Palmy wielkanocne w Katowicach. W piątek Droga Krzyżowa ulicami miasta
Już w najbliższą niedzielę, 10 kwietnia, przypada tzw. Niedziela Palmowa. Katolicy udają się w tym dniu do kościołów z palmami do poświęcenia. Rozejrzeliśmy się po Katowicach w poszukiwaniu oznak nadchodzącej Wielkanocy.
Palmy w Katowicach. Tradycyjne poświecenie
Niedziela poprzedzająca Wielkanoc to w Kościele Katolickim Niedziela Męki Pańskiej, zwana popularnie Niedzielą Palmową. W tym dniu wierni przynoszą do kościołów symboliczne palmy do poświęcenia. To na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i tłumów, które witały Mesjasza z gałązkami palmowymi w dłoniach.
Obrzęd święcenia palm odbywa się we wszystkich kościołach. Msza pontyfikalna w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, sprawowana przez abp. Wiktora Skworca, odbędzie się o godzinie 12:00. W czasie liturgii tego dnia odczytuje się opis męki Jezusa Chrystusa. W Sanktuarium w Piekarach Śląskich odbędzie się także inscenizacja wydarzeń Niedzieli Palmowej.
Wielkanoc za rogiem
Palmy i ozdoby wielkanocne już od kilku tygodni pojawiają się w sklepach i kwiaciarniach. Na katowickim Rynku można je kupić na wielkanocnym jarmarku. Niektórzy wykonują je samodzielnie. Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną ogłosił między innymi Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych. 10 kwietnia odbędzie się tam również plenerowa impreza „Wielkanoc na Śląsku”.
Droga krzyżowa ulicami Katowic 2022
Tegoroczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Katowic odbędzie się 8 kwietnia, w piątek przed Niedzielą Palmową. Nabożeństwo tradycyjnie rozpocznie się o godz. 19.00 przy krzyżu obok kopalni „Wujek”, po czym wierni udadzą się do katedry Chrystusa Króla ulicami: Pola, Mikołowską, Kopernika, przez Plac Miarki, Jagiellońską, Sienkiewicza, Ligonia, Plebiscytową i Powstańców. Modlitwa zakończy się w katedrze, w której do godz. 22.00 będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Wierni proszeni są o zabranie ze sobą świec i zniczy, które zostaną złożone pod pomnikiem św. Jana Pawła II na placu katedralnym.
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wracamy do sprawdzonej tradycji modlitewnej, która pomaga w duchowym przygotowaniu do obchodów Wielkiego Tygodnia, a jednocześnie jest naszym publicznym wyznaniem wiary i potwierdzeniem przynależności do Jezusa Chrystusa.
napisał w zaproszeniu skierowanym do mieszkańców metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc
Podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej będziemy chcieli modlić się w sposób szczególny w intencji pokoju w Ukrainie, prosząc o nawrócenie serc dla wojennych oprawców. W naszych modlitwach będziemy też pamiętać o tych wszystkich, którzy uciekli przed dramatem wojny i znaleźli schronienie u rodzin i w domach naszego regionu.
tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej