Śląskie straszaki są w modzie [Lista wszystkich beboków]
Bebok na lodówkę, beboki w kalendarzu czy beboki przypinki - te wszystkie gadżety można znaleźć w katowickim Nikiszowcu, w atelier śląskiego artysty Grzegorza Chudego. Niektóre z nich nie tylko cieszą oko, ale także przyczyniają się do „narodzin” kolejnych katowickich beboków.
Pamiątki z katowickimi bebokami
Beboki opanowują Katowice nie od dziś. W przestrzeni miasta pojawia się coraz więcej figurek przedstawiających legendarne śląskie straszaki. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także „bebokowe” pamiątki, gadżety i upominki. Można je zakupić między innymi w sieci oraz w atelier artysty Grzegorza Chudego, który tworzy katowickie beboki.
W ofercie sprzedaży są już magnesy z wizerunkami beboków, kartki świąteczne a także akwarele Grzegorza Chudego, których bohaterami są właśnie sympatyczne czarne straszaki. Kupić można również kalendarz, dzięki któremu beboki będą nam towarzyszyć przez cały rok, a także nowość - przypinki z bebokami, które można umieścić na ubraniach albo na przykład na plecaku.
Poza walorem artystycznym niektóre gadżety z bebokami mają również ważne zadanie. Magnesy z hasłem „zróbMY beboka” są „cegiełkami”, dzięki którym w Katowicach będą mogły stanąć kolejne figurki. Ostatnio za pomocą sprzedaży magnesów wspierana była na przykład inicjatywa powstania „Beboka Ferdynanda”, który został odsłonięty 4 grudnia w Parku Boguckim. Specjalnie przygotowane na tę okazję magnesy można było kupić w kilku lokalnych sklepach w Bogucicach.
Wszystkie gadżety związane z bebokami można znaleźć na stronie internetowej artysty Grzegorza Chudego, klikając TUTAJ.
Beboki w Katowicach
Mapa katowickich beboków
Do tej pory w Katowicach znalazło się już kilkanaście figurek przedstawiających śląskie straszaki. O swoje beboki starają się różne instytucje. Mapa beboków w Katowicach ciągle zyskuje nowe punkty.
Lista beboków w Katowicach [15.06.2023]
- Wincynt - naprzeciwko kościoła pw. św. Anny w Nikiszowcu,
- Michalino - na parapecie Cafe Byfyj - Nikiszowiec,
- Frelka i Miglanc - przed Galerią Katowicką,
- Kuklok - przed OSP Dąbrówka Mała,
- Fazan - fontanna Osiedle Bażantowo,
- Bebook - dziedziniec Pałacu Młodzieży,
- Jorguś - skrzyżowanie ul. Czechowa i Odrowążów - Nikiszowiec,
- Mikoś - ul. Mikołowska 131 - Brynów,
- Ernest - przed lodowiskiem Jantor - Nikiszowiec,
- Bonclok - Galeria Katowicka przy strefie Gastro,
- Boguć - okno "Porcelana Bogucice" w Fabryce Porcelany,
- Ferdynand - Park Bogucki,
- Florka - Plac Kwiatowy koło rynku,
- Artur - przed galerią sztuki współczesnej Dagma Art przy ulicy Puchały,
- Ewald - MDK Giszowiec,
- Kasia - przed III LO w Katowicach,
- Baśka - ul. Wrocławska 36 w Bogucicach,
- Halabardzik - Bezpieczna Twierdza, Ligota (przy VII LO),
- Szperhok - ul. Morcinka 11 przed Śląskim Centrum Zabezpieczeń, Koszutka.
Czym są beboki?
Figurki w Katowicach są wykonywane tradycyjną metodą odlewania z brązu. Nawiązują do śląskich ludowych legend. Historie o beboku na Śląsku najczęściej służyły dyscyplinowaniu nieposłusznych dzieci. Wedle przekazów, beboki miały grasować w okolicach domów, ciemnych kątach i piwnicach, i porywać niegrzeczne dzieci. Nawiązanie do przekazów ludowych w przypadku katowickich figurek beboków nie jest jednak zbyt dosłowne. Chociaż beboki robią wrażenie strasznych, to jednak tak naprawdę mogą budzić sympatię. Jak zdradza autor, wedle koncepcji jego córki, beboki wcale nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im święty spokój.