Śląskie tiramisu - prawdziwy hit Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach [Zdjęcia]
To prawdziwy kulinarny hit Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku w Katowicach. Śląskie tiramisu cieszy się powodzeniem nie tylko u rodowitych Ślązaków. Odwiedziliśmy stoisko, na którym można zasmakować wyjątkowej fuzji śląskich smaków.
Śląskie tiramisu, czyli kulinarny hit Jarmarku w Katowicach
W tym wypadku nie tylko nazwa jest wyjątkowa - „śląskie tiramisu” robi furorę wśród odwiedzających Bożonarodzeniowy Jarmark na katowickim Rynku. Postanowiliśmy sami sprawdzić, co to takiego i czy warto się w tym rozsmakować.
Powiem po naszymu - to panczkraut z krupniokiem. A na wiyrchu som opiekane kartofle. mówi, a właściwie godo, uśmiechnięta pani Krystyna, która podaje „śląskie tiramisu” na Jarmarku w Katowicach
Dla Ślązaków wszystko jasne. Dla pozostałych szybkie tłumaczenie - „śląskie tiramisu” to mieszanka kapusty, ziemniaków i kaszanki. Podawana w foremkach śląska zapiekanka cieszy się sporą popularnością. To mieszanka kilku tradycyjnych śląskich smaków.
Mini słowniczek „śląskiego tiramisu”
Panczkraut, zwany również ciap- lub ciaperkapustą to mieszanka kapusty i ziemniaków, o proporcjach zależnych od preferencji kucharza. Często stanowi część dania z żeberkami lub karminadlami (tudzież kabinadlami) - śląskimi kotletami mielonymi.
Krupniok, nazywany poza Śląskiem kaszanką, to wyrób z kaszy, krwi i podrobów. W Polsce krupnioki śląskie uzyskały w czerwcu 2016 europejski certyfikat Chronione Oznaczenie Geograficzne.
Bratkartofle to z kolei podsmażane na tłuszczu, gotowane ziemniaki. Doskonały dodatek do śląskiej wodzionki albo sadzonego jajka. Jak tłumaczy nam pani Krystyna z Jarmarku w Katowicach, w śląskim tiramisu dla wygody zastosowano pieczone ziemniaki, ale to właśnie bratkartofle prosto z patelni stanowiły inspirację do uzupełnienia śląskiej zapiekanki.
Tiramisu? Szpajza!
Tiramisu po śląsku, które znajdziemy na Jarmarku w Katowicach, to wytrawne danie, więc miłośnicy słodkości mogą się czuć nieco zawiedzeni. Na katowickim Rynku z pewnością znajdą jednak coś dla siebie. Jeśli sama myśl o prawdziwym tiramisu już w nich zakiełkowała, to mamy dla nich śląski odpowiednik - na słodko.
Szpajza - to wyjątkowy śląski przysmak, który może być wykonany z czekoladą, kakao albo sokiem cytrynowym. Deser nieco zbliżony do kogla-mogla to zdecydowanie pyszna śląska propozycja do popołudniowej kawy, w szare i chłodne jesienno-zimowe wieczory. Rozgrzewa nie tylko swoją słodkością - przepisy na tradycyjną szpajzę zazwyczaj zawierają także odrobinę alkoholu.
Pyszności na Jarmarku
Łącznie na jarmarku jest 80 drewnianych budek. Kupić tutaj można na przykład bombki szklane z częstochowskiej manufaktury, a także ceramiczne kwiatki, bombki i grzybki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu. Czego można spróbować na katowickim rynku? O tym przeczytacie TUTAJ.