Podziel się dzielnicą. To wspólne spacery z mieszkańcami po dzielnicach Katowic
Miasto Ogrodów zaprasza na cykl spacerów po dzielnicach Katowic. Za nami już pierwszy spacer, ale szykują się kolejne spotkania. Następny już 24 czerwca w Murckach.
Spacery "Podziel się dzielnicą"
Chcesz poznać nieznane fakty i dowiedzieć się czegoś więcej o historii swojej dzielnicy? Interesuje cię architektura lub obszary przyrodnicze Katowic poza ścisłym centrum? Jeśli tak, weź udział w spacerze z cyklu "Podziel się dzielnicą!". Miasto Ogrodów zaprasza na cykl spacerów po dzielnicach Katowic.
Mamy nadzieję, że w trakcie wycieczki podzielisz się z nami opowieściami związanymi z życiem dzielnicy lub szczególnymi dla Ciebie i Twoich bliskich miejscami. Każda historia jest dla nas ważna i będzie stanowić wkład w proces przygotowywania mapy, w której uwzględnione zostaną istotne punkty dziedzictwa materialnego, a także opowieści, emocje i wspomnienia związane z Twoją Dzielnicą! zapowiada na stronie Miasto Ogrodów
To również unikalna okazja, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jak opowiadać o lokalnym dziedzictwie. Na spacery zaproszeni są obecni, jak i dawni mieszkańcy poszczególnych dzielnic, a także osoby chcące podzielić się wspomnieniami i historiami członków rodziny lub znajomych.
Na spacery obowiązują zapisy telefonicznie: 32 609 03 32 lub 32 609 03 21 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00), mailowo: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu lub za pośrednictwem formularza dostępnego TUTAJ.
Harmonogram spacerów w czerwcu
I SPACER
- 11 czerwca, Dzielnica Giszowiec,
- Przewodnik: Paweł Grzywocz.
II SPACER “Murcki - oczami mieszkańców"
- 24 czerwca, Dzielnica Murcki,
- Start spaceru: godz. 11:00.
- Miejsce spotkania: Murcki rynek.
Miasto Ogrodów zaprasza na dość nietypowy spacer po Murckach, bo z zaproszonymi gośćmi, którymi będą mieszkańcy dzielnicy.
W tym spacerze planujemy poruszać się po tej bardziej zurbanizowanej części miejscowości. Będzie mniej chodzenia, za to, jak przypuszczamy, masa opowieści. Opowieści nie tylko prowadzącego, a przede wszystkim samych mieszkańców. Poznamy ich wspomnienia, a także informacje stanowiące najważniejszą część historii, którą chcieliby zachować dla innych. W ramach wycieczki chcemy spotkać się na murckowskich rynku, a na nim zwiedzić prywatną, kiedyś książęcą murckowską piekarnię, co okraszone będzie rodzinną historią. Kolejnym punkt to "Dom lekarza" i spotkanie z jego byłym mieszkańcem. czytamy opis wydarzenia
Będzie to wstęp do następnego punktu - odwiedzenie murckowskiego szpitala, w którym zwiedzający spotkają się z kolejnymi byłymi już mieszkańcami (na jego terenie od samego początku mieszkały rodziny pracowników) - córkami wieloletniego kierownika administracyjnego szpitala. Najprawdopodobniej ostatnim punktem spotkania będzie obecny dom kultury, a kiedyś pierwszy schlafhaus w Murckach. Przewidywany czas spaceru 4 do 5 godzin!
Prowadzący - Bartłomiej Zatorski
Bartłomiej Zatorski - od urodzenia mieszkaniec Murcek, beskidzki przewodnik PTTK, lokalny społecznik, współautor kilku publikacji monograficznej, zbiorowej pracy "Ach te Murcki" czy dwutomowego przewodnika "W krainie murckowskich lasów", autor historyzującego, bloga "Erdmancyjŏ".
III SPACER
- 25 czerwca, Dzielnica Nikiszowiec
- Start spaceru: godz. 15:00.
- Miejsce spotkania: Plac Wyzwolenia, przy makiecie przed kościołem pw. św. Anny.
W województwie śląskim znajdziemy około 200 osiedli patronackich, czyli takich, które zostały wybudowane przez zakłady przemysłowe dla swoich pracowników (najczęściej górników i hutników). Jednak niewiele z nich prezentuje taki rozmach rozwiązań urbanistycznych jak Nikiszowiec. Na spacerze po Nikiszu będzie trochę tak, jak w podróży do przeszłości. W jego trakcie opowiedziane będzie, jakie "luksusy" zastali pierwsi mieszkańcy osiedla w swoich nowych mieszkaniach, a także kto i jak zaprojektował to unikatowe i fenomenalne pod wieloma względami osiedle patronackie. Kim był Anton Uthemann i jakie role, oprócz funkcji dyrektora generalnego spółki Georg von Giesche`s Erben. Spacerowicze przyjrzą się historii i wydarzeniom, które ukształtowały społeczność dzielnicy.
Porozmawiają też o tym, czy ponad 100-letni Nikiszowiec jest przykładem koncepcji miasta piętnastominutowego. Pokażą, jak widoczne są na każdym kroku nierozerwalne związki łączące osiedle z kopalnią. O czym jeszcze posłuchają zebrani? O przemianach, zmianach i planach. Warto pamiętać, że Nikiszowiec to żywa komórka.
Jak zwraca uwagę przewodniczka po tej dzielnicy, Joanna Siedlaczek-Pluta, spacer będzie obfitował w różne historie opowiedziane przez jej babcię, ojca i te, które sama doświadczyła. Spacerując po osiedlu, widzimy jak życie i historia przeplata się w tym miejscu. W jej opowieściach są nawiązania do tradycji górniczej, opowiada o życiu codziennym oraz przytacza historie usłyszane od rodziny i sąsiadów.
Prowadząca spacer: Joanna Siedlaczek-Pluta.
Joanna Siedlaczek-Pluta - mieszkanka Nikiszowca. W 2019 r. ukończyła kurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Społecznych (FIL) oraz Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii Miasta w Nikiszowcu, uzyskując certyfikat i dołączając do Sieci Lokalnych Przewodników z Nikiszowca. W internecie znana jako PrzewodniczkapoNikiszu.
Kolejne spacery w Katowicach
W czerwcu będziemy odkrywać również dzielnice:
Szopienice
- 24 czerwca, godz. 15:00.
- Przewodnicy: Daniela Dylus i Michał Malina.
- Więcej informacji wkrótce.
Osiedle Tysiąclecia
- 24 czerwca, godz. 11:00.
- Miejsce zbiórki: Młodzieżowy Dom Kultury, os. Tysiąclecia.
- Przewodnik: Barbara Bańska.
- Więcej informacji wkrótce.
Zapisy: rezerwacje@miasto-ogrodow.eu 32 609 03 21/32 lub poprzez formularz dostępny online.