Światowy Dzień Wody w Katowicach. Pracownicy Katowickich Wodociągów spotykają się z uczniami i mieszkańcami
Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, to czas refleksji nad wartością najważniejszego zasobu naturalnego – wodą. W tym dniu szczególnie istotne staje się podkreślenie roli dbałości o wodę i promocji świadomego korzystania z niej. W ramach tego wydarzenia w mieście odbywają się spotkania, podczas których pracownicy Katowickich Wodociągów opowiadają o wodzie i jej ważnej roli dla społeczeństwa.
Światowy Dzień Wody w Katowicach
Jako Katowickie Wodociągi od lat nie jesteśmy tylko dostawcą wody, ale także aktywnym uczestnikiem działań na rzecz ochrony środowiska i promocji zdrowego trybu życia. Naszym priorytetem jest zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do wody, która spełnia najwyższe standardy jakościowe. Dzięki zaawansowanym technologiom i stałemu nadzorowi, woda dostarczana przez Katowickie Wodociągi jest czysta, zdrowa i bezpieczna do bezpośredniego spożycia. mówi prezes Katowickich Wodociągów, Stanisław Krusz
Picie wody jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ pomaga w nawodnieniu organizmu. Woda wspiera zdrowie układu moczowego, poprawia trawienie oraz może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Dodatkowo regularne spożywanie wody korzystnie wpływa na kondycję skóry, reguluje temperaturę ciała, zwiększa energię i koncentrację, oraz pomaga w procesie detoksykacji organizmu.
Dlatego ważne jest, aby regularnie spożywać odpowiednią ilość wody każdego dnia. Ważna też jest jej jakość, dlatego jednym z kluczowych elementów promocji zdrowego trybu życia jest zachęcanie do picia wody z kranu. Woda kranowa jest nie tylko bezpieczna, ale również ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla wody butelkowanej. Picie wody z kranu pozwala ograniczyć ilość plastikowych butelek, które trafiają na wysypiska śmieci oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z produkcją i transportem butelkowanej wody. Warto również podkreślić, że picie wody z kranu to dobry wybór dla portfela. W porównaniu z wodą butelkowaną woda z kranu jest znacznie tańsza, co pozwala oszczędzać pieniądze.
Katowickie Wodociągi angażują się również w działania na rzecz edukacji społecznej w zakresie ochrony i oszczędnego korzystania z wody. Poprzez organizowanie różnorodnych wydarzeń, warsztatów i akcji społecznych jak „Kranówka Katowicka – „Szluknij sie z kokotka!”, promują świadomość ekologiczną oraz zachęcają do podejmowania konkretnych działań na rzecz dbania o wodę.
Setki tysięcy litrów dziennie
Czy jako społeczeństwo zdajemy sobie sprawę, ile wody potrzeba do wytworzenia jednej pary jeansów? Ile wykorzystuje się do wyprodukowania tabliczki czekolady? Czy zastanawialiśmy się, ile wody zużyto, aby stworzyć laptopa? Wydawać by się mogło, że wody na świecie jest mnóstwo i jej zasoby są nieskończone. Jednak coraz częściej można spotkać się z informacjami, że są miejsca, gdzie jej brakuje.
Ponadto warto zdać sobie sprawę, jaką część z aktualnych zasobów stanowi woda słodka, która nadaje się do spożycia.
Do wyprodukowania tabliczki czekolady potrzebne jest 1 720 l wody. Para jeansów to już 7 600 litrów, para butów to 8547 l, a produkcja komputera pochłania około 26 720 l wody. Można by tak wymieniać bez końca, natomiast istotne jest to, że aby móc stworzyć te wszystkie produkty, niezbędne jest sięganie do zasobów wodnych z miejsc, które od dawna cierpią na ich niedobory i dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatycznych. Konsumpcyjny tryb życia w znaczącym stopniu przyczynia się zatem do pogłębiania problemu wyczerpywania się światowych zapasów wody.
Światowy Dzień Wody to doskonała okazja nie tylko do promocji picia wody z kranu, ale także do podkreślenia jej globalnego znaczenia i potrzeby odpowiedzialnego wykorzystywania. Woda jest niezbędnym elementem życia na ziemi, a jednocześnie w niektórych regionach świata coraz bardziej deficytowym. Dlatego też inicjatywy podejmowane w ramach tego święta mają na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na pilną potrzebę ochrony i zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
Szereg spotkań z dziećmi i młodzieżą
Chcemy uświadamiać dzieci i młodzież, dlaczego woda jest tak ważna dla społeczeństwa. Poprzez gry i zabawy, które przybliżą dzieciom pracę wodociągów, uświadomimy również dlaczego, gdy chce nam się pić, to najlepiej sięgnąć właśnie po wodę. Będziemy poruszać również takie kwestie jak: Dlaczego czasem w naszym kranie nie ma wody? Budowanie świadomości jest kluczowe dla przyszłego gospodarowania zasobami wodnymi. mówi Jolanta Wszędyrówny z Katowickich Wodociągów
Spotkania rozpoczęły się 18 marca. Pierwsze odbyło się w Zespole Szkół Poligraficzno–Mechanicznych. Pracownicy Katowickich Wodociągów rozmawiali z młodzieżą o wodzie i o tym, jak nasze codzienne nawyki wpływają na stan sieci kanalizacyjnej i proces oczyszczania ścieków. Spotkania z młodszymi mieszkańcami rozpoczęły się natomiast 19 marca od wizyty w Miejskim Przedszkolu nr 95. Poprzez zabawę pracownicy Katowickich Wodociągów uczą jak szanować wodę i o nią dbać. 20 marca takie zajęcia odbyły się w SP nr 40.
21 marca w ramach współpracy z MOPS przy ul. Wita Stwosza 7 i Centrum Społecznościowym w Śródmieściu rozpoczęto cykl spotkań edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska dla mieszkańców Śródmieścia. Na cykl składają 3 spotkania warsztatowe. Pierwsze odbyło się 21 marca, a jego tematyka była skupiona na wodzie. Spotkania mają formę prezentacji połączonej z warsztatami, które poprowadzą pracownicy Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów.
Poprzez takie działania Katowickie Wodociągi dążą do podniesienia świadomości społecznej na temat ekologicznych aspektów związanych z gospodarką wodno-ściekową oraz promowania zrównoważonego korzystania z zasobów wodnych.
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.