Spotkania i rozmowy o Śląsku. Uniwersytet Latający Śląsk ruszył w Teatrze Śląskim

W Teatrze Śląskim wystartował nowy cykl spotkań. To Uniwersytet Latający Śląsk, który stawia sobie ambitne cele - animowanie dyskusji o Śląsku i przekraczanie granic w myśleniu o nim. W programie na najbliższe miesiące zaplanowane są wykłady, rozmowy i debaty, spotkania ze śląskim językiem, kulturą, duchowością i historią. Większość wydarzeń będzie prowadzona w języku śląskim.

Uniwersytet Latający Śląsk
O Śląsku po śląsku. Teatr Śląski od lat nie boi się podejmować ważnych i często kontrowersyjnych tematów. Na Śląsku cały czas żywa jest dyskusja m.in. o śląskim jako języku, a nie gwarze. O tym, jak ważny jest Śląsk i śląski możemy się przekonać np. biorąc udział w nowym cyklu spotkań organizowanych w Teatrze Śląskim - Uniwerystet Latający Śląsk.
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbyło się 13 listopada, a jego gościem był reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego, Robert Talarczyk. Odpowiadał m.in. na pytania, jak jest postrzegany zawód aktora na Śląsku, który ceni praktyczność zawodu, a także, czy da się dzisiaj "wybić" na języku śląskim. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem.
Przed nami kolejne spotkania, które również zapowiadają się bardzo ciekawie.
Już 28 listopada o godz. 18:00 na scenie przy Starym Dworcu (ul. Dworcowa 8, budynek OPAL) odbędzie się debata "Czy Ślązacy tęsknią za swoimi Żydami?". Odpowiedzi na to przewrotnie postawione pytanie będą szukać specjalizujący się w tematyce żydowskiej regionaliści: Piotr Jakoweńko, Leszek Jodliński, Larysa Michalska i Sławomir Pastuszka.
Spotkanie poprowadzi Marcin Musiał, pomysłodawca i koordynator cyklu Uniwersytet Latający Śląsk.
Z kolei 3 grudnia do Katowic przyjedzie prof. Michał Rauszer z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest kulturoznawcą i antropologiem, autorem wielu książek, m.in. "Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich" oraz "Ludowy antyklerykalizm. Historia nieopowiedziana". W Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni prof. Rauszer wygłosi wykład "Ôstuda i regierunek. Jak ludzie sie buntujōm”. Wykład zostanie wygłoszony w języku śląskim. Autor, co prawda, mieszka na co dzień w Łodzi, ale pochodzi z Zazdrości (k. Orzesza) i promuje używanie godki w sferze publicznej.
Bilety na wydarzenia z cyklu Uniwersytet Latający Śląsk dostępne są online i w kasie teatru.
Zobacz także
![Za nami finał drugiej edycji WyspianKiss w Teatrze Śląskim. Wręczono nagrody [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-03/Wyspiankiss2_fina%C5%82_fot_Przemys%C5%82aw_Jendroska-2_mini.jpg.webp)
Za nami finał drugiej edycji WyspianKiss w Teatrze Śląskim. Wręczono nagrody [Zdjęcia]

Michał Piela w Teatrze Śląskim. W styczniu zobaczymy „Niedźwiedzia Wojtka”

"Nikaj" Zbigniewa Rokity pojawi się na antenie Radia Katowice
![Tkocze po 70 latach w Teatrze Śląskim. Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/pr%C3%B3ba-tkocze-teatr-%C5%9Bl%C4%85ski__1__mini.jpg.webp)
Tkocze po 70 latach w Teatrze Śląskim. Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska [Zdjęcia]

„Wieloryb" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. W grudniu prapremiera spektaklu

Weekend w Katowicach 29 listopada - 1 grudnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
![Premiera nowego spektaklu Teatru Śląskiego "Miło cię było zobaczyć". Na scenie Michał Żurawski i Agnieszka Radzikowska [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/467574626_990386299797407_4615265512558508930_n_mini.jpg.webp)
Premiera nowego spektaklu Teatru Śląskiego "Miło cię było zobaczyć". Na scenie Michał Żurawski i Agnieszka Radzikowska [Zdjęcia]

Teatr Śląski zmienił status. Będzie mógł teraz produkować filmy
