Protest przeciwko CPK w Katowicach. Protestujący przeszli na rynek [Zdjęcia]
Mieszkańcy Katowic i okolic po raz kolejny zaprotestowali przeciwko powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sobotę, 5 listopada, protestujący przeszli z Placu Wolności na rynek. Zobaczcie zdjęcia z manifestacji.
Protest przeciwko CPK w Katowicach
Nie milkną głosy oburzenia związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozbudowy linii kolejowych. Mieszkańcy boją się o swoje domy i najbliższą okolicę, przez którą mają przebiegać tory.
Mieszkańcy ponownie zabrali głos w sprawie CPK. W sobotę 5 listopada 2022 roku w Katowicach odbył się kolejny protest. Zgromadzenie publiczne zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Tak dla naszej przyszłości” i rozpoczęło się o godz. 12:00.
Wyrażenie protestu i sprzeciwu dla inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dużych Prędkości, w szczególności proponowanych przebiegów korytarza kolejowego linii KDP 170 Katowice- Granica Państwa/Ostrawa oraz wyrażenie sprzeciwu wobec procedowanych przepisów wywłaszczeniowych - UGN, jak też innych projektów ustaw w tym projektu ustawy o ochronie ludności i zapobieganiu klęski żywiołowej. tak przedstawili cel spotkania organizatorzy
Protest rozpoczął się na Placu Wolności, następnie zebrani przeszli dookoła placu Wolności jezdnią, a później ul. 3 Maja (jezdnia) na rynek (Plac Kwiatowy), gdzie odbył się happening.
Zobaczcie zdjęcia:
Protest przeciwko CPK w Katowicach [Listopad 2022]
Miasta chcą bronić interesu mieszkańców
Inwestycja nie jest realizowana przez miasto, jednak prezydent Marcin Krupa ze względu na to, że ingeruje ona w zabudowę mieszkaniową, a tym samym bardzo ważny jest aspekt społeczny tej inwestycji, zadeklarował zaangażowanie w sprawę.
Reprezentował osobiście mieszkańców podczas spotkań online, które organizowała firma Egis Poland Sp. z o.o. na zlecenie CPK, w celu omówienia sposobów realizacji konsultacji społecznych. W spotkaniu stacjonarnym, które w lutym odbyło się w Katowicach uczestniczyli również przedstawiciele miasta.
W związku z planami budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać między Warszawą a Łodzią, rozbudowane mają zostać linie kolejowe w Polsce, w tym linia Katowice-Ostrawa.
Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. mówił już na początku stycznia prezydent Katowic, Marcin Krupa
Po analizach przedstawionych wariantów przez CPK, miasto Katowice, wspólnie z Tychami, Mikołowem, Wyrami i Łaziskami Górnymi chcą wystosować apel, by wykorzystać istniejący ślad modernizowanej niebawem linii E65 w kierunku Tychów, a następnie linii 169 w kierunku Wyr.
Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, co się będzie działo w naszym mieście. Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny - ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw katowiczan. Dlatego proponujemy, by rozwój Kolei Dużych Prędkości chroniąc interes mieszkańców oprzeć na istniejących śladach kolejowych. mówi Marcin Krupa
Prezydent Katowic dodaje, że ważne jest wspólne stanowisko w tej sprawie kilku gmin. Obecnie przygotowywane jest oficjalne stanowisko w tej sprawie.