Radni Miasta Katowice za językiem śląskim jako językiem regionalnym. Apel do prezydenta RP

Olga Krzyżyk
14.05.2024w Katowicach

II sesja Rady Miasta Katowice kadencji 2024-2029 odbyła się w dniu 14 maja 2024 r. w sali 209 UM Katowice przy ul. Młyńskiej 4. Jednym z ważniejszych punktów było powołanie komisji stałych oraz apel do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

radni siedzą na stołem

II sesja Rady Miasta Katowice

Sesja rozpoczęła się od ślubowania radnych - Mariusza Skiby i Jacka Kalisza. Radny Mariusz Skiba to doświadczony samorządowiec wielu kadencji i były wiceprezydent Katowic. Z kolei, Jacek Kalisz to debiutant w Radzie Miasta, jeden z najmłodszych radnych miasta Katowice (21 lat).

Na początku sesji Leszek Piechota poprosił o informacje dotyczące stanu jakości wód gruntowych i powierzchniowych, jakości powietrza oraz stanu zabezpieczenia pożarniczego w Katowicach. Dotyczyło to ostatniego pożaru w Siemianowicach Śląskich, a także pożaru autobusów w Bytomiu i pożarów w Warszawie. Wiceprezydent Waldemar Bojarun zaznaczył, że informacje o bezpieczeństwie w Katowicach zostaną dostarczone pisemnie.

Następnie powołano sekretarzy sesji i przewodniczego Komisji Uchwał i Wniosków, którym został radny Tomasz Maśnica. Przyjęto protokół z I sesji Rady Miasta Katowice.

Przewodniczący rady Miasta Katowice Łukasz Borkowski poprosił o zmianę porządku obrad i dodanie dwóch punktów:

  • 14a) Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Prezydenta Miasta Katowice (DS-18/24).
    14 b) Rozpatrzenie projektu apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego (DS-19/24).

Zmiany w porządku obrad zostały przyjęte większością głosów.

Apel Rady Miasta Katowice do Prezydenta RP w sprawie języka śląskiego

Rada Miasta Katowice stwierdza:

Jako radne i radni Rady Miasta Katowice zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego. Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku.

Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego kluczowego elementu swego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne. Śląski pojawia się w nowych kontekstach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swych użytkowników. Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów. Zaznaczyć wypada, że wieloletnie dążenia do uznania śląskiego za język regionalny, przebiegały zawsze w przewidzianych prawem granicach, stanowiąc wyraz odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy.

Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy śląskich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca i złoży swój podpis pod uchwaloną przez parlament ustawą.

Projektu apelu do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego przyjęto większością głosów:

  • 23 radnych było "za" (Bala Beata, Białas Patryk, Biskupski Maciej, Borkowski Łukasz, Grodzka-Łopuszyńska Elżbieta, Kalisz Jacek, Kamiński Dawid, Krauz Krzysztof, Mańdok Barbara, Maśnica Tomasz, Pieczyński Krzysztof, Pronobis Borys, Ryś Maria, Sadkowska Ewa, Skowron Adam, Skwarek Magdalena, Stępień Damian, Szymczyk Adam, Warmuz Andrzej, Wieczorek Magdalena, Wnęk-Gabor Barbara),
  • 5 radnych było "przeciw" (Panek Krystyna, Piechota Leszek, Pietrasz Piotr, Skiba Mariusz, Trząski Piotr).

Stałe komisje Rady Miasta Katowice

Klub radnych PiS zbojkotował pracę w komisjach stałych. Każdy radny z klubu radnych PiS odmówił bycia przewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Katowice, a także w innych komisjach stałych, Radny Leszek Piechota chciał pracować w Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Katowice (radni w głosowaniu nie przyjęli jego kandydatury), a także złożył wniosek formalny, by były tylko 4 komisje, które będą nadzorować odpowiedni wiceprezydenci Katowic - wniosek został odrzucony w głosowaniu. Radni PiS-u wstrzymali się wobec powoływania członków w pozostałych komisjach stałych. Równocześnie zapowiedzieli, że mimo tego, będą uczestniczyć w pracach komisji.

Ostatecznie powołano: Komisję Rewizyjną, Komisję Skarg Wniosków i Petycji, Komisję Organizacyjną, Komisję Budżetu Miasta, Komisję Edukacji, Komisję Kultury, Komisję Sportu, Komisję Polityki Społecznej, Komisję Klimatu i Środowiska, Komisję Rozwoju i Infrastruktury, Komisję Transportu.

Wykaz Komisji Rady Miasta Katowice kadencji 2024-2029

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Katowice:

1) Dawid KAMIŃSKI - przewodniczący Komisji,
2) Urszula MACHOWSKA - wiceprzewodnicząca Komisji,
3) Adam SKOWRON - sekretarz Komisji,
4) Patryk BIAŁAS,
5) Elżbieta GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA,
6) Krzysztof PIECZYŃSKI,
7) Piotr PIETRASZ,
8) Mariusz SKIBA.

Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Katowice:

1) Krzysztof PIECZYŃSKI - przewodniczący Komisji,
2) Elżbieta GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA - wiceprzewodnicząca Komisji,
3) Patryk BIAŁAS,
4) Dawid KAMIŃSKI,
5) Urszula MACHOWSKA,
6) Adam SKOWRON.

Komisja Organizacyjna:

1) Beata BALA,
2) Maciej BISKUPSKI - wiceprzewodniczący Komisji,
3) Łukasz BORKOWSKI - przewodniczący Komisji,
4) Tomasz MAŚNICA,
5) Piotr PIETRASZ,
6) Damian STĘPIEŃ,
7) Piotr TRZĄSKI.

Komisja Budżetu Miasta:

1) Patryk BIAŁAS,
2) Maciej BISKUPSKI
3) Krzysztof KRAUS,
4) Adam LEJMAN-GĄSKA - przewodniczący Komisji,
5) Borys PRONOBIS - wiceprzewodniczący Komisji,
6) Ewa SADKOWSKA,
7) Magdalena WIECZOREK.

Komisja Edukacji:

1) Elżbieta GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA,
2) Urszula MACHOWSKA,
3) Barbara MAŃDOK - wiceprzewodnicząca Komisji
4) Tomasz MAŚNICA,
5) Maria RYŚ,
6) Adam SKOWRON,
7) Andrzej WARMUZ- wiceprzewodniczący Komisji
8) Magdalena WIECZOREK - przewodnicząca Komisji

Komisja Kultury:

1) Elżbieta GRODZKA-ŁOPUSZYŃSKA,
2) Krzysztof KRAUS - wiceprzewodniczący Komisji
3) Barbara MAŃDOK,
4) Krzysztof PIECZYŃSKI,
5) Ewa SADKOWSKA - przewodnicząca Komisji
6) Magdalena SKWAREK,
7) Adam SZYMCZYK,
8) Andrzej WARMUZ.

Komisja Sportu:

1) Jacek KALISZ
2) Dawid KAMIŃSKI,
3) Tomasz MAŚNICA,
4) Krzysztof PIECZYŃSKI - wiceprzewodniczący Komisji
5) Borys PRONOBIS,
6) Maria RYŚ,
7) Adam SZYMCZYK - przewodniczący Komisji
8) Barbara WNĘK-GABOR.

Komisja Polityki Społecznej:

1) Barbara MAŃDOK,
2) Maria RYŚ,
3) Adam SKOWRON - przewodniczący Komisji
4) Magdalena SKWAREK- wiceprzewodnicząca Komisji
5) Damian STĘPIEŃ,
6) Andrzej WARMUZ,
7) Magdalena WIECZOREK.

Komisja Klimatu i Środowiska:

1) Patryk BIAŁAS - przewodniczący Komisji
2) Łukasz BORKOWSKI,
3) Jacek KALISZ- wiceprzewodniczący Komisji
4) Krzysztof KRAUS,
5) Maria RYŚ - wiceprzewodnicząca Komisji
6) Ewa SADKOWSKA,
7) Adam SKOWRON.

Komisja Rozwoju i Infrastruktury:

1) Beata BALA,
2) Maciej BISKUPSKI,
3) Łukasz BORKOWSKI,
4) Dawid KAMIŃSKI,
5) Adam LEJMAN-GĄSKA,
6) Krzysztof PIECZYŃSKI,
7) Borys PRONOBIS,
8) Damian STEPIEŃ - przewodniczący Komisji
9) Barbara WNEK-GABOR - wiceprzewodnicząca Komisji

Komisja Transportu:

1) Beata BALA - wiceprzewodnicząca Komisji
2) Jacek KALISZ,
3) Dawid KAMIŃSKI,
4) Krzysztof KRAUS - przewodniczący Komisji
5) Adam LEJMAN-GĄSKA,
6) Barbara MAŃDOK,
7) Borys PRONOBIS,
8) Adam SZYMCZYK.

Wynagrodzenie prezydenta Katowic

Radni ustalili także wysokość wynagrodzenia prezydenta miasta Katowice. Wynagrodzenie obejmuje następujące składniki:

  • 1) wynagrodzenie zasadnicze w wysokości maksymalnej określonej w przepisach przywołanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
  • 2) dodatek funkcyjny w wysokości maksymalnej określonej w przepisach przywołanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych,
  • 3) dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego,
  • 4) dodatek za wieloletnią pracę, zgodnie z obowiązującymi przepisami

Uzasadnienie uchwały:

Minimalne wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie wyboru nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (z dnia 25 października 2021 r., Dz. U. 2021 r. poz. 1960 z późn. zm.).

Proponuję ustalić Prezydentowi Miasta Katowice wynagrodzenie w maksymalnych stawkach wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z uwzględnieniem obowiązującego miesięcznego limitu maksymalnego wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie wyboru.

Przepis art. 37 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych określa, że maksymalne wynagrodzenie na danym stanowisku stanowi suma maksymalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego, a w przypadku osoby, o której mowa w art. 36 ust. 3 (tj. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa), tak "e kwoty dodatku specjalnego. Z brzmienia przepisu wynika, że maksymalne wynagrodzenie, o którym mowa nie obejmuje dodatku za wieloletnią pracę.

Maksymalne wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie wyboru nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 2692 z późn. zm.) i wynosi 20 041,50 zł.

Przedłożona propozycja wynagrodzenia miesięcznego, w tym wysokość poszczególnych składników tego wynagrodzenia mieszczą się w limitach określonych w przepisach.

 Wszyscy radni (28 radnych) zagłosowali "za" projektem tej uchwały.

Zobacz także

Język śląski w... tłumaczu Google? "Spełnienie marzeń wielu śląskich społeczników i aktywistów"
Język śląski w... tłumaczu Google? "Spełnienie marzeń wielu śląskich społeczników i aktywistów"
w Katowicach

Język śląski w... tłumaczu Google? "Spełnienie marzeń wielu śląskich społeczników i aktywistów"

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach
w Katowicach

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki w Polsce, w województwie śląskim i w Katowicach

Prezydent Katowic i europoseł Łukasz Kohut apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim [Zdjęcia]
Prezydent Katowic i europoseł Łukasz Kohut apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim [Zdjęcia]
w Katowicach

Prezydent Katowic i europoseł Łukasz Kohut apelują do prezydenta RP Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o języku śląskim [Zdjęcia]

Pierwsza sesja Rady Miasta Katowice nowej kadencji. Nowym przewodniczącym został Łukasz Borkowski
Pierwsza sesja Rady Miasta Katowice nowej kadencji. Nowym przewodniczącym został Łukasz Borkowski
w Katowicach

Pierwsza sesja Rady Miasta Katowice nowej kadencji. Nowym przewodniczącym został Łukasz Borkowski

Ostatnia sesja Rady Miasta Katowice w kadencji 2018-2024. Prezydent Katowic podziękował radnym za pracę w ostatnich latach [Zdjęcia]
Ostatnia sesja Rady Miasta Katowice w kadencji 2018-2024. Prezydent Katowic podziękował radnym za pracę w ostatnich latach [Zdjęcia]
w Katowicach

Ostatnia sesja Rady Miasta Katowice w kadencji 2018-2024. Prezydent Katowic podziękował radnym za pracę w ostatnich latach [Zdjęcia]

Znamy radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Kto dostał mandat?
Znamy radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Kto dostał mandat?
w Katowicach

Znamy radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Kto dostał mandat?

Wybory samorządowe w Katowicach 2024. Oficjalne wyniki: Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju [Zdjęcia+wideo]
Wybory samorządowe w Katowicach 2024. Oficjalne wyniki: Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju [Zdjęcia+wideo]
w Katowicach

Wybory samorządowe w Katowicach 2024. Oficjalne wyniki: Marcin Krupa wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju [Zdjęcia+wideo]

do góry