[TYLKO U NAS] W Katowicach kręcą serial „Podzielony świat” [Zdjęcia z planu]
W Katowicach powstaje kolejna produkcja serialowa. 3 maja rozpoczęły się tutaj zdjęcia do serialu „Podzielony świat”. To projekt międzynarodowy. Nasza fotoreporterka odwiedziła plan serialu. Zobaczcie zdjęcia.
Na planie serialu „Podzielony świat”. Zdjęcia odbywają się w Katowicach
Katowice będą mogły pochwalić się kolejną obecnością na ekranie. Tym razem w naszym mieście kręcony jest serial „Podzielony świat” (międzynarodowy tytuł: „A World Divided. 1939 - 1956”). Pierwszy klaps na planie serialu padł 3 maja w Katowicach.
Zdjęcia kręcone są tutaj przez dwa dni. Ekipa filmowa realizuje zdjęcia w Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz w kolonii amerykańskiej w Giszowcu. W kolejnych tygodniach realizatorzy przenosić się będą do Niemiec, Belgii i Luksemburga, by zakończyć zdjęcia w lipcu.
Praca nad serialem trwa już od ponad roku. Poprzez połączenie scen fabularnych z materiałami archiwalnymi „Podzielony świat” ma prowadzić opowieść w zupełnie nowy sposób - radykalnie subiektywny, poruszający. Ucieleśnienie tego zamysłu wymagało wielu tygodni prac z archiwaliami i obszernej dokumentacji. Musieliśmy jak najlepiej poznać naszych bohaterów. opowiada portalowi WKATOWICACH.eu, Katarzyna Gromadzka z Momakin - polskiego koproducenta serialu „Podzielony świat”
Katowice to nie jedyne miasto, które zostanie wykorzystane do zdjęć do serialu. Twórcy nagrywać będą w Nowej Hucie, Oświęcimiu oraz na pustyni Klucze, która zagra centrum prób jądrowych White Sands w Nowym Meksyku. Skąd pomysł na kręcenie scen w Katowicach?
Szukaliśmy miejsc, które najbardziej wiarygodnie oddawać będą atmosferę amerykańskich wnętrz i plenerów. Znaleźliśmy je właśnie w Katowicach. Pałac Młodzieży pozwoli akcji przenieść się do kilku różnych miejsc w Chicago, a kolonia amerykańska w Giszowcu stanie się Bennington College. mówi naszemu dziennikarzowi Katarzyna Gromadzka
Obecnie trwają rozmowy z kilkoma polskimi nadawcami. Produkcja potwierdza już jednak kilku nadawców europejskich, w tym: SWR/ARD/ARTE, ARTE G.E.I.E., ORF (Austria), Ceska Televizie, RTL (Luksemburg) i RTBF Belgia.
Zobaczcie zdjęcia z planu serialu:
Serial „Podzielony świat”
„Podzielony świat” („A World Divided. 1939 - 1956") to fabularyzowany serial dokumentalny w reżyserii Olgi Chajdas (Polska) i Franka Devosa (Belgia). Opowiada historię sześciu kobiet i mężczyzn z czasu II Wojny Światowej oraz okresu powojennego. Choć zamieszkują ten sam świat, ich życia nie mogłyby się bardziej różnić.
Oparty na historiach autentycznych postaci, serial opowiada o drodze Europy i całego świata przez II wojnę światową, początek rozpadu zachodnich imperiów kolonialnych do podziału świata na dwa bloki. Każdy z sześciu odcinków skupia się na jednej osobie i jednym konkretnym okresie. Główni bohaterowie są przy tym niejako zestawieni w trzy „pary” - przeciwstawne strony pewnego konfliktu. Wybrane postaci to ludzie, którzy - świadomie lub nie - pozostawili niezacieralny ślad na ówczesnym i obecnym kształcie Europy.
Niemiecki naukowiec rakietowy Wernher von Braun i amerykańska fizyczka jądrowa Joan Hinton pracują nad rozwojem nowych technologii, które finalnie staną się zagrożeniem dla ludzkości. Czarujący, powierzchownie przyjazny i charyzmatyczny Wernher zdradziłby zaufanie nawet najbliższych, byleby spełnić swoje marzenie o locie na Księżyc. Tymczasem wysoce utalentowana Joan kwestionuje każdą ze swoich decyzji i woli zrezygnować z kariery i dostatniego życia, niż zdradzić swoje ideały.
Żona komendanta obozu zagłady w Auschwitz Hedwig Hess i żydowska aktywistka Golda Meir zmagają się, każda na swój sposób, z niewyobrażalnym - Holokaustem Żydów europejskich i jego następstwami. Podczas gdy Hedwig jest uosobieniem „dobrej” kochającej matki, która tworzy wspaniały dom dla swoich dzieci - tuż obok piekła obozu zagłady w Auschwitz, Golda podporządkowuje całe swoje życie, w tym rodzinę i dzieci, bezkompromisowej walce o sprawiedliwość dla wszystkich prześladowanych Żydów.
Pochodzący z francuskiej kolonii psychiatra Frantz Fanon i urzędnik partii komunistycznej Nikita Chruszczow poświęcają swoje życie idei nowego, humanitarnego społeczeństwa. A jednak priorytety i metody stosowane w tej walce są u każdego z nich skrajnie różne. Podczas gdy Frantz wymaga bezwzględnej szczerości w badaniu strukturalnego rasizmu zachodnich społeczeństw, Nikita przechodzi przez życie próbując wyciszyć ból, którego sam doświadczył, ale też ten, który sprowadził na setki tysięcy innych osób.
Projekt jest koprodukcją międzynarodową, w skład której wchodzą nie tylko producenci, ale też twórcy z Polski, Belgii, Niemiec i Luksemburga. Poza polską reżyserką - Olgą Chajdas („1983”, „Wataha”), w realizacji udział bierze m.in. polski autor zdjęć - Mateusz Wichłacz („Chyłka”, „1983”).
Producentem wiodącym jest LOOKS Film&TV, a koproducentami belgijskie Iris Film, Beside Line Production i luksemburskie Iris Production, a także polskie: Momakin i Haka Films. Projekt powstaje we współpracy z międzynarodowymi nadawcami i na ich zlecenie: SWR/ARD/ARTE, ARTE G.E.I.E. i ORF oraz przy wsparciu finansowym Kreatywnej Europy (komponent MEDIA). W obsadzie serialu znajdują się m.in.: Max Wagner w roli Wernhera von Brauna czy Delia Mayer w roli Gołdy Meir.