Pierwsza gwiazdka w Katowicach. Gdzie jej szukać?
Pierwsza gwiazdka to ważny symbol Świąt. Dlaczego jej wypatrujemy? O której rozbłyśnie pierwsza gwiazdka w Katowicach w tegoroczną Wigilię? Gdzie na niebie jej szukać? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Dlaczego szukamy pierwszej gwiazdki w Wigilię?
Tak naprawdę 24 grudnia nie jest najważniejszym dniem Świąt. W zasadzie w ogóle nie jest dniem świątecznym. Samo słowo „wigilia” oznacza dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego vigiliare – co oznacza czuwać.
Wigilia jest więc dniem oczekiwania na Boże Narodzenie. Według tradycji żydowskiej nowy dzień zaczyna się nie od świtu, ale od zapadnięcia zmroku. Oznacza to, że Boże Narodzenie, przypadające 25 grudnia rozpoczyna się obchodzić po zmroku 24 grudnia. Oznaką zapadnięcia zmroku jest… pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki. To właśnie dlatego oczekujemy jej pojawienia się w Wigilię i dlatego rozpoczynamy świętowanie uroczystą kolacją.
Gwiazdka przypomina także biblijną historię Mędrców ze Wschodu, którzy w poszukiwaniu „nowo narodzonego Króla Żydowskiego” podążali za gwiazdą, która wskazywała im drogę. Kiedy przedstawiciele pogańskiego świata dotarli do Betlejem, to wedle Ewangelii św. Mateusza gwiazda zatrzymała się nad miejscem, gdzie przebywali Józef, Maryja i Jezus.
O której będzie pierwsza gwiazdka w Wigilię 2023 w Katowicach?
W Katowicach, w Wigilię zmrok powinien zacząć zapadać na około kwadrans przed godziną 16:00. Zachód Słońca w naszym mieście będziemy obserwować dokładnie o 15:44. Kilka chwil później, po drugiej stronie nieba (na południowym wschodzie) rozbłyśnie odbijająca światło słoneczne planeta Wenus. To ją będziemy mogli uznać za „pierwszą gwiazdkę” na świątecznym niebie. Prawdziwa gwiazda, która wedle wszelkich prognoz będzie widoczna na niebie to Kapella, która stanie się widoczna kilka chwil później.
Wszystko to będziemy mogli zaobserwować jedynie, jeśli niebo 24 grudnia będzie bezchmurne, a zgodnie z przewidywaniami synoptyków, raczej się na to nie zanosi.
Pierwsza gwiazdka już jest!
Pojawienie się pierwszej gwiazdki w Święta to ważny znak, ale nie dla wszystkich oznacza to samo. Dla jednych jest to sygnał, że można zasiadać do wigilijnego stołu, dla innych to moment, by zacząć szukać prezentów pod choinką. Zwyczaje różnią się w zależności od regionów, a czasem nawet od rodzinnych tradycji poszczególnych domostw.
Święta, Święta i… ciągle Święta
24 grudnia nie jest dniem świątecznym, póki nie zajdzie Słońce, a na niebie nie pojawi się pierwsza gwiazdka. Po zmroku rozpoczyna się u Chrześcijan świętowanie Bożego Narodzenia. Dzień tej uroczystości to 25 grudnia. Kiedy tylko wybija północ, w kościołach rozbrzmiewają dzwony zwiastujące narodzenie Mesjasza. Odprawia się tzw. Pasterki, czyli Msze w Noc Bożego Narodzenia.
Przez całą uroczystość (w tym roku przypadającą w poniedziałek) świętuje się narodzenie Jezusa Chrystusa. Na tym jednak nie koniec. Wszyscy wiedzą, że po pierwszym dniu Świąt, następuje drugi dzień Świąt, kiedy Kościół Katolicki wspomina pierwszego męczennika – św. Szczepana. Tego dnia udział we Mszy nie jest dla wiernych obowiązkowy, jednak wielu katolików udaje się wtedy do kościoła.
Mało kto wie, że rangę święta ma 8 kolejnych dni od Bożego Narodzenia. Tak naprawdę Boże Narodzenie trwa więc u katolików do 1 stycznia – w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - to oktawa Bożego Narodzenia.
Po świętowaniu ośmiodniowego Bożego Narodzenia (oktawy) mamy jeszcze okres Bożego Narodzenia, który trwa do Uroczystości Chrztu Pańskiego, która w roku 2024 przypada 7 stycznia. To jednak nie koniec świątecznego klimatu. Zgodnie z polską tradycją ozdoby świąteczne i kolędy mogą nam towarzyszyć aż do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego (tzw. Matki Bożej Gromnicznej).
Pierwsza gwiazdka rozpoczyna więc ponad miesięczne świętowanie Bożego Narodzenia.