Poznaliśmy laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. To twórcy związani z muzyką, teatrem i filmem

Mateusz Terech
07.09.2023w Katowicach

W czwartek, 7 września, poznaliśmy laureatów przyznawanej corocznie Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury. Laureatami zostali: Magdalena Piekorz, Marcel Sławiński, Sebastian Riedel i Grzegorz Mierzwiński.

nagrody prezydenta miasta katowice w dziedzinie kultury

Po raz kolejny przyznano Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury przyznawana jest corocznie z okazji kolejnego jubileuszu uzyskania przez Katowice praw miejskich. Laureatami nagrody zostają związani z Katowicami artyści i osoby zaangażowane w propagowanie kultury, których szczególne osiągnięcia  zasługują na uhonorowanie. W tym roku do grona nagrodzonych dołączyli:

  • Magdalena Piekorz,
  • Marcel Sławiński,
  • Sebastian Riedel,
  • Grzegorz Mierzwiński.

Dzięki takim uroczystościom jak ta dzisiejsza widać, że życie kulturalne w Katowicach naprawdę kwitnie. Sylwetki tegorocznych laureatów świadczą o tym, że w naszym mieście dla każdego znajdzie się coś dobrego. mówi naszemu dziennikarzowi prezydent Katowic, Marcin Krupa

W naszym mieście jest wiele obiektów związanych z kulturą i sztuką. Mamy uczelnie - Akademię Muzyczną, Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Radia i Telewizji, w których kształtuje się nowych artystów. Nie brakuje też sal koncertowych, jak sala NOSPR, czy Filharmonia Śląska. Katowice zapewniają olbrzymią różnorodność w kulturze. dodaje w rozmowie z nami prezydent miasta Marcin Krupa

Nagroda ma długą tradycję, po raz pierwszy została wręczona w 1984 roku, a jej laureatami zostali najwybitniejsi katowiccy twórcy, między innymi: Kazimierz Kutz, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Karol Stryja, Krystian Zimerman, Tadeusz Kijonka, Krystyna Bochenek, Jurand Jarecki, Ireneusz Dudek, Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Jasiński, Lech Majewski, Tadeusz Sławek, Andrzej Urbanowicz, Erwin Sówka i wielu innych twórców, a także instytucji, których działalność, osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne miały wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Katowicach.

18 zdjęć

Wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury

Tegoroczni laureaci Nagród Prezydenta Katowice w dziedzinie kultury

Marcel Sławiński

Marcel Sławiński pracuje dla teatru, filmu i telewizji. W swoim dorobku ma wiele różnorodnych, znaczących i prestiżowych obrazów filmowych, które odniosły sukces międzynarodowy. Autor scenografii do trzech filmów nominowanych do Oscara. Współpracuje również z licznymi teatrami oraz ma na swoim koncie wiele realizacji telewizyjnych. Od lat pracuje z Katarzyną Sobańską w najbardziej rozpoznawalnym duecie scenograficznym, mając na koncie wspólne realizacje filmowe i teatralne nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą. Sukcesem duetu jest Oscar w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za film „IDA” Pawła Pawlikowskiego.

Wspólnie z Katarzyną Sobańską przygotowali także dekoracje do musicalu Oliver! w reż. Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, za którą otrzymali Złotą Maskę (2010). Współpracował także z Grzegorzem Jarzyną w TR Warszawa (Bash, 2004), w Teatrze Polonia w Warszawie z Małgorzatą Szumowską (Badania terenowe nad ukraińskim seksem, 2006), czy Przemysławem Wojcieszkiem (Darkroom, 2006), Ingmarem Villqistem (Balladyna 2011, Kompozycja w błękicie, 2010 i inne). Pracuje także w operze, np. Czarodziejski flet Mozarta czy Rigoletto Verdiego w reż. Marka Weiss-Grzesińskiego. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 roku otrzymał Główną Nagrodę za scenografię wspólnie z Katarzyną Sobańską do filmu Młyn i krzyż Lecha Majewskiego. Za ten sam film otrzymał z Katarzyną Sobańską również Polską Nagrodę Filmową „Orzeł”. Współpracuje także z takimi uznanymi reżyserami filmowymi jak np. Agnieszka Holland (W ciemności). Efektem była zdobyta również wspólnie z Katarzyną Sobańską nagroda indywidualna 37 Gdynia Film Festival. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za scenografię. Wspomniana dwójka tworzyła także scenografię do projektów takich reżyserów jak Adam Sikora i Ingmar Villqist (Ewa) czy Magdalena Łazarkiewicz (Maraton tańca). Dla Teatru TV realizował scenografie w spektaklach reżyserowanych np. przez Wojciecha Nowaka (Dolina nicości, Napis).

Ma na swoim koncie również osiągnięcia i nagrody związane z udziałem przy realizacjach dla stacji TVN czy TVP. To m.in. nagroda w kategorii „The Most Outstanding Promo of the Year” w europejskim konkursie organizowanym przez Promax/BDA, czy srebrna statuetka dla „One Time Only Set Design” („Najlepsza jednorazowa scenografia”) za spot wizerunkowy stacji TVN z jesieni 2010 roku. Wspólnie z Katarzyną Sobańską są również autorami scenografii do filmu „Jesteś Bogiem” w reż. Leszka Dawida nagrodzonego wielokrotnie na różnych festiwalach filmowych.

Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wykładowca na Wydziale Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Wydziale Malarstwa (Pracownia Scenografii) Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Sebastian Riedel

Sebastian Riedel (ur. w 1978 roku w Tychach) instrumentalista - gra na gitarze, harmonijce ustnej oraz perkusji. W wieku 15 lat założył zespół Cree. Od początku działalności zespół Cree wydał osiem płyt studyjnych oraz płyty koncertowe, w tym jedną z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, która była formą uczczenia 15-lecia istnienia zespołu. Sebastian, pozostając samodzielnym artystą, podkreśla znaczenie dla swej twórczości Ryszarda Riedla, którego pamięć kultywuje zarówno w postaci tras koncertowych (Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu z okazji 25-lecia zespołu Cree czy „Riedel 4 Riedel”), jak i podczas festiwali, np. „Ku przestrodze”, na Przystanku Woodstock czy w Jarocinie.

Sebastian Riedel jest miłośnikiem twórczości Jimiego Hendrixa. Od 2009 regularnie występuje we Wrocławiu podczas „Thanks Jimi Festival”, w trakcie którego muzycy z całej Polski wykonują razem utwór „Hey Joe”, bijąc rekord Guinnessa.

Prawdziwa kariera Cree rozpoczęła się kilka lat po rozpoczęciu działalności zespołu - na przełomie 1997 i 1998 roku, kiedy został wydany debiutancki album grupy, “Cree”. Wówczas pojawiły się pierwsze okazje do grania na dużych koncertach. Kolejne dwa albumy były również popularne, jednak przełomową okazała się płyta “Tacy sami” z 2007 roku, która odniosła znaczny sukces, zaznaczając swoją obecność również w polskim mainstreamie. Była ona również trampoliną dla następnych trzech płyt zespołu (“Diabli nadali” z 2012 roku, “Wyjdź” z 2013 roku i “Heartbreaker” z 2015 roku), które zostały dobrze przyjęte i trafiły na polskie listy przebojów.

Magdalena Piekorz

Magdalena Piekorz (ur. 2 października 1974) polska reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej, mieszkanka Katowic.

Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zajmowała się głównie realizacją filmów dokumentalnych, nagradzanych później na różnych festiwalach. Przygotowała też 25-odcinkową telenowelę dokumentalną Chicago. W 2004 powstał jej debiut fabularny - Pręgi - oparty na prozie Wojciecha Kuczoka. Film ten zdobył główną nagrodę Złotych Lwów na 29. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, był też polskim kandydatem do Oscara w 2005.

Jej pierwszy film: "Dziewczyny z Szymanowa" nagrodzony został Brązowym Lajkonikiem na XXXI Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Krótkometrażowych w Krakowie, "Franciszkański spontan" otrzymał Nagrodę Honorową Jury na II Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, a "Przybysze" Grand Prix Festiwalu Euroshorts'99 - wszystkie emitowane w cyklu Jedynki "Czas na dokument". Od kilku lat realizuje filmy za granicą. Najpierw "Znaleźć, zobaczyć, pochować" - film o kobietach w Bośni, które czekają na wiadomość o bliskich po wojnie w byłej Jugosławii, potem "Piemonte" opowieść o miasteczku na Istrii, w którym mieszka tylko jeden człowiek.

W 2007 roku zrealizowała dla TVP Katowice dokument „Przerwany lot”, opowiadający o największej w powojennej Polsce katastrofie budowlanej, jaka miała miejsce podczas Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w Katowicach.

W 2013 roku Magdalena Piekorz zrealizowała film "Widok Krakowa" będący częścią większego cyklu promującego wybrane miasta Europy w ramach międzynarodowego projektu "City(W)rites”. W "Widoku Krakowa" przywołani zostali najwięksi twórcy związani z miastem m.in. Stanisław Wyspiański, Michał Bałucki, Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, ale też Piotr Skrzynecki, Ewa Demarczyk i wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Jerzy Turowicz. Wraz z Marcinem Koszałką Piekorz zrealizowała opowieść o mieście artystów. Przewodnikiem po tym miejscu jest Adam Zagajewski, a jego opowieści ilustrowane są archiwalnymi nagraniami, a także prywatnymi zdjęciami artystów.

Od września 2018 roku do 2021 była dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Grzegorz Mierzwiński

Grzegorz Mierzwiński absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1993 roku był dyrygentem Orkiestry Symfonicznej KHW SA KWK Staszic; wieloletni muzyk Opery Śląskiej w Bytomiu. Obecnie dyrygent Żeńskiej Orkiestry Salonowej Polskiej Grupy Górniczej, Orkiestry Symfonicznej Polskiej Grupy Górniczej oraz Orkiestry Dętej Polskiej Grupy Górniczej KWK Staszic. Honorowy członek Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego.

Pod jego dyrekcją orkiestra nagrała kilkanaście płyt CD, z których dwie zdobyły tytuł Złotej płyty: „O Gwiazdo Betlejemska” i "Canzonetta". Poszerzył on zespół o sekcję smyczkową co zostało ukoronowane powstaniem Orkiestry Symfonicznej KHW S.A. KWK Staszic. Skład ten został utworzony na potrzeby nagrania pierwszej płyty - Orkiestra Dęta Kopalni Staszic. Płyta kompaktowa została wydana w 1993 roku z okazji 30-lecia istnienia kopalni Staszic. W 1997 roku orkiestra zajęła I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu o Złotą Lirę w Rybniku. W 2002 roku orkiestra została poszerzona o Żeńską Orkiestrę Salonową. Żeńska Orkiestra Salonowa Polskiej Grupy Górniczej pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego to niezwykłe połączenie muzyki z kobiecym wdziękiem, klasyki z młodością, sztuki z przestrzennym brzmieniem, które tworzą kwintet smyczkowy z klimatycznymi dźwiękami instrumentów dętych oraz elegancją fortepianu.

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca Orkiestry pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego z wybitnymi artystami scen światowych, z którymi realizowała liczne nagrania płytowe. Z symfonikami KWK „Staszic” występowali światowej sławy soliści, jak: Kałudi Kałudow, Dariusz Stachura, Anna Lorenc, Iwona Hossa, Vadim Brodski, Małgorzata Walewska, Veronika Hajnova, Ks. Paweł Sobierajski, Artur Ruciński, Julita Mirosławska. W swoim dorobku artystycznym orkiestra pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne, filmowe. Do ważniejszych wydarzeń artystycznych zespołu należy zaliczyć jej udział w wielokrotnych wykonaniach (Wrocław, Warszawa, Chorzów, Katowice, Gniezno...) oratorium „Droga - Życie - Miłość” Jana Kantego Pawluśkiewicza, uczestnictwo w Festiwalach im. Jana Kiepury w Krynicy, w Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” w Cieszynie, a także uczestnictwo w XXXVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '99 w recitalu Urszuli.

19 zdjęć

Benefis Grzegorza Mierzwińskiego

Zobacz także

Znamy program śląskiej edycji 21. Festiwalu Filmowego MDAG w Katowicach! To najlepsze filmowe dokumenty
Znamy program śląskiej edycji 21. Festiwalu Filmowego MDAG w Katowicach! To najlepsze filmowe dokumenty
w Katowicach

Znamy program śląskiej edycji 21. Festiwalu Filmowego MDAG w Katowicach! To najlepsze filmowe dokumenty

Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]
Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]

To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]
To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]
poza Katowicami

To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]

Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę
Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę
w Katowicach

Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę

Superprezydenci nagrodzeni! Wyróżnienia wręczył m.in. były premier, Jerzy Buzek
Superprezydenci nagrodzeni! Wyróżnienia wręczył m.in. były premier, Jerzy Buzek
w Katowicach

Superprezydenci nagrodzeni! Wyróżnienia wręczył m.in. były premier, Jerzy Buzek

Katowice z nagrodą "Przyjazny Samorząd" przyznaną przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk
Katowice z nagrodą "Przyjazny Samorząd" przyznaną przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk
w Katowicach

Katowice z nagrodą "Przyjazny Samorząd" przyznaną przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk

Filip Robak ma szansę wystąpić w konkursie Eurowizja Junior. Uczy się m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach
Filip Robak ma szansę wystąpić w konkursie Eurowizja Junior. Uczy się m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach
w Katowicach

Filip Robak ma szansę wystąpić w konkursie Eurowizja Junior. Uczy się m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej w Katowicach

Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach
Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach
w Katowicach

Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego powraca do Katowic. O nagrody powalczy prawie 600 uczestników
Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego powraca do Katowic. O nagrody powalczy prawie 600 uczestników
w Katowicach

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego powraca do Katowic. O nagrody powalczy prawie 600 uczestników

Nowa dyrektor artystyczna i pierwsza dyrygentka NOSPR. Została nią Marin Alsop
Nowa dyrektor artystyczna i pierwsza dyrygentka NOSPR. Została nią Marin Alsop
w Katowicach

Nowa dyrektor artystyczna i pierwsza dyrygentka NOSPR. Została nią Marin Alsop

Trwa budowa Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej
Wideo
WIDEO Z Katowic

Trwa budowa Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej

do góry