Palmy z katowickiego rynku wróciły! To oznaka nadchodzącego lata [Zdjęcia]
Palmy zdobią katowicki rynek od 2016 roku. Ich pojawienie się na roku to znak, że zaczynamy cieplejszą część roku. Wtedy w centrum miasta można się poczuć jak na Wyspach Kanaryjskich. W tym roku palmy wróciły na rynek 15 maja.
Palmy na rynku w Katowicach
Aktualizacja, 15 maja 2024:
Już są! Palmy wróciły na katowicki rynek 15 maja 2024 roku. Od tej pory znów będzie się można cieszyć egzotycznymi klimatami w samym sercu naszego miasta. Zobaczcie, jak wyglądał powrót tych charakterystycznych drzewek do centrum Katowic.
Wcześniej pisaliśmy:
Czekamy na powrót palm na katowicki rynek. Już od majówki pogoda dopisuje, więc sprawdzamy, kiedy na rynku znowu pojawi się Kasia, Stasia, Grażyna i Ania, czyli cztery feniksy kanaryjskie, które nadają słonecznego charakteru centrum Katowic. Powrót palm na rynek to zawsze oznaka zbliżającego się lata. Po raz pierwszy pojawiły się w okolicach sztucznej Rawy w 2016 roku i od tego czasu każdej wiosny wracają w to miejsce.
Jak ustalili nasi dziennikarze, palmy mają wrócić na katowicki rynek w okolicach 15 maja. Przypomnijmy, że katowickie palmy zwykle pojawiają się na rynku właśnie po tzw. zimnych ogrodnikach, czyli majowych przymrozkach. Kalendarzowo zimni ogrodnicy przypadają:
- 12 maja - Pankracy,
- 13 maja - Serwacy,
- 14 maja - Bonifacy,
- 15 maja - Zofia.
Każda palma mierzy ok. 5-6 m, a jej waga razem z donicą to kilka ton. Zimę palmy spędziły w hali Katowickich Wodociągów przy Oczyszczalni Ścieków Panewniki. Tam było odpowiednio podlewane i pielęgnowane, m.in. przycinano im liście i dbano o stan zdrowia roślin.
Skąd się wzięły palmy na rynku w Katowicach?
Katowickie palmy to cztery feniksy kanaryjskie, które mają swoje imiona. Nazywają się - Grażyna, Kasia, Stasia i Ania - od imion opiekunek, które się nimi zajmują.
W naturze takie same palmy rosną oczywiście na Wyspach Kanaryjskich, a dorosłe osobniki osiągają nawet 40 metrów wysokości. Hodowane w donicach miejskie palmy nie osiągają takich rozmiarów. Katowickie palmy mają ok. 5-6 metrów wysokości. Najstarsza palma jest największa i najbardziej rozłożysta. O palmy dbają pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Przypomnijmy, że palmy trafiły do Katowic w 2016 roku z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, gdzie zostały wyhodowane.
Rośliny są potomkami feniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku (wystawa stała się pretekstem dla powstania Palmiarni Miejskiej rok później). Z nasion tych palm pracownik palmiarni wysiał w 1956 roku rośliny, uprawiane do dzisiaj na terenie i wokół palmiarni.