Teatr Śląski obchodził 116. urodziny. Wręczono nagrody Rady Mecenasów [Zdjęcia]
Teatr Śląski w Katowicach obchodził piękny jubileusz 116-lecia działalności. Podczas urodzinowych obchodów nie brakowało podziękowań dla zasłużonych pracowników, wręczono także nagrody oraz otworzono nową wystawę. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.
Urodziny Teatru Śląskiego w Katowicach
Już 116 lat Teatr Śląski w Katowicach istnieje na teatralnej mapie Polski. Wobec takich urodzin nie można przejść obojętnym. W teatrze odbyła się ceremonia urodzin połączona z wręczeniem nagród.
Dyrektor Teatru Śląskiego, Robert Talarczyk, po raz dziesiąty przyznał swoją osobistą nagrodę „Angelus Kulis”, którą podczas jubileuszowej edycji została wyróżniona wieloletnia kierowniczka Biura Obsługi Widza - Barbara Chodacka.
Zainaugurowano także nową nagrodę „Kopyto Kultury” im. Łucji Ginko, mającą na celu uhonorowanie osób, które w szczególny sposób poświęcają się kulturze. Nagroda jest przeznaczona dla tych, którzy potrafią inspirować projekty kulturalne, zdobywać środki finansowane, wspierać działania artystyczne i kształtować politykę kulturalną. Urszula Koszutska po wygłoszeniu laudacji w imieniu Kapituły wręczyła statuetkę pierwszej laureatce - Halinie Biedzie.
Ponadto na teatralnych schodach odsłonięto tabliczki z nazwiskami artystów związanych z Teatrem Śląskim. Obecnie jest to 12 tabliczek upamiętniających tak wspaniałych ludzi jak Aleksander Bardini, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Łomnicki, Józef Szajna, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Ignacy Gogolewski czy Lidia Zamkow.
Ponadto na teatralnej scenie można było obejrzeć „Empuzjon” w reżyserii Roberta Talarczyka.
Nagroda Rady Mecenasów ponownie wręczona
Z okazji uroczystych obchodów naszych 116. urodzin Rada Mecenasów Teatru Śląskiego po raz dziewiąty postanowiła nagrodzić dwoje artystów za szczególne osiągnięcia artystyczne w poprzednim sezonie.
W tym roku wyróżniona została Violetta Smolińska oraz Roman Michalski. Smolińską będziemy mogli obejrzeć np. w dniach 19-22 października w „Zanurzeniu”, a Michalskiego m.in. w „Łaskawych” granych 28 i 29 października.
Jak zawsze oprócz nagrody finansowej aktorzy zostali uhonorowani wyjątkowymi statuetkami wykonanymi przez Izabellę Kornas z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach.
W poprzednich sezonach nagrodę aktorską Rady Mecenasów otrzymali:
- Anna Kadulska i Grzegorz Przybył,
- Ewa Leśniak i Wiesław Sławik,
- Grażyna Bułka i Dariusz Chojnacki,
- Ewa Kutynia i Bartłomiej Błaszczyński,
- Agnieszka Radzikowska i Michał Rolnicki,
- Barbara Lubos i Marek Rachoń,
- Aleksandra Przybył i Antoni Gryzik,
- Karina Grabowska i Artur Święs.
W ramach podziękowań Rada Mecenasów otrzymała publikację wydane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które są zapisem scenariusza ze spektaklu Roberta Talarczyka „Wujek '81. Czarna ballada”. Oficjalna premiera tej książki odbędzie się 13 października po spektaklu „Byk” w Muzeum ŚCWiS poświęconym strajkowi i pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Nowa wystawa w Teatrze Śląskim
Z okazji 116. urodzin Teatru Śląskiego odbył się wernisaż wystawy „1907-1945. Teatr w Kattowitz-Katowicach”, która przedstawia dzieje raz niemieckiego, raz polskiego teatru. Skupia się na ówczesnych dyrektorach i artystach. Konfrontuje ich sylwetki z warunkami społeczno-politycznymi, w których przyszło im żyć, pracować i tworzyć.
Po przemówieniu Roberta Talarczyka wystawę oficjalnie otworzyli jej organizatorzy Yvonne Kleinmann, Zbigniew Feliszewski i Aneta Głowacka. Wystawa jest owocem międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej współpracy. Została przygotowana przez niemieckich oraz polskich studentów i studentki, przy współudziale pracowników Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera, Uniwersytetu Śląskiego oraz Teatru Śląskiego.
Wystawę można obejrzeć w foyer Dużej Sceny. Projekt został sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ponadto odsłonięto także odświeżoną galerię Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, która wspiera funkcjonowanie teatru od wielu lat.