Szopka w Panewnikach gotowa na Święta! Zobaczcie, jak wygląda w tym roku [Galeria zdjęć]
Tradycja pozostaje niezmienna – największą szopkę betlejemską w Katowicach znajdziemy u franciszkanów w Panewnikach. W tamtejszej bazylice przygotowano już wielkich rozmiarów dekorację świąteczną związaną ze zwyczajem, który zapoczątkował osiem wieków temu św. Franciszek z Asyżu.
Szopka w Panewnikach w Boże Narodzenie 2023
Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem w panewnickiej Bazylice pw. św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP przygotowana jest już największa szopka świąteczna w naszym mieście, która równocześnie jest jedną z największych w Polsce, a nawet w Europie.
Najważniejszy jest jak zawsze – Nowonarodzony. Widzimy grotę, która nawiązuje do tradycji pierwszej szopki z Greccio. Wiemy z przekazów historycznych, że Chrystus narodził się w skalnej grocie w Betlejem. Wszystkie postaci, które widzimy w szopce są co roku takie same, zmienia się ich układ. Od kilku lat cała uwaga została skumulowana na centralnej części szopki, została ona pomniejszona o boczne ołtarze. mówi nam o. Euzebiusz Skorupa z klasztoru w Panewnikach
Szopka w Panewnikach ma około 18 metrów wysokości, 10 metrów głębokości i 12 szerokości. Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem) według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości; największe mierzą 150 cm.
Po co buduje się szopki w kościołach?
Szopka jest swego rodzaju ewangelią obrazkową. Przez nasze zmysły – wygląd, dźwięk, a nawet zapach, ma przypominać to szczególne wydarzenie. Mamy tu prawdziwe choinki i sianko. tłumaczy nam o. Euzebiusz
Oprócz szopki wewnątrz Bazyliki w Panewnikach, u franciszkanów można będzie także zobaczyć ruchomy żłóbek, ekspozycję stajenek z różnych części świata, a także żywą szopkę w przyklasztornym ogrodzie. Franciszkanie szykują także dodatkowe atrakcje, takie jak rodzinne kolędowanie przy ognisku czy poczęstunek z gorącą kawą lub herbatą, z którego będzie można skorzystać za dobrowolną ofiarę.
Czeka nas wiele nowości w tym roku. Nasz ogród przygotowywany jest praktycznie od lipca. Od lat nasza żywa szopka cieszy się wielką popularnością i zapraszamy, by ją odwiedzać całymi rodzinami. zaprasza o. Euzebiusz
Specjalny projekt teatralny przygotowała z kolei Wspólnota Teatralna FCMP „Trzej Towarzysze”. Spektakl „Pewnego razu w… Greccio” będzie kilkakrotnie wystawiany w Panewnikach. To będzie opowieść o tym, jak narodziła się tradycja budowania franciszkańskich szopek na Boże Narodzenie.
W tym roku przypada wyjątkowa rocznica, która sprawia, że szopka w Panewnikach ma szczególne znaczenie. Mija bowiem 800 lat, odkąd św. Franciszek z Asyżu zapoczątkował tę świąteczną tradycję. Dokładnie w 1223 r. św. Franciszek z Asyżu ukazał prostym ludziom w Greccio Tajemnicę Wcielenia Pańskiego poprzez inscenizację Narodzin Jezusa Chrystusa. O stajence budowanej co roku w Panewnikach i o jubileuszu 800-lecia tradycji, dowiecie się więcej, oglądając nasz materiał wideo, z ubiegłorocznych Świąt Bożego Narodzenia.
Kiedy można zobaczyć szopki w Panewnikach?
Szopka w Bazylice:
- w tygodniu: 6:00-19:00,
- w niedzielę: 5:30-20:00.
Ruchomy żłóbek:
- 25 grudnia – 7 stycznia w godz. 10:00-18:00 (31 grudnia do 15:30),
- 8 stycznia – 2 lutego w godz. 10:00-19:00.
Rodzinne ogniska w ogrodach przy klasztorze:
- 26-30 grudnia w godz. 16:00-19:00,
- 1, 6, 7 stycznia w godz. 16:00-19:00,
- 13, 14, 20 i 21 stycznia w godz. 16:00-19:00.
(W razie złej pogody ogniska nie odbędą się).
Więcej informacji TUTAJ.