PGG przeprowadziła ankietę wśród górników. Wielu z nich jest gotowych odejść z pracy w górnictwie. Są jednak warunki
![](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/nasz-zespol/logo.jpg)
Ponad jedna trzecia wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej gotowa jest odejść z pracy w górnictwie pod warunkiem uzyskania jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury – tak wynika z ankiety, którą spółka przeprowadziła w grudniu 2024 roku wśród swoich pracowników.
![Fot. PGG. W Polskiej Grupie Górniczej przeprowadzono ankietę Górnicy PGG](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/wideo/2025-01/gornicy-tyl-m2.jpg?1737637924968)
Polska Grupa Górnicza przeprowadziła ankietę wśród górników
Przygotowanie i przeprowadzenie ankiety zarząd spółki zapowiedział pod koniec października 2024 roku.
Chcąc w najlepszy sposób uwzględnić Wasze oczekiwania, udostępnimy specjalną ankietę, w której każdy będzie mógł wskazać, najlepsze dla siebie opcje wyboru. Głos każdego pracownika będzie brany pod uwagę przy realizacji poszczególnych programów. mówił ówczesny prezes PGG (dziś wicemarszałek województwa śląskiego), Leszek Pietraszek
Udział w ankiecie był dobrowolny, a pytania na wewnętrznym internetowym Portalu Pracownika o zamiar ewentualnego odejścia z PGG S.A zadano blisko 37 tysiącom osób.
Odpowiedzi udzieliło 13394 zatrudnionych. Najwięcej chętnych (w sumie aż 10 755) zgłosiło gotowość do przejścia na urlop górniczy. W poszczególnych kopalniach PGG S.A. takich pracowników było ponad pół tysiąca, a w kilku ruchach wydobywczych chętnych do skorzystania z urlopu górniczego jest ponad tysiąc osób (w Piaście 1209, w Ziemowicie 1185, w Murckach-Staszicu 1170, w Mysłowicach Wesołej 1021). Na dziś możliwość skorzystania z urlopów górniczych w PGG miałoby ok. 2000 pracowników. Systematycznie, z każdym rokiem kolejne osoby zatrudnione w naszej spółce będą nabywały potrzebne do tego uprawnienia. mówi dyrektor HR w Polskiej Grupie Górniczej S.A., Damian Czoik
Z urlopów "przeróbkarskich" chciałoby skorzystać 769 pracowników (najwięcej w ruchu Ziemowit – 140 i Chwałowice – 91). Podobna liczba, bo 802 pracowników dołowych kopalń, zgłosiła zainteresowanie jednorazową odprawą pieniężną (mogą pobrać ją przy odejściu młodsi górnicy, którym brakuje do emerytury zbyt wiele lat, aby skorzystać z płatnego urlopu pomostowego).
Analogicznie 309 pracowników zatrudnionych w zakładach przeróbki mechanicznej gotowych byłoby odejść z firmy za jednorazową odprawą. Chętnych do skorzystania z JOP (jednorazowej odprawy pieniężnej) jest też w PGG S.A. 759 pracowników powierzchni.
Prezes Polskiej Grupy Górniczej – Bartosz Kępa podkreśla, że korzystanie z dostępnych narzędzi będzie dobrowolne, ale analizując wyniki widać, że duża część załogi jest gotowa na zmiany.
Wyniki ankiety pokazują, że nasi pracownicy są gotowi odejść z pracy na korzystnych, co oczywiste, warunkach. To dla nas jasny sygnał, że przy odpowiednich instrumentach prawnych możemy systematycznie i, co bardzo istotne, zgodnie z oczekiwaniem oraz zgodą załogi zmniejszać poziom zatrudnienia w Polskiej Grupie Górniczej. Biorąc pod uwagę ograniczenie wydobycia węgla i realizację umowy społecznej czyli stopniowego wygaszania kopalń, redukcja zatrudnienia także musi mieć miejsce. mówi p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej S.A., Bartosz Kępa
W ankiecie Polska Grupa Górnicza zapytała też pracowników ruchu Bielszowice kopalni Ruda o ich preferencje związane z alokacją do innych oddziałów spółki. Ma to związek z planem stopniowego połączenia ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda.
W sumie gotowość przejścia do innych oddziałów PGG S.A. zadeklarowało 218 górników Bielszowic.
- 134 chciałoby pracować w Sośnicy,
- 22 w ruchu Murcki-Staszic,
- 13 w Wujku,
- 11 w Jankowicach,
- 9 w Wesołej,
- po 8 osób zadeklarowało gotowość alokacji do Chwałowic i Bolesława Śmiałego,
- 6 do Ziemowita.
Pojedyncze osoby z Bielszowic chętnie przeszłyby do Rydułtów i Marcela w kopalni ROW, do ruchu Piast, Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakładu Remontowo-Produkcyjnego czy Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.
Według dotychczasowych rozwiązań wyszczególnionych w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa pracownicy mogli korzystać z jednorazowej odprawy pieniężnej (JOP) w wysokości 120 tys. zł albo urlopów przedemerytalnych: czteroletniego górniczego i trzyletniego "przeróbkarskiego". Urlopy takie przysługiwały tylko górnikom na stanowiskach dołowych (zatrudnionym pod ziemią) lub w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, którym do nabycia uprawnień do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata (pracownicy zatrudnieni pod ziemią) albo trzy lata (pracownicy zatrudnieni w ZMPW).
Co istotne, uruchomienie danego instrumentu osłonowego odbywa się tylko na wniosek pracownika i za każdym razem wymaga zgody kierownictwa kopalni i spółki, które odpowiada za zapewnienie zakładowi górniczemu odpowiedniej obsady kadrowej o niezbędnych kwalifikacjach w kontekście realizacji zadań produkcyjnych, a przede wszystkim z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zmiany w przepisach - propozycje spółek węglowych
Latem ubiegłego roku Polska Grupa Górnicza S.A. wspólnie z innymi spółkami objętymi Nowym Systemem Wsparcia na podstawie umowy społecznej z 28 maja 2021 roku (dotacje na redukcję zdolności produkcyjnych otrzymują oprócz PGG S.A. Południowy Koncern Węglowy z kopalniami Sobieski, Brzeszcze i Janina oraz Węglokoks Kraj z jedyną kopalnią Bobrek) zaproponowała władzom zmianę przepisów tak, by ustawa pozwoliła spółkom węglowym elastyczniej zmniejszać stan zatrudnienia i redukować związane z nim ciężary finansowe.
Wśród postulatów nowelizacji przepisów zgłoszonych przez spółki do Ministerstwa Przemysłu zaproponowano przede wszystkim, aby przedsiębiorstwo górnicze mogło uruchamiać Programy Dobrowolnych Odejść (z użyciem instrumentów osłonowych finansowanych z budżetu państwa) nie tylko w czasie likwidacji konkretnej kopalni, ale przez cały okres transformacji w zależności od faktycznych potrzeb i możliwości spółki górniczej. W ocenie spółek węglowych zmiana taka ma zasadnicze znaczenie dla powodzenia całego procesu transformacji górnictwa w Polsce.
Na stronach rządowych jest już dostępny projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Aktualnie jest on opiniowany na etapie konsultacji. Niektóre postulaty zgłoszone przez PGG S.A. zostały uwzględnione. W projekcie założono, że wprowadzone zostaną pięcioletnie urlopy górnicze, natomiast zakres dwóch pozostałych instrumentów pozostałby niezmieniony (trzyletnie urlopy "przeróbkarskie" i 120 tys. zł odprawy jednorazowej). To jednak dopiero początek drogi legislacyjnej i najprawdopodobniej nie są to rozwiązania ostateczne.
Zobacz także
![Zmarł piąty górnik poszkodowany w wyniku zapłonu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/Szczyg%C5%82owice_mini.jpg.webp)
Zmarł piąty górnik poszkodowany w wyniku zapłonu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Szczygłowice
![Wytwórnia tzw. błękitnego węgla powstanie w województwie śląskim?](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/PGG_-_promocja_w%C4%99gla_opa%C5%82owego_Moment1-1_mini.jpg.webp)
Wytwórnia tzw. błękitnego węgla powstanie w województwie śląskim?
![Grozi nam przyspieszona likwidacja polskich kopalń? Śląsko-dąbrowska "Solidarność" kieruje wystąpienie do premiera Donalda Tuska](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-07/Solidarno%C5%9B%C4%87_mini.jpg.webp)
Grozi nam przyspieszona likwidacja polskich kopalń? Śląsko-dąbrowska "Solidarność" kieruje wystąpienie do premiera Donalda Tuska
![Nowa minister przemysłu w Katowicach: Kopalnie będą funkcjonować tak długo, jak długo będą miały zasoby [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-12/Czarnecka_mini.jpg.webp)