Prototypowanie nad Rawą z nagrodą Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction
Projekt prototypowania przestrzeni nad Rawą otrzymał główną nagrodę Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction. Nagrodę przyznawaną za rozwiązania w zakresie zrównoważonej mobilności wręczono 23 marca 2023 roku podczas ceremonii zorganizowanej w Gandawie w Belgii.
Prototypowanie nad Rawą docenione w Europie
Projekt prototypowania Rawy - a więc planowania przemian, jakie w przyszłości mogłyby zajść na bulwarach katowickiej Rawy, zyskał uznanie nie tylko w regionie i kraju, ale także na arenie międzynarodowej. Dostrzegła i doceniła go Komisja Europejska. Projekt otrzymał nagrodę w konkursie MobilityAction!
Nagrodę odebrali, 23 marca 2023 roku podczas ceremonii zorganizowanej w Gandawie w Belgii, przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Uniwersytetu Śląskiego oraz Urzędu Miasta Katowice. Przemawiający podczas wydarzenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, zwrócił uwagę na zespołowy charakter przedsięwzięcia i synergię, jaka wytworzyła się pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za projekt.
Wszyscy chcemy żyć w lepszych miastach. W przyszłym roku Katowice będą Europejskim Miastem Nauki, to będzie czas wprowadzania kolejnych rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej. mówił przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak
Ten projekt to przede wszystkim wielki sukces w zakresie zmiany sposobu myślenia o tym, jak powinno się pracować nad modyfikacjami przestrzeni publicznej. Proces budowania świadomości tego, co da nam przywrócenie Rawy mieszkańcom akademickich Katowic, rozpoczął się wraz z organizacją 5. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Ta nagroda to kolejny dowód na to, że w podjętej przez nas inicjatywie zmiany Rawy jest potencjał. powiedział prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego
Nagrodzony projekt prowadzony był od września 2022 r. przez Uniwersytet Śląski i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przy wsparciu Miasta Katowice i uczelni Konsorcjum Akademickiego. Jednym z jego zamierzeń było poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań miejskich, które w przyszłości przyczynią się do stworzenia Zielonej Strefy Nauki, w której jest więcej natury, a mniej samochodów. Działanie to jest jednym z najważniejszych zadań, jakie katowickie uczelnie stawiają sobie przed 2024 rokiem, kiedy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki.
Nagranie z gali:
Zobaczcie zdjęcia z dyskusji nad prototypowaniem Rawy z października 2022 roku.
Przemiana katowickiej Rawy
W listopadzie 2022 roku na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego można było spotkać się i porozmawiać o wizji przemiany terenów nad Rawą. Jak powinna wyglądać dolina Rawy? Co jest potrzebne w tym miejscu? Na te pytania odpowiadali mieszkańcy czy studenci, którzy na co dzień przebywają w okolicy Rawy. Na podstawie tej dyskusji budowany był jeden z najważniejszych projektów Europejskiego Miasta Nauki 2024 - Zielona Strefa Nauki.
W październiku w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w pobliżu Rawy stworzyliśmy prototyp miejsca zielonego i bezpiecznego. Chcąc zaproponować przestrzeń przyjazną jej użytkownikom wprowadziliśmy rozwiązania tymczasowe - meble miejskie, stoły piknikowe i donice z roślinnością, by zademonstrować, że skuteczna przemiana tej przestrzeni jest możliwa.
mówi Ewelina Budzińska-Góra z Uniwersytetu Śląskiego w KatowicachW dotychczasowych pracach ważne było dla nas, by powstający projekt stał się symbolicznym rozszerzeniem doliny Rawy. Chcieliśmy pokazać, że jej najbliższe otoczenie jest zielonym kręgosłupem kampusu, którego żebrami są ulice i place akademickie związane z siedzibami katowickich uczelni.
dodaje Ewelina Budzińska-Góra z UŚ
Film o katowickiej Rawie
W ramach współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Instytutem Reportażu, podjętej w ramach festiwalu Miedzianka w Drodze, powstał materiał poświęcony przepływającej przez Katowice Rawie. Film to kolejny przyczynek do dyskusji na temat zmian, które czekać mogą dolinę rzeki w najbliższych latach.
Zobaczcie film o Rawie: