Przedstawicielka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w zarządzie European Association for International Education. To pierwsza Polka w tym gronie!
Edyta Lachowicz-Santos, dyrektorka Biura Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, trafiła do składu zarządu EAIE, europejskiej organizacji zajmującej się międzynarodową współpracą uczelni wyższych. Przedstawicielka katowickiego UE jest pierwszą Polką, która będzie pracować w zarządzie tego stowarzyszenia.
Ekspertka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach członkiem zarządu EAIE
W poniedziałek, 27 maja, ogłoszono nowy skład zarządu największej w Europie organizacji zrzeszającej specjalistów zajmujących się szeroko rozumianą internacjonalizacją szkolnictwa wyższego.
Po raz pierwszy w historii w skład 5-osobowego zespołu wejdzie przedstawicielka Polski, Edyta Lachowicz-Santos z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Nowa kadencja rozpocznie się we wrześniu br. w Tuluzie podczas dorocznej konferencji Stowarzyszenia.
Edyta Lachowicz-Santos, dyrektorka Biura Internacjonalizacji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, została wyłoniona na to stanowisko w rygorystycznym procesie konkursowym i powołana przez Radę Główną EAIE podczas ostatnich obrad w Amsterdamie.
Z katowicką publiczną uczelnią ekonomiczną związana jest od ponad dwóch dekad. W tym czasie reprezentowała uczelnię i Polskę na licznych międzynarodowych targach, seminariach i konferencjach, prowadząc sesje oraz publikując opracowania m.in. w tematyce internacjonalizacji. Była również zaangażowana w powstanie Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych SUN (Silesian Universities Network), zasiadając także w jego Radzie. Na swojej macierzystej uczelni zajmuje się wdrażaniem strategii internacjonalizacji. Jednym z ostatnich wdrożonych działań było m.in. utworzenie pierwszego w województwie śląskim Welcome Point’u dla zagranicznych studentów oraz kadry. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach realizowanych jest wiele międzynarodowych wydarzeń. W 2020 roku uczelnia uzyskała również akredytację CEEMAN IQA, a dwa lata później EFMD Accredited dla kierunku International Business.
Jako ekspertka, współpracuje również z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej. W prace sieci EAIE angażuje się od 2002 roku. W latach 2012–2020 była członkiem (a od 2016 roku przewodniczącą) Grupy Eksperckiej zajmującej się zatrudnialnością (employability skills, graduate careers and international internships). W roku 2015, jako pierwsza w historii Polka, została wyróżniona przez EAIE nagrodą Rising Star. To wyróżnienie przyznawane instytucjom i osobom, które mają wybitne osiągnięcia i zasługi dla EAIE oraz internacjonalizacji szkolnictwa wyższego. W latach 2020-2024 pełniła funkcję członka Rady Generalnej EAIE (General Council).
Jako organ wykonawczy, Zarząd EAIE jest grupą liderów, którzy kierują pracami Stowarzyszenia i stanowią o jego przyszłości poprzez opracowywanie i wdrażanie strategii zatwierdzanej przez Radę Generalną. Zarząd reprezentuje również EAIE w kontaktach z partnerami zewnętrznymi takimi jak Komisja Europejska, przez co realnie wpływa na kształtowanie procesów związanych z umiędzynarodowieniem szkolnictwa wyższego w Europie. Obok Edyty Lachowicz-Santos, do Zarządu EAIE wybrani zostali również: Sara López Selga (prezeska) - University Pompeu Fabra (Hiszpania), Tayyeb Shah (wiceprezes) - Espalier Ventures (Wielka Brytania), Joanne Pagèze - University of Bordeaux (Francja), Stephen Orme - Studyportals (Holandia).
European Association for International Education (EAIE) to stowarzyszenie założone w 1989 roku. Obecnie skupia ponad 3000 członków z ponad 90 krajów z całego świata działających w sektorze szkolnictwa wyższego. Jego głównym celem jest dostarczanie platformy do wzajemnego uczenia się, rozwoju networkingu oraz wymiany wiedzy i doświadczeń.