Nowy EKOmural przy alei Korfantego. Dlaczego przedstawia bawarski zamek?
EKOmural pojawił się w centrum Katowic. Na ścianie jednego z budynków przy alei Korfantego namalowano za pomocą specjalnych farb jedną z popularnych atrakcji turystycznych w Niemczech. Sprawdzamy, dlaczego.
Bawarski zamek przy alei Korfantego w Katowicach
Na ścianie jednego z budynków przy alei Korfantego w Katowicach powstał mural oczyszczający powietrze. To możliwe dzięki wykorzystaniu technologii KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu. Malowidło przedstawia jedną z niemieckich atrakcji turystycznych - otoczony alpejskimi szczytami zamek Neuschwanstein w Bawarii.
Dlaczego bawarski zamek znalazł się w centrum Katowic? W Polsce powstaje łącznie 10 EKOmurali, które będą redukować zanieczyszczenia powietrza. Powstaną w sześciu miastach:
- w Warszawie,
- w Poznaniu,
- w Gorzowie Wielkopolskim,
- w Gdańsku,
- w Katowicach,
- we Wrocławiu.
Całkowicie neutralne pod względem CO2 mają zadanie namawiać do zrównoważonego podróżowania. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej kampanii "Naturalnie Niemcy", którą prowadzi Niemiecka Centrala Turystyki. Partnerem kampanii jest Fundacja EcoEvolution.org.
Nasza kampania ma charakter misyjny. Skierowana jest do turysty wrażliwego na ekologię i środowisko. Chcemy zainspirować i zachęcić turystów do planowania wakacji, które są dobre dla planety. Wierzymy, że świadome podróżowanie jest ciekawsze, inspirujące i przyjazne dla środowiska. I rzeczywiście wymaga zmiany utartych sposobów planowania wakacji, ale też pozwala spędzić je w bardziej ekscytujący sposób. Zachęcamy, by zamienić samochód na rower i komunikację publiczną. tłumaczy dyrektor Biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce, Tomasz Pędzik
Jak działają EKOmurale?
EKOmural w Katowicach znajduje się przy ul. Korfantego. Ma 150 metrów kwadratowych, z tego 45 m kw. zostało pomalowanie farbą KNOxOUT, która redukuje szkodliwe tlenki azotu. Te związki chemiczne są jednym z pięciu najgorszych zanieczyszczeń powietrza. Ślad tlenków azotu powstaje zawsze wtedy, gdy jeździmy spalinowym pojazdem lub gdy palimy w piecu węglem.
Farba KNOxOUT zmienia ścianę w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Wiem. Brzmi futurystycznie. Jednak międzynarodowe badania potwierdzają, że tę innowację możemy stosować już dziś. 1 metr kwadratowy pomalowany tą farbą redukuje dziennie o 0,02 g tlenków azotu więcej niż średniej wielkości drzewo. Różnica jest niewielka, ale pokazuje moc technologii. Można więc powiedzieć, że mural w Katowicach ma moc 45 drzew! podsumowuje Paweł Lisowski z Fundacji EcoEvolution.org, która jest partnerem kampanii
Takie właściwości zapewnią nano kryształki dwutlenku tytanu, które - po nałożeniu zwykłym pędzlem lub wałkiem na ścianę - pełnią funkcję fotokatalizatora, uruchamiającego szereg reakcji chemicznych redukujących zanieczyszczenia. Fotokatalizator nie zużywa się w reakcjach chemicznych. Oczyszcza więc powietrze tak długo, jak długo farba jest na ścianie. A jest ona trwała przez to, że ma właściwości samoczyszczące. Zapobiega też rozwijaniu pleśni oraz redukuje bakterie i wirusy.
To nie pierwszy EKOmural w Katowicach. W maju informowaliśmy o nowym muralu na ścianie katowickiego dworca PKP. Więcej o tym projekcie można przeczytać TUTAJ.