szczebla regionalnego”. Łączna wartość inwestycji wynosi 9 900 966,02 zł.

Dla Biblioteki Śląskiej, jak i całego regionu, to niezwykły, innowacyjny projekt. Ten system wypożyczania ma już ćwierć wieku, dlatego należy go zmodernizować. Środki unijne dostarczają dostatecznego wkładu, aby tego dokonać. Chcemy, aby nasza Biblioteka była fajnym miejscem do spędzania wolnego czasu, by przychodziła tutaj młodzież i znalazła coś dla siebie. Sama byłam zdumiona, patrząc na statystyki osób odwiedzających Bibliotekę, korzystających z czytelni oraz wypożyczających książki. Jest to nadal duża część społeczeństwa, więc tego rodzaju projekt ma sens. 

członkini zarządu województwa śląskiego, Joanna Bojczuk

Efekty modernizacji zobaczymy za dwa lata

Projekt "Modern Lib" jest obecnie w fazie przygotowawczej. Biblioteka Śląska pozyskała już finansowanie, przed nią etap ogłoszenia postępowań przetargowych. Zmodernizowane przestrzeń i system transportu książek mają funkcjonować w 2027 roku

W tej chwili trwają intensywne prace koncepcyjne, zwłaszcza części dla czytelników i temu się bardzo poświęcamy. Jednocześnie prowadzone są prace administracyjno-techniczne, związane z przygotowaniem postępowań przetargowych. Cały projekt to kwota mniej więcej 10 milionów złotych, którą udało się nam pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Projekt planujemy zamknąć w 2027 roku. 

mówi dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Artur Madaliński

Zobacz także

Festiwal literacko-muzyczny "Śląska! Miejsce ważnych wydarzeń" w Bibliotece Śląskiej [Program]
Festiwal literacko-muzyczny "Śląska! Miejsce ważnych wydarzeń" w Bibliotece Śląskiej [Program]
w Katowicach Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

Festiwal literacko-muzyczny "Śląska! Miejsce ważnych wydarzeń" w Bibliotece Śląskiej [Program]

"Tischner: nieszczęsny dar proroctwa". Wyjątkowe spotkania m.in. w Bibliotece Śląskiej
"Tischner: nieszczęsny dar proroctwa". Wyjątkowe spotkania m.in. w Bibliotece Śląskiej
w Katowicach Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

"Tischner: nieszczęsny dar proroctwa". Wyjątkowe spotkania m.in. w Bibliotece Śląskiej

Bajki i książki po śląsku? Oczywiście, że tak - w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
Bajki i książki po śląsku? Oczywiście, że tak -  w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
w Katowicach

Bajki i książki po śląsku? Oczywiście, że tak - w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

do góry